O náhradách za klimatické škody pro chudé státy je téměř rozhodnuto. Fond ohlídá Světová banka
Finance by měly jít chudším státům na nápravu dopadů sucha, záplav nebo požárů. Přitom tyto země se na klimatické krizi obvykle podílejí nejméně.
S rozvojem a pokrokem přišlo bohatství. Jenže průmysl, doprava a další segmenty lidského počínání nejdou nutně ruku v ruce s biodiverzitou nebo čistým ovzduším na planetě Zemi. Dalším problémem je i zvyšování teplot. Chudší země se na klimatické krizi obvykle podílejí nejméně, a přitom často nesou hlavní tíhu jejích dopadů, ať už jde o delší období sucha nebo třeba masivní povodně. Právě proto má vzniknout nový fond pro narovnání klimatických škod, kam budou vyspělé státy přispívat těm rozvojovým. Loni členské státy OSN podnikly první kroky na klimatické konferenci COP27 v Egyptě, konkrétní podobu fondu by měly schválit už za měsíc.
Ačkoliv se o takzvaném fondu ztrát a škod mluví už dlouho, ustanovený byl teprve loni. Od té doby se po celý rok ladily podmínky jeho fungování. Celkem proběhlo pět jednání, na kterých se zástupci zemí dohadovali, kdo přesně bude do fondu přispívat a jaká instituce na něj bude dohlížet. Poslední schůzka, která se odehrála předminulou sobotu v Abú Dhabí, byla už úspěšná. Výsledkem je dohoda na klíčových opatřeních.
„V rozhodnutí jsou podrobně popsána pravidla řízení fondu, jehož účelem je pomáhat rozvojovým zemím, které jsou obzvláště zranitelné vůči nepříznivým účinkům změny klimatu, a reagovat na hospodářské i nehospodářské ztráty a škody s tím spojené, včetně povětrnostních jevů a pomalu nastupujících událostí,“ vysvětluje pro CzechCrunch mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková. Finance tak půjdou například na nápravu čím dál intenzivnějšího sucha, záplav, požárů a dalších dopadů globální změny klimatu.