Obří deal má zelenou. Miliardový Datart se propojí se slovenským Nay a jeho Electro Worldem

Po několika měsících, co spojení povolil český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, se kladně vyjádřil také slovenský protějšek.

Peter BrejčákPeter Brejčák

datart_cepkov_07

Foto: HP Tronic

Prodejna Datartu

0Zobrazit komentáře

Majitelé zlínské skupiny HP Tronic, pod kterou patří zejména prodejce elektroniky Datart, a slovenský Nay, vlastnící mimo jiné síť Electro World, dostali od českého a teď i slovenského antimonopolního úřadu zelenou ke svému spojení. O tomto záměru firmy informovaly již před rokem, výsledkem má být úplně nová entita.

„Povolení spojení ze strany ÚOHS v České republice a PMÚ na Slovensku bylo klíčovou podmínkou pro uskutečnění našeho záměru, který začneme v nadcházejících týdnech postupně realizovat. Prvním krokem je příprava detailního plánu dalšího postupu,“ komentuje Daniel Večeřa, generální ředitel společnosti HP Tronic, jež loni utržila téměř 26 miliard korun.

„Spojení poskytne synergické výhody prostřednictvím sdílení zkušeností a zvýšení efektivity provozních procesů zejména v oblasti logistiky, infrastruktury, marketingu a nákupu zboží,“ doplňuje Peter Zálešák, předseda představenstva Nay. Obě společnosti věří, že vzájemná spolupráce jim umožní posilovat svou pozici na trhu a lépe využívat příležitostí nejenom v kamenných prodejnách, ale také v e-commerce.

Hodnotu transakce ani jedna ze stran nekomentuje, ale má potenciál stát se jedním z největších byznysových dealů roku. Spojením dojde ke sjednocení prodejen v České republice pod značkou Datart a na Slovensku pod značkou Nay. Podle vyjádření firem jde o reakci na současné dění na trhu, kde online hráči posilují a zároveň musí čelit rostoucímu vlivu globálních tržišť.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zástupci obou společností rovněž ujistili zákazníky, že avizované spojení nijak neovlivní platné smluvní závazky jako například reklamace, které se vztahují na produkty a služby zakoupené v prodejnách Datartu v Česku a na Slovensku, Electro Worldu v České republice a Nay na Slovensku před samotným spojením.

Skupiny HP Tronic a Nay jsou předními multikanálovými maloobchodníky v oblasti spotřební elektroniky s více než pětadvacetiletou historií v České republice a na Slovensku. Nově vznikající uskupení Nay-Datart má oběma společnostem přinést nové příležitosti. Zároveň prý nabídne zlepšení hodnot pro zákazníky, zaměstnance a investory.

Havrlant se spojuje s miliardářem Otavou. Rozbíhají investiční holding na digitalizaci tradičních firem

Pod značkou RockawayQ kromě finanční podpory nabídnou i strategické poradenství a implementaci technologií umělé inteligence.

Peter BrejčákPeter Brejčák

havrlant

Foto: Rockaway

Jakub Havrlant, CEO Rockaway Capital

0Zobrazit komentáře

Investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta upekla další velké byznysové spojení. S MTX Group miliardáře Petra Otavy zakládají investiční holding RockawayQ, ve kterém se zaměří na digitální transformaci tradičních společností využitím pokročilých technologií. Záměrem je, aby do vehiklu v budoucnu mohli vstoupit i další kvalifikovaní investoři.

RockawayQ má fungovat jako aktivní investor, kromě finanční podpory nabídne i strategické poradenství včetně implementace technologií, k dispozici má mít síť odborníků, mentorů a softwarových inženýrů. Zaměří se zejména na etablované B2B společnosti s potenciálem v odvětvích, v nichž má zkušenosti Rockaway Capital, spolupráce s MTX Group mu pak otevírá dveře i k firmám z průmyslu.

„Sledujeme, jak rychle se vyvíjí umělá inteligence, a současně vnímáme potřebu zavedených společností integrovat tyto technologie ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti a posílení pozice na trhu,“ komentuje Dušan Zábrodský, investiční partner Rockaway Capital. Jak doplnil, plánované aktivity zahrnují také výstavbu vlastní datové infrastruktury, kterou chtějí portfoliovým společnostem nabízet.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle obou společností vývoj nástrojů umělé inteligence v poslední době zažívá nebývalý růst a posouvá hranice možností v mnoha odvětvích. Zdokonalené algoritmy, lepší využitelnost dat a rostoucí výpočetní kapacita umožňují firmám dosahovat výsledků rychleji, efektivněji a za menších provozních nákladů. Souběžně se mění i očekávání zákazníků. Tradiční firmy tak čelí výzvě, aby moderní nástroje rychle adoptovaly.

Pro miliardáře Otavu, jehož MTX Group se skládá z téměř třicítky podniků a předloni dosáhla tržeb 71 miliard, jde v posledních letech o další pokus naskočit do oblasti moderních technologií. V roce 2022 oznámil spolupráci s kryptopodnikatelem Vladimírem Venclákem, kdy chtěli budovat datacentra, společný projekt ale nakonec ukončily spory.