Warren Buffett dál rozdává své bohatství. Na charitu posílá akcie Berkshire za čtyři miliardy dolarů

Jeden z nejbohatších lidí světa se už od roku 2006 pravidelně vzdává částí z podílu v Berkshire Hathaway.

Filip HouskaFilip Houska

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett

0Zobrazit komentáře

Warren Buffett, jeden z nejbohatších lidí světa, se už od roku 2006 pravidelně vzdává částí z podílu ve společnosti Berkshire Hathaway, kterou desítky let vede. A teď svůj slib vzdát se téměř veškerého svého majetku znovu podporuje, když posílá akcie své firmy v hodnotě zhruba čtyř miliard dolarů na charitu. Největší část putuje nadaci, kterou založil Bill Gates se svou exmanželkou Melindou.

V přepočtu více než 94 miliard korun, respektive zhruba 14,4 milionu akcií třídy B Berkshire Hathaway, rozdělí Buffett mezi pět charitativních organizací. Nadaci Billa a Melindy Gatesových putuje jedenáct milionů akcií, dalších 1,1 milionu akcií obdrží Nadace Susan Thompsonové Buffettové pojmenovaná po první, již zesnulé Buffettově manželce. Tři charity provozované Buffettovými dětmi získají každá 770 tisíc akcií.

Jednadevadesátiletý miliardář a filantrop, kterému se díky správným investičním trefám přezdívá Věštec z Omahy, od roku 2006 daroval více než polovinu svých akcií v Berkshire Hathaway – hodnota darů v době jejich poskytnutí činila zhruba 45,5 miliardy dolarů. Stejný dar jako ten aktuální přišel téměř přesně před rokem, kdy Buffett věnoval charitám včetně nadace Gatesových přibližně 4,1 miliardy dolarů.

I přes štědré dary nicméně Buffett stále vlastní zhruba šestnáct procent akcií v Berkshire Hathaway a pod kontrolou má přibližně třetinu hlasovacích práv. Byl to právě on, kdo z této firmy vybudoval konglomerát s hodnotou přesahující 600 miliard dolarů, který vlastní desítky podniků, například železniční společnost BNSF, pojišťovnu vozidel Geico či akcie společností Apple a Bank of America.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu s Billem Gatesem je také průkopníkem iniciativy The Giving Pledge, díky které se více než dvě stovky nejbohatších lidí zavázaly věnovat alespoň polovinu svého majetku na dobročinné účely. Patří k nim například Michael Bloomberg, Larry Ellison, Carl Icahn, Elon Musk, Mark Zuckerberg nebo bývalá žena Jeffa Bezose MacKenzie Scottová, jež v rozdávání svého bohatství také aktivně pokračuje. Naposledy se vzdala více než 100 milionů dolarů.

Do 17. června se také na internetu koná charitativní aukce oběda s Buffettem, která znovu přichází po dvouleté přestávce a letos je poslední. Nabídka v současnosti činí více než tři miliony dolarů. Peníze z aukce získává nadace Glide Foundation. Před příchodem covidu se aukce konaly každoročně už dvacet let a celkově vynesly téměř 34,5 milionu dolarů. Od roku 2008 vítězná nabídka vždy přesáhla milion dolarů. V roce 2019 vítěz aukce zaplatil za oběd s Buffettem rekordních 4,6 milionu dolarů.

S přispěním ČTK.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Vzhůru do oblak doslova i finančně. SpaceX nabírá 40 miliard na satelity i meziplanetární raketu

Společnost Elona Muska získala v přepočtu 40 miliard korun a obsadila druhou příčku žebříčku nejhodnotnějších startupů světa.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Doba, kdy bylo vesmírné bádání výhradně v područí organizací jako NASA a ESA, je nejspíš nenávratně pryč. Přesvědčení jsou o tom tedy alespoň investoři, kteří posílají další obří balík peněz do vesmírné společnosti SpaceX Elona Muska. Nová investice z ní dělá druhý nejhodnotnější startup na světě.

Podle zprávy pro americkou Federální komisi pro cenné papíry a burzu SpaceX prodalo své akcie za 1,68 miliardy dolarů, v přepočtu za více než 39 miliard korun. Částku dala dohromady skupina 74 investorů. Původně jim nicméně SpaceX nabízelo akce až za 1,72 miliardy dolarů – cenné papíry za další zhruba miliardu korun tak alespoň zatím svého kupce nenašly.

První prodeje uskutečnil SpaceX už 27. května, pouhý týden poté, co SpaceX podle CNBC oznámilo záměr vybrat peníze v interním e-mailu pro zaměstnance. Celkově už se tak SpaceX může pyšnit valuací 125 miliard dolarů (v přepočtu 2,9 bilionu korun), což je o 25 miliard dolarů více než po loňském investičním kole.

V žebříčku světově nejhodnotnějších startupů tak SpaceX obsazuje druhou příčku za čínským obrem ByteDance s valuací 400 miliard dolarů, do jehož portfolia patří především sociální síť TikTok. Třetí místo patří čínskému výrobci takzvané rychlé módy Shein, valuace 100 miliard dolarů zatím těsně uniká platebnímu startupu Stripe na čtvrtém místě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Představitelé SpaceX novou investici nijak nekomentovali a další informace o tom, jak peníze využijí, si už tradičně nechávají sami pro sebe. Jisté však je, že společnost čekají velmi nákladné projekty, které si nové financování budou vyžadovat.

V první řadě vesmírný startup pracuje na své konstelaci internetových satelitů Starlink. Připojení přes ně je dostupné už na značné části severní polokoule a na oběžné dráze obíhá už více než 2 400 družic. Celkově jich však firma chce vypustit až 12 tisíc, na čemž konzistentně pracuje – další let se satelity na palubě je v plánu například již tento pátek.

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

Druhým velkým a patrně ještě nákladnějším projektem je pak loď Starship, která by lidstvo jednou měla donést na Mars. Konstruovaná a testovaná je na kosmodromu v Texasu a je to ostatně jen pár dní, co americký Federální letecký úřad schválil pokračování programu včetně orbitálních letů. Tedy za podmínky, že Musk a jeho tým učiní více než 75 drobných úkonů na zmenšení enviromentálních dopadů v oblasti.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.