Nikol Leitgeb zase v akci, shání 20 milionů pro vědce. Ví, jak na nemoc, jež dětem působí epilepsii
Onemocnění způsobuje těžké vývojové problémy i epilepsii. Nový český lék může pomoci nervové funkce obnovit, jeho výzkum ale vyjde na 20 milionů korun.
V Česku trpí Angelmanovým syndromem 80 lidí, převážně dětí. Až doteď jim nebylo pomoci – neustálé epileptické záchvaty i opožděný vývoj je měly provázet po zbytek života. To by ale nebyli Češi, aby přeci jen něco nevymysleli. Tým vědců přišel po pěti letech zkoumání s léčbou, která by mohla vývoj onemocnění zastavit a nervové funkce obnovovat. Terapie by pak pomohla i dalším statisícům nemocných, na testování léku je ale potřeba 20 milionů korun. S výběrem financí teď pomáhá i influencerka Nikol Leitgeb se svým nadačním fondem Radovan.
Tým českých vědců pod taktovkou Radislava Sedláčka, ředitele Českého centra pro fenogenomiku a předního odborníka v oblasti genově modifikovaných organismů, učinil průlom v léčbě vzácného genetického onemocnění známého jako Angelmanův syndrom. Vyvinul totiž lék, který má v laboratorních podmínkách zatím slibné výsledky.
„Nadesignovali jsme možnost, jak zastavit vývoj nemoci a jak ji léčit,“ popisuje Sedláček. Lék je přitom navržen tak, aby byl po schválení jednoduše a levně dostupný, protože jeho vývoj neprobíhá pod záštitou velkých farmaceutických korporací. Navíc by k němu měli čeští pacienti přednostní přístup.
Angelmanův syndrom je způsoben poruchou genů UBE3A na chromozonu 15, což způsobuje těžké vývojové a neurologické problémy. Projevy zahrnují třeba opožděný vývoj, epilepsii nebo obtíže s rovnováhou a absenci řeči. Typický je pak i nadměrný smích nebo porucha spánku. V Česku trpí onemocněním asi 80 lidí, celosvětově pak půl milionu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Vyhledávání