Obnovitelná energetika skupině Portiva přináší půlku zisků. Poprvé chce stavět elektrárny mimo Česko
Větrné a solární elektrárny měla Portiva dosud jen na domácí půdě. Teď se vydává do Španělska a investovat chce do výstavby několik miliard.
Česká republika a dalších šest zemí střední a západní Evropy. Brněnská investiční skupina Portiva, která operuje s prostředky podnikatelky Ivy Šťastné, má s podnikáním za hranicemi zkušenosti. Vůbec poprvé se ale chce do dalších zemí vydat také s byznysem, na kterém kdysi vyrostla. Po několika solárních a větrných elektrárnách v Česku chce začít stavět obnovitelné zdroje energie ve Španělsku a po příležitostech pokukuje také v dalších evropských státech. Pod vedením výkonného ředitele Pavla Svoreně plánuje v následujících letech proinvestovat několik miliard korun a posílit svou pozici na energetickém trhu.
Investiční skupina Portiva se dnes zaměřuje také na komerční nemovitosti, digitální služby v automobilovém světě včetně tržiště Carvago nebo investiční fondy. Základy celého byznysu byly položeny už v roce 1995, kdy vznikla společnost Eldaco, která u nás začala budovat a provozovat fotovoltaické a větrné elektrárny. Stála za ní brněnská podnikatelka Iva Šťastná, která se na veřejnosti prakticky neobjevuje a dnes její portfolio spolu s dalšími aktivitami rozvíjí Pavel Svoreň a spol.
„Záleží, jakou optikou se na věc podíváme,“ odpovídá Svoreň na dotaz, jak velkou část celé skupiny představuje energetika. „Z pohledu aktiv dnes tvoří energetika zhruba 25 procent skupiny. Z pohledu obratu necelých 20 procent. Nicméně optikou EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů – pozn. red.) a zisku po zdanění se podílí na výnosech skupiny asi z 50 procent. Dá se říci, že největší část aktiv tvoří nemovitosti, největší obrat nám dodává digital automotive a největší provozní výsledek hospodaření energetika,“ vysvětluje.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsK dosavadním čtrnácti obnovitelným zdrojům v Česku s celkovým instalovaným výkonem 30 MW mají letos začít přibývat nové elektrárny na jihu Evropy. První projekty brněnská skupina připravuje ve Španělsku, kde je prý dostatek vhodných pozemků pro výstavbu fotovoltaických elektráren a také výrazně vyšší osvit než v Česku. Portiva vyhledává především projekty, které již disponují pozemkem, stavebním povolením a smlouvou o rezervaci kapacity v distribuční síti, to znamená takové, u kterých již je významně sníženo riziko nerealizace z legislativních důvodů.
Velikost projektů se podle Pavla Svoreně pohybuje mezi 10 až 50 MWp a aktuálně skupina jedná o odkupu a rezervaci několika projektů. První stavební práce chce zahájit ve třetím čtvrtletí letošního roku. „Jako skupina jsme dozráli do velikosti, jež už překračuje čistě český rozměr. Náš investiční apetit v oblasti obnovitelných zdrojů je nyní takový, že jen v tuzemsku jej zkrátka není možné naplnit,“ říká výkonný ředitel Portivy.
„Ve Španělsku v průběhu letoška developeři uvolní do prodeje několik stovek MWp připravených projektů, a proto se nám nyní vyplatí čekat a optimálně vybírat nejvhodnější cíle z pohledu ceny, lokality a odběru elektřiny,“ doplňuje Svoreň. Ještě letos chce Portiva začít v zahraničí provozovat fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 10 MW, dalších 20 MW plánuje postavit v Česku. A jelikož má celková expanze v energetice zrychlovat, investice se mají v následujících třech až pěti letech vyšplhat v průměru na dvě miliardy ročně.
Objem aktiv pod správou skupiny Portiva v loňském roce podle předběžných výsledků činil 11,8 miliardy korun při obratu 2,9 miliardy korun a zisku EBITDA 639 milionů. Pro financování nových projektů v energetice plánuje využít jak vlastní prostředky, tak bankovní peníze. Na konci druhého kvartálu by navíc měl být spuštěn nový fond zaměřený právě na developerské projekty v oblasti obnovitelné energetiky, který se v portfoliu Portivy zařadí po bok stávajícího fondu Watt & Yield. I v něm je část obnovitelných zdrojů skupiny, ale je konzervativněji nastaven.
„S ohledem na rizikovější profil nového fondu očekáváme, že cílový výnos bude vyšší než u fondu Watt & Yield a budeme se pohybovat kolem 13 procent p.a. Cílový stav naraisovaného kapitálu předpokládáme mezi 700 miliony až jednou miliardou korun,“ dodává Svoreň.
Několik projektů již má Portiva rozpracovaných také v Česku, kde jde především o haly, skládky či půdy nižší bonity. Realizace instalací mezi 3 až 7 MWp má začít taktéž v letošním třetím čtvrtletí a v raném stadiu příprav mají být větrné projekty, jejichž realizace se očekává v řádu zhruba pěti let. Vedle Česka a Španělska sleduje Portiva také příležitosti v Itálii, Řecku či státech středního Balkánu.