Nový portál pro technologickou komunitu je tady. IT Trendy od České spořitelny půjdou do hloubky

Od AI přes gaming a kyberbezpečnost až po leadership. O tom všem si přečtete z pera IT odborníků a technologických novinářů na nové platformě.

martin-kobza-ceska-sporitelna

Foto: Česká spořitelna

Martin Kobza, člen představenstva a provozní ředitel České spořitelny

Slibují svěží vítr pro všechny, kdo se zajímají o technologie a inovace v IT a ocení obsah, který jde do hloubky. Web IT Trendy plánuje pokrývat širokou paletu nadčasových témat a dát prostor také šikovným tvůrcům digitálního obsahu, který neklouže po povrchu. Podívejte se, jak v současnosti nově spuštěný projekt vypadá a co plánuje do budoucna.

Kromě toho, že je jednou z největších bank u nás, se Česká spořitelna poslední roky profiluje i jako převážně technologická firma. Přes 1 500 zaměstnanců v IT a další 3 000 lidí starající se o digitální cestu klientů banky mělo do rukou dostat platformu o novinkách a trendech v oboru. Nakonec ale padlo rozhodnutí celý projekt IT Trendy otevřít veřejnosti. Tedy nejen jednotlivcům z oboru na straně čtenářů, ale i technologickým odborníkům, novinářům i celým komunitám a soukromým partnerům na straně redakce.

„Začali jsme s myšlenkou, že minimálně našim lidem dáme prostor sdílet všechno důležité ze světa IT. Pak nás ale napadlo: proč platformu neotevřít pro všechny? Stejně jako řadu dalších projektů s přidanou hodnotou jsme se i tento rozhodli podpořit zkrátka proto, že nám dává smysl a tak nějak se to od nás očekává,“ přibližuje Martin Kobza, člen představenstva a provozní ředitel České spořitelny.

Náměty pro obsah vznikají na základě datových analýz, rešerší a výzkumů s cílovou skupinou, které pro Českou spořitelnu zpracovává content studio 52pages s technologickými novináři, jako jsou Luděk Vokáč nebo Darek Šmíd. Cílem není konkurovat zpravodajským webům, ale vytvořit místo pro IT profesionály, kde najdou podrobné informace o nadčasových tématech, rozhovory se zajímavými osobnostmi i odkazy na novinky ze světa IT.

Od softwaru až po umělou inteligenci

„Komunitě IT profesionálů nabízíme témata, která budou doopravdy s chutí číst. Díváme se, jaká klíčová slova komunita dlouhodobě vyhledává, jaké jsou aktuální trendy, procházíme diskuze, sociální sítě i uzavřené skupiny na Discordu a vše doplňujeme o vlastní dotazování. Samotné články pak zpracovávají novináři, kteří se tématy zabývají a mají v nich hlubokou znalost,“ uvádí Anna Bush, projektová manažerka studia 52pages, jehož redakční tým obsah pro IT Trendy připravuje.

Vedle redakčního obsahu platforma sdílí i tvorbu dalších tvůrců a partnerů. Sara Polak přináší novinky z technologického světa, Matěj Kotrba mluví o fuckupech v IT, tým ze Smitio se stará o záznamy technologických meetupů a další obsah se domlouvá s komunitami, jako je Engineering Leaders Community (s dalšími zatím probíhají jednání).

Platforma od IT profíků pro IT profíky, od odborníků pro odborníky, od komunity pro komunitu.

Web IT Trendy tak bude pokrývat široký rozptyl témat i formátů. Kromě čistě IT námětů týkajících se vývoje softwaru, produktového designu a kyberbezpečnosti dostane prostor i gaming, umělá inteligence a obsah týkající se kariéry v oboru. Další ze zakladatelů projektu a šéf employer brandingu v České spořitelně Michal Kosař myšlenku popisuje následovně: „Je to platforma od IT profíků pro IT profíky, od odborníků pro odborníky, od komunity pro komunitu. Chceme zvedat a do hloubky řešit nadčasová témata.“ Psaný obsah potom doplňuje videopořad s názvem IT Talks, v rámci kterého každý měsíc na jedno téma diskutují vybraní odborníci.

„Redakci IT Trendy tvoří tři redaktoři mapující trendující technologická témata. Prostor a visibilitu na platformě ale dáváme všem, kdo mají chuť se zapojit a podělit se o zkušenosti s IT prací, projekty či nástroji. Jedinou podmínkou je, že to nesmí mít reklamní obsah, ale zatím jsme k takové regulaci nemuseli sáhnout, chodí nám samé atraktivní články,“ doplňuje Edita Ligasová z employer branding týmu České spořitelny, která se stará o to, aby se na webu IT Trendy objevoval jen špičkový obsah.

Tvůrcům stačí se redakci ozvat se zájmem o spolupráci. Kritériem není ani tak to, zda jsou už v komunitě populární nebo zda jde o tvůrce, kteří by svůj dosah rádi zvýšili. Hlavní je vůle nabízet unikátní obsah, který nebude klouzat po povrchu.

Autoři portálu už pracují na dalších vylepšeních. Brzy by chtěli uživatelům nabídnout podrobný přehled akcí, které v IT světě není radno vynechat. A nebo také systém upozornění na témata podle vlastního výběru a priorit.

Veškerý obsah najdete už teď zdarma na webu ITtrendy.cz nebo jejich profilech na sociálních sítích.

CC Native

Partnerem článku je IT Trendy

Strnadova CSG sází na rozšířenou realitu. Kupuje další startup, který pomáhá pracovníkům v terénu

Průmyslově-technologická skupina CSG chce i díky rozšířené realitě konkurovat zahraničním hráčům. Kupuje proto další firmu v této oblasti.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

lumnio

Foto: CSG

CSG chce pomocí rozšířené reality pomáhat pracovníkům v terénu

0Zobrazit komentáře

Nasadí si chytré brýle, přes které uvidí konkrétní návod, jak provést servisní úkon, aniž by musel listovat manuálem. Takovou podobu práce techniků a dalších pracovníků si představuje průmyslově-technologická skupina CSG, za kterou stojí Michal Strnad. Vedle obranného a bezpečnostního průmyslu, kde se specializuje mimo jiné na výrobu zbraní, patří do Czechoslovak Group také divize Aerospace, v níž se v rámci softwarového vývoje stále více sází na rozšířenou realitu. Právě ta má pomáhat servisním pracovníkům v terénu. Po loňské akvizici projektu Pocket Virtuality teď CSG přikupuje další podobný startup Smartoo. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Řešení obou akvírovaných firem v oblasti rozšířené reality se mají vhodně doplňovat. Výsledkem by mělo být řešení s názvem Lumnio, které je bude propojovat. Ať už pomocí chytrých brýlí, které budou potřebné informace promítat přímo „před“ daného pracovníka, nebo i klasického chytrého telefonu bude možné například provádět vzdálený servis, který bude moci vykonávat méně kvalifikovaný pracovník – kolega ho totiž díky rozšířené realitě povede na dálku. Jelikož je podle CSG kvalifikovaných odborníků trvalý nedostatek, má to v průmyslovém prostředí výrazně pomoci.

„Transakcí došlo ke konsolidaci dvou podobně zaměřených řešení a díky tomu jsme se podle mého názoru stali nejvýznamnějším hráčem na českém trhu v této oblasti. Díky využití pokročilých technologií jako rozšířená realita a umělá inteligence a zároveň jednoduchému a intuitivnímu ovládání můžeme konkurovat zahraničním hráčům. Proto bude dalším naším krokem zahraniční expanze. Celá transakce je postavená na investici do nového produktu, spojení a zároveň posílení vývojových týmů, na marketingu a podpoře prodeje do zahraničí,“ říká Bohuslav Paule, generální ředitel Pocket Virtuality.

lumnio2

Foto: CSG

Bohuslav Paule z Pocket Virtuality a Robert Paskovský ze Smartoo

Nový produkt, který kombinuje zmíněnou rozšířenou realitu a umělou inteligenci, má být nejprve uveden na českém a slovenském trhu. Vedle návodu v brýlích nebo vedení kolegy na dálku umožní také analýzu obrazu, který vysílá pracovník přímo z místa servisu, a následně dokáže navrhnout odpovídající pracovní postupy, případně i detekovat závadu nebo správnost provedení určitého úkonu. Jelikož chce skupina s tímto řešením také do zahraničí, pracuje na překladači, který umožní vzájemnou hlasovou komunikaci pracovníků mluvících různými jazyky.

„Produkt budeme nabízet formou SaaS, tedy software jako služba. Výhodou této formy prodeje je snížení počátečních investic do pořízení produktu. Ze zkušenosti dále víme, že velkou překážkou využití nástrojů rozšířené reality obvykle bývá nutnost pořízení drahých specializovaných brýlí. Náš nový produkt je tak kompatibilní s hardwarem různých poskytovatelů a funguje i na běžných mobilních telefonech nebo tabletech,“ zmiňuje Bohuslav Paule. Podle současných propočtů by chtělo CSG s tímto produktem v roce 2028 generovat obrat ve výši 250 milionů korun ročně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Software Smartoo jsme začali vyvíjet ve společnosti Immersive Technologies. Když vznikla první verze a viděli jsme celosvětový potenciál produktu, vyčlenili jsme ho do samostatného subjektu a začali hledat investory. Původně jsme se soustředili na venture kapitál, nakonec jsme se ale přiklonili k hledání strategického investora, jímž se stala divize Aerospace skupiny CSG. Spojením s Pocket Virtuality se nám navíc povedlo dát dohromady skvělý tým vývojářů, který se velmi zajímavě doplňuje, a propojit naše produkty,“ popisuje Robert Paskovský ze společnosti Smartoo. Dosavadním stoprocentním majitelem Smartoo byl podle rejstříku její CEO Radek Šebesta.

Pod hlavičkou CSG Aerospace se Smartoo propojí s již zmíněnou společností Pocket Virtuality, která vznikla v roce 2017 a loni ji pohltilo CSG, respektive divize CSG Aerospace, kde se vedle softwarového inženýrství specializují na letectví a oblast jak civilního, tak i bezpečnostního sektoru. Pocket Virtuality vyvíjí profesionální softwarové nástroje pro využití v průmyslu s prvky rozšířené reality. Její produkt Fata Morgana umožňuje vzdálenou technickou spolupráci ve 3D prostředí a i díky propojení se Smartoo vyvíjí nový produkt, již zmíněné Lumnio.