Oběd s legendárním investorem Buffettem se vydražil za rekordních 450 milionů. Půjdou na dobrou věc
Příležitost vyhrát v aukci oběd s americkým podnikatelem a filantropem se objevila pojednadvacáté, na charitu díky tomu šly 1,2 miliardy.
Za půl miliardy korun byste si mohli pořídit třeba tři stovky nejnovějších elektromobilů od Tesly. Také byste je ale mohli utratit za to, abyste nad dobrým obědem podebatovali s legendárním americkým investorem Warrenem Buffettem. Ten letos opět vyhlásil charitativní aukci, jejíž výherce s ním může zajít na oběd a zároveň tím pomůže dobré věci. Patrně poslední takový počin jednadevadesátiletého investora byl přitom rekordní.
Možnost poobědvat s Warrenem Buffettem se na charitativní aukci v pátek večer vydražila za 19 milionů dolarů (447 milionů korun). Šlo o jednadvacátou a poslední dražbu soukromého oběda s Buffettem. Její výtěžek půjde sanfranciské charitativní organizaci Glide.
Páteční aukce na portálu eBay dalece předčila tu minulou v roce 2019, kdy zvítězil podnikatel s kryptoměnami Justin Sun, když nabídl 4,57 milionu dolarů. Kdo byl úspěšný tentokrát, není známo, výherce se rozhodl zůstat v anonymitě. Nyní jednadevadesátiletý filantrop, který si ze svého věku utahoval během poslední valné hromady konglomerátu Berkshire Hathaway, s touto aktivitou začal v roce 2000, ale epidemie koronaviru si vynutila v minulých dvou letech přestávku.
Peníze každopádně půjdou na konto charity, jíž Buffett při předchozích dvaceti takových aukcích pomohl získat více než 34 milionů dolarů, celkem tedy přes 53 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Nadace Glide působí v sanfranciské čtvrti Tenderloin a nabízí potřebným jídlo, přístřeší, testy na HIV a žloutenku, pracovní školení a programy pro děti.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVítěz nynější aukce si bude moci na oběd, který se bude konat na newyorském Manhattanu v restauraci Smith & Wollensky Steakhouse, přivést sedm hostů. Buffett se nebude při rozhovoru vyhýbat ničemu kromě tématu svých budoucích investic. „Poznal jsem spoustu zajímavých lidí z celého světa. Jedním univerzálním rysem je, že mají pocit, že peníze budou využity velmi dobře,“ pochvaluje si obědy Buffett.
K nadaci Glide přivedla Buffetta jeho žena Susan, která v organizaci pracovala jako dobrovolnice. Zemřela v roce 2004. „Jménem Glide a těch, kterým sloužíme, děkuji Warrenu Buffettovi za jeho neochvějnou štědrost, partnerství i obětavost a za jeho neuvěřitelný příspěvek k našemu poslání,“ uvedla prezidentka a výkonná ředitelka Glide Karen Hanrahanová.
Buffett se podle agentury Reuters chce vzdát téměř celého svého majetku, který převyšuje 93 miliardy dolarů a činí z něj podle časopisu Forbes sedmého nejbohatšího člověka na světě. Naposledy oznámil další štědrý dar před pár dny, kdy se rozhodl poslat na charitu akcie Berkshire za čtyři miliardy dolarů.
S přispěním ČTK.