Zpřísňují se pravidla pro hypotéky. Češi budou muset naspořit na pětinu nemovitosti, mladší méně

Aby člověk mohl hypotéku získat, nesmí nově jeho celkový dluh přesáhnout 8,5násobek čistého ročního příjmu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

V Česku se zpřísňují pravidla pro hypotéky

0Zobrazit komentáře

Inflace roste, zvyšují se úrokové sazby a i ceny spotřebního zboží nebo energií. Již setrvale roste i cena nemovitostí a od 1. dubna vstupují v platnost přísnější pravidla, za jakých podmínek budou moci Češi žádat o hypotéku. Nové regule pro poskytování úvěrů na bydlení stanovila centrální banka a znamenají mimo jiné to, že lidé budou muset mít předem naspořenou alespoň pětinu ceny nemovitosti. Výhodnější nabídku získají mladší občané.

Když jste žádali o hypotéku, dosud stačilo mít naspořeno deset procent z celkové ceny nemovitosti, nově se bude muset skládat dvacet procent. Mírnější limity mají lidé do 36 let. Podle analytiků však kvůli zpřísnění podmínek nezískají hypotéku až desítky procent žadatelů. Striktnější jsou totiž i některé další limity, za kterých smějí komerční banky hypotéku poskytnout.

O zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů na bydlení rozhodla centrální banka koncem loňského listopadu. Zatímco dosud tak činila formou doporučení, nyní má poprvé zákonnou podobu. ČNB dala takovou možnost novela zákona účinná od loňského srpna. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti, označovaný zkratkou LTV, se ode dneška snižuje na 80 z dosavadních 90 procent. Zájemci o půjčku tak musí mít předem naspořenou alespoň jednu pětiny ceny nemovitosti.

Aby člověk mohl hypotéku získat, nesmí nově jeho celkový dluh přesáhnout 8,5násobek čistého ročního příjmu. U lidí do 36 let mohou banky postupovat benevolentněji, limit ukazatele zvaného DTI je u nich 9,5. Další podmínkou pro získání úvěru na vlastní bydlení je, že měsíční splátky dluhů nesmí být vyšší než 45 procent měsíčního čistého příjmu žadatele. U mladých lidí může takzvané DSTI být až polovina měsíčního příjmu.

Centrální banka ukazatel DSTI i DTI přestala aplikovat v roce 2020. Reagovala tak na pandemii koronaviru, kvůli které mohly být takové úvěrové standardy nadměrně přísné. Aktuální zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték dále snižuje šance klientů na jejich získání. Nedosáhnou na ně až desítky procent žadatelů, shodli se tento týden analytici, které oslovila ČTK.

Podle odborníků k tomu přispěje i další zvýšení úrokových sazeb. ČNB totiž ve čtvrtek zvedla základní sazbu o 0,5 procentního bodu na pět procent. Takto vysoko byla naposledy v roce 2001. Za celý loňský rok banky poskytly 178 tisíc hypoték, o polovinu více než v roce 2020. Celkový objem včetně refinancování dosáhl v roce 2021 rekordního objemu 541 miliard korun, v roce 2020 činil objem 312 miliard korun, vyplývá z Hypomonitoru České bankovní asociace.

Podle analýzy finančně-poradenské platformy Chytrý Honza se průměrná hodnota hypotéky letos v lednu i únoru snížila na 3 miliony korun ze 3,5 milionu v posledním čtvrtletí 2021. Průměrná doba fixace naopak narostla ze 6,1 na 6,5 roku. Hypoteční boom tak podle platformy letos v Česku končí. „Rok 2022 nenaváže na předchozí silné období a vrátíme se na úrovně před rekordním rokem 2021,“ odhadl ředitel společnosti Chytrý Honza Jiří Havrlant.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym