Obr, který dále roste, i když trh klesá. Datart a zlínská skupina HP Tronic utržily téměř 26 miliard

Loni avizovaný zájem skupiny spojit síly se slovenským konkurentem Nay, pod který spadají také prodejny Electro World, čeká na rozhodnutí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

datart_prodejna_1

Foto: HP Tronic

Prodejna elektroniky Datart

0Zobrazit komentáře

Patří mezi největší české maloobchodní hráče, a i navzdory loňskému poklesu celého trhu loni nadále rostla. Zlínská skupina HP Tronic, pod kterou spadá prodejce elektroniky Datart, podle vyjádření navýšila své tržby o 2,14 procenta na celkových 25,9 miliardy korun. Ziskovost před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) ji přitom meziročně vzrostla o 93 milionů korun na 1,035 miliardy.

Celkový obrat českých e-shopů se přitom loni propadl o šest procent, klesly i výsledky celého maloobchodního trhu. „Pokles zájmu zákazníků a celkového objemu nákupů, se kterým se v minulém roce potýkal celý maloobchod, se výrazně projevil i v segmentu elektroniky. Zákazníci šetřili na zbytném zboží a nakupovali jen to, co skutečně potřebovali,“ komentuje ředitel HP Tronicu Daniel Večeřa.

Pod křídla HP Tronicu spadá například také výrobce spotřebičů ETA i několik hotelů či historicky e-shopy Kasa.cz a Hej.sk. Vlajkovou lodí je ale prodejce elektroniky Datart, skupina však hospodářské výsledky za jednotlivé společnosti nekomentuje. Ještě za rok 2021 Datart stál za asi osmdesáti procenty celého výkonu skupiny a rozdělení mezi Česko a Slovensko, kde působí, bylo v poměru přibližně sedmdesát ku třiceti.

I díky těmto číslům se Datart podle žebříčku CzechCrunche loni zařadil mezi pět největších e-shopů v Česku. Podle svých vyjádření prodejce v roce 2023 obsloužil téměř 24 milionů zákazníků. V Česku provozuje 117 prodejen, na Slovensku má dalších 21. „Neustále se nám potvrzuje, že i přes rozvoj e-commerce čeští spotřebitelé stále vyhledávají přímý kontakt s odborníkem na prodejně,“ doplňuje František Mikoška, obchodní a marketingový ředitel Datartu. Více než dvě třetiny zákazníků si ovšem na prodejnách vyzvedávají zboží, které zakoupili v e-shopu.

V loňském roce zároveň HP Tronic oznámil, že podepsal základní dohodu majitelů o možném spojení se slovenským prodejcem elektroniky Nay, který zahrnuje i prodejny Electro World. Případnou fúzi posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který zatím stanovisko nepublikoval. Podle tehdejšího vyjádření společnosti spojením reagovaly na trvalé posilování online prodejců a nástup takzvaných online tržišť.

„Jsme rádi, že i při nástupu nových prodejních formátů marketplaců na český trh nás zákazníci nadále vnímají jako důvěryhodného multikanálového prodejce,“ doplňuje Večeřa. Zákazníci měli mít největší zájem o velké elektrospotřebiče, a zejména ty úsporné. Dále lákaly mobilní telefony, jejich příslušenství nebo chytré hodinky. V kategorii malých domácích spotřebičů Datart zaznamenal meziroční nárůst téměř o deset procent, na růstu se výrazně podílely elektrické zubní kartáčky a tyčové vysavače.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym