Objem hypoték se po extrémním roce 2021 vrátil k normálu. Problémy se splácením podle ČSOB nehrozí
Vysoké úrokové sazby, růst inflace a regulace ČNB se na trhu realit projevily stabilizací, která podle skupiny ČSOB bude pokračovat i v roce 2023.
Po závěru roku 2022 přichází na řadu bilancování trhu s bydlením. Po extrémním růstu poptávky po hypotečních úvěrech, se kterým se setkaly banky v roce 2021, totiž došlo k výraznému, avšak očekávanému ochlazení. Podle posledních dat finanční skupiny ČSOB české banky poskytly svým klientům v uplynulém roce úvěry na bydlení „jen“ ve výši 217 miliard korun. Jen je ale skutečně nutno dát do uvozovek, jelikož nejde ani tak o extrémní propad – spíš o návrat k normálu.
Do úvěrů na bydlení zahrnuje skupina ČSOB jak poskytnuté hypotéky, včetně těch refinancovaných, tak úvěry ze stavebního spoření. Hypotéky se dostaly na 163 miliard korun, v případě druhé možnosti financování bydlení se hodnota vyšplhala na 54 miliard korun. V roce 2021 dosáhl objem poskytnutých hypoték rekordní výše 427 miliard korun a stavební spoření si lidé sjednali ve výši 110 miliard korun.
„Oproti roku 2021 se tak samozřejmě jedná o dramatický pokles o šedesát procent. Nicméně když se podíváme na předchozí léta – tedy 2020 a 2019 – dá se říct, že se dostáváme do letové hladiny, na kterou jsme byli zvyklí právě v této době,“ vysvětluje Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.
Faktory, které přispěly v roce 2021 k mimořádnému nárůstu poptávky po úvěrech na bydlení, jsou již notoricky známé: nízké úrokové sazby, změny v daňovém systému, zrušení superhrubé mzdy a prostředky, které klienti bank nastřádali během pandemie a mnoho z nich se rozhodlo investovat právě do nového bydlení, do obnovy již stávajícího bytového fondu nebo prostě hledali bezpečný investiční přístav v podobě nemovitosti.