Nový iPhone bude skutečně bez rámečků a odemykat by se měl snímáním obličeje

Filip HouskaFilip Houska

iphone8render

Ohledně chystaného iPhonu 8 (respektive 7s, X či úplně jinak), se toho napsalo již mnoho a opět se dodržela tradice, která rok od roku přináší stále více a více spekulativních údajů k novým strojům, především iPhonům. Nicméně nyní na povrch vyplynula informace, jež je bezesporu ta nejzajímavější.

K vývojářům se dostal prozatím tajný zdrojový kód prvního firmwaru chytrého reproduktoru HomePod a ti největší zvědavci jej začali náležitě prozkoumávat. A zjištění vypovídá i o dvou zásadních věcech týkající se očekávaného zářijového iPhonu – první je design, druhá nový způsob odemykání, respektive zabezpečení, o kterém před nedávnem mluvil i analytik Ming Chi-Kuo.

tunnel1

Přečtěte si takéTakto vypadá reálná podoba výtahu pro auta od Muskovy nové firmy The Boring Company

Vývojář Steve Troughton-Smith našel a následně zveřejnil několik řádků zdrojového kódu, které značí příchod zabezpečení na základě infračerveného snímání obličeje uživatele, a to z různých úhlů. Konkrétně tuto zmínku nalezl ve frameworku BiometricKit, jenž je zodpovědný i za fungování Touch ID.

Právě Touch ID, tedy technologie na snímání otisku prstu, která nyní již perfektně zapadá do ekosystému Applu a řady aplikací, je předmětem mnoha otázek. Mnohým se nechce věřit, že by tento prvek z nového iPhonu zmizel. Nahrává tomu nejen čerstvě odhalené snímání obličeje (pravděpodobně nazývané jako Pearl ID), ale především spousta spekulací pojednávajících o novém, „bezrámečkovém“ designu s absencí tlačítka Home.

Kam s Touch ID?

Snad od představení iPhonu 7 se mluvilo o tom, že nadcházející generace bude mít displej co nejvíce natažený do okrajů, což by eliminovalo tlačítko Home, do kterého je snímač zabudovaný. Zároveň s touto změnou se otevřely brány mnoha prognózám, které pojednávaly o umístění Touch ID pod displej (v dnešní době technicky téměř nemožné), nebo na záda zařízení. Anebo by tento prvek, jenž se poprvé objevil v modelu 5s, zcela vymizel.

Tomu nahrává i grafický návrh nového iPhonu, který byl uživatelem @_inside zjištěn z frameworku pro Apple Pay. Je označen jako „D22“ a je téměř stoprocentní, že displej přes téměř celý telefon opravdu bude. S tímto by zmizelo i tlačítko Home, respektive tradiční pozice pro Touch ID. A s ohledem na snímání obličeje, jakožto nové formě zabezpečení, se tak může stát, že pro oblíbený snímač otisků prstu již nebude místo.

Do 60 dní by mělo být jasno

I když tyto úniky vypadají velmi věrohodně, pořád je lepší nedělat unáhlené závěry a počkat na září, kdy bude očekávaný iPhone značící desáté výročí tohoto světově proslulého telefonu odhalen. Je třeba mít na paměti, že Apple v minulosti mnohokrát překvapil, nicméně tento další únik mu do karet také příliš nenahrává.