Nové poměry na trhu s alkoholem. Miliardář Šimáně prodal Němcům svůj podíl v Global Wines & Spirits

Většinovým akcionářem Global Wines & Spirits je od 1. července německý holding Hawesko. Svůj podíl mu prodala společnost Unimex.

Global Wines & Spirits

Foto: Global Wines & Spirits

Holding Hawesko koupil od skupiny Unimex podíl v Global Wines & Spirits

0Zobrazit komentáře

Na začátku července došlo k velké změně na českém trhu s vínem a destiláty. Německý holding Hawesko koupil od skupiny Unimex podíl ve společnosti Global Wines & Spirits. Holding měl dosud ve společnosti menšinový podíl, nyní vlastní 80 procent. Na transakci upozornil server Seznam Zprávy.

Unimex, jenž vlastní miliardáři Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal, je dominantní obchodní skupinou na českém trhu. Pod jeho hlavičku spadají mimo jiné České aerolinie a letecká společnost Smartwings, dále cestovní kancelář Canaria Travel, obchody na hranicích Travel Free či hřiště Albatross Golf Resort. Firma Global Wines & Spirits tak byla jednou z mála v portfoliu Unimex, která nesouvisela s cestovním ruchem.

Společnost Hawesko Group je předním obchodníkem s kvalitními víny a lihovinami. Loni měla tržby 681 milionů eur a provozní zisk 53 milionů eur. Do firmy Global Wines & Spirits německý holding vstoupil krátce po jejím založení a nyní její vedení dostalo příležitost rozšířit na českém trhu pole své působnosti.

„Global Wines & Spirits je společnost, kterou známe mnoho let a které důvěřujeme. Je zisková a nabízí další příležitosti k růstu. Akvizice není pouze investiční, ale souvisí také s plánovanou zahraniční expanzí naší skupiny. Zároveň nám jde o rozvoj východoevropského trhu s vínem,“ uvedl v prohlášení Thorsten Hermelink, šéf skupiny Hawesko Holding.

Další akcionář a zároveň jednatel firmy Tomáš Otta v rámci transakce zvýšil svůj podíl na 20 procent a bude nadále firmu řídit a vykonávat funkci jednatele. Cenu transakce však žádná ze stran nezveřejnila.

Global Wines & Spirits je v České republice předním distributorem vína s ročními tržbami 22 milionů eur (540 milionů korun). Má deset obchodů a provozuje také internetový obchod.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym