O knihy z druhé ruky je v krizi větší zájem. Knihobotu to pomohlo i v těžkém roce vyrůst na 182 milionů
Online antikvariát se loni na jaře potýkal s vážnými problémy a musel propouštět. Zájmu o použité knihy nakonec ale nahrálo zdražování.
Příběh knižního secondhandu Knihobot by sám o sobě vydal na román. Společnost neustále roste, za minulý rok, který rozhodně nepatřil mezi ty lehké, to bylo o 140 procent. Její obrat se vyšplhal přes 180 milionů korun a vyrostlo i množství zákazníků. A i když se loni moderní antikvariát musel rozloučit s některými zaměstnanci, letos plánuje růst dál. A taky třeba expandovat do Rakouska.
Ještě před pár lety koloval ve společnosti názor, že moderní technologie a s nimi spojená média přinesou zkázu knižnímu trhu, a tedy i antikvariátům. Toto proroctví se však nenaplnilo, z čehož těží i internetový projekt Knihobot, díky kterému lze kupovat a prodávat přečtené knihy z pohodlí domova.
V roce 2022 Knihobot dostal tímto způsobem zpět do oběhu celkem 1,3 milionu svazků, díky čemuž vyrostl o 140 procent na obrat 182 milionů korun. Potenciál však byl podle Dominika Gazdoše, zakladatele společnosti, větší. „Chtěli jsme růst výrazně víc, ale na jaře se Knihobotu vlivem války a nestabilní ekonomické situace propadly prodeje a bylo nutné najít okamžité řešení, jak nastalou situaci zvrátit, aby se firma nedostala do ztrát,“ vysvětluje Gazdoš.
„Došlo tedy k propuštění části zaměstnanců, což byl velmi náročný úkol, který ale ve výsledku firmu stabilizoval, zefektivnil procesy a pomohl dostat Knihobot opět k růstu,“ dodává.
K růstu společnosti paradoxně nahrála situace na trhu a zdražování, které navýšilo zájem o zboží z druhé ruky. To potvrzuje Gazdošovu filosofii, podle které se v re-commerce, tedy obchodu s použitým zbožím, ukrývá velký potenciál, a to nejen pro obchodníky, ale i zákazníky.
Jejich počet v případě Knihobotu v loňském roce vyrostl na více než 200 tisíc a online antikvariát jim za knihy, které jeho prostřednictvím prodali, vyplatil přes 70 milionů korun. „První kontakt s námi většinou lidé mají prostřednictvím nákupu. A když zjistí, že poslat knihy do oběhu je s Knihobotem otázka pár kliknutí, začnou je točit,“ popisuje Dominik Gazdoš s tím, že mezi nejlépe prodejnými tituly byly ty od spisovatele a divadelního režiséra Patrika Hartla, spisovatelky Radky Třeštíkové či Petra Ludwiga.