Nový zvrat ve sporu Davida s Goliášem. Goodyear nemusí českému vynálezci platit za porušení patentů

Podle původního verdiktu měl pneumatikářský gigant zaplatit částku téměř 1,5 miliardy korun. Nyní byl tento verdikt smeten ze stolu.

Ve sporu českého vynálezce s gigantem Goodyear přichází další zvrat

0Zobrazit komentáře

Po téměř osmi letech soudních sporů mezi českým vynálezcem Františkem Hrabalem a společností Goodyear o patentech na samonafukovací pneumatiky přichází další obrat. Zatímco loni v září porota rozhodla, že pneumatikářský gigant má Hrabalovi, respektive jeho firmě Coda Development, vyplatit několik desítek milionů dolarů, nyní americké soudy toto rozhodnutí zamítly. Goodyear si podle nich žádná obchodní tajemství českého vynálezce nepřivlastnila.

Na počátku celého sporu stála schůzka Františka Hrabala se zástupci Goodyearu, během které se bavili o možné spolupráci při vývoji technologie samonafukovací pneumatiky se zabudovanou miniaturní pumpičkou. K uzavření pohádkové dohody nakonec nedošlo, podle Hrabala přesto technologie Goodyear velice zaujala.

Ke schůzce došlo v roce 2010, přičemž Hrabal si svůj vynález patentoval o rok dříve. Přestože byla před zahájením vyjednávání podepsána mlčenlivost, která měla zaručit, že Hrabalovo know-how nebude společností zneužito, podle vynálezce byla porušena – a společnost měla v následujících letech s jeho duševním vlastnictvím pracovat při vývoji vlastní technologie samonafukovacích pneumatik.

Po sedmi letech sporů dal soud v Ohiu, kde Goodyear sídlí, Hrabalovi za pravdu s tím, že si společnost měla přivlastnit pět obchodních tajemství. Nyní však přišel obrat, kdy podle soudu nebyla čtyři z těchto tajemství dostatečně specifická k získání právní ochrany. A páté ani žádným tajemstvím nebylo.

Na základě tohoto rozhodnutí by Goodyear nemusel společnosti Coda zaplatit původně vyčíslenou částku ve výši 64 milionů dolarů, tedy přibližně 1,4 miliardy korun. Celý proces však stále není u konce. Coda se podle svého právního zástupce hodlá proti soudnímu verdiktu odvolat.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym