Od alarmů k internetu věcí. Jablotron Cloud Services střeží 300 tisíc zařízení, které denně ovládá půl milionu uživatelů
Šéf technologické firmy Jablotron Cloud Services David Beneš
Česká technologická společnost Jablotron zakladatele Dalibora Dědka si své jméno ve světě vybudovala zejména díky alarmům, respektive zabezpečovacím a ovládacím systémům pro domácnosti a firmy. Jako holding však zahrnuje několik různých společností, z nichž nejnovější je Jablotron Cloud Services (JCS) zaměřená na cloudové služby a kompletní vývoj aplikací.
„Důvodem pro vznik JCS byl vzrůstající rozruch okolo světa internetu věcí, ve kterém jsme reálně od spuštění první verze aplikací v roce 2012. Začaly nás oslovovat firmy podobné Jablotron Alarms, zda bychom pro ně neudělali stejnou softwarovou podporu, proto jsme se loni rozhodli tuto část oddělit do samostatné firmy,“ popisuje pro CzechCrunch šéf JCS David Beneš.
Cílem firmy je klientům nabídnout řešení, se kterým mohou snadno a rychle doplnit svůj produkt o aplikaci pro všechny typy uživatelů, jako jsou například distributoři, instalatéři a koncoví uživatelé. Dnešní doba, kdy se na internet připojuje už téměř všechno, totiž vyžaduje, aby každý produkt nabízel kromě svých základních vlastností také možnost ovládat jej skrze aplikaci, nejčastěji z mobilu a na dálku.
Cesta Davida Beneše až na pozici ředitele JCS byla přitom relativně dlouhá, a to i vzdáleností, kdy se z rodné Ostravy přesunul až do Jablonce nad Nisou, kde Jablotron sídlí. Všechno začalo před deseti lety, kdy měl s kamarádem menší firmu věnující se softwaru pro Pulty centrální ochrany a vývoji internetových aplikací.
„Jablotron měl tehdy malé zkušenosti s vývojem softwaru, a proto nás oslovili, abychom převzali jeden jejich projekt. Šlo o jednoduchý hardware a software pro sledování aut, jenž jsme dotáhli do zdárného konce a úspěšně se prodává dodnes, byť s nezbytnými úpravami. Spolupráce se nám vzájemně natolik zamlouvala, že jsme společně zahájili nový projekt, a to předchůdce dnešního Jablotron Cloudu,“ vzpomíná Beneš.
V průběhu dalších let pak Jablotron firmu koupil a Beneš se se svým společníkem přestěhovali do Jablonce. „Lákala nás vidina možnosti změnit trh zabezpečovacích zařízení, který byl dlouhá léta na stejném místě a velmi konzervativní. Propojit jej se světem internetu, přinést k fyzickému zařízení aplikaci a dát tak uživatelům další přidanou hodnotu. To se, myslím, podařilo nad očekávání,“ pochvaluje si dnes šestačtyřicetiletý ostravský rodák.
Půl milionu uživatelů
Spokojenost dokazuje také čísly. Aktuálně je do cloudu jablonecké firmy připojeno přes 300 tisíc zařízení, které denně využívá téměř půl milionu uživatelů. Ti během jednoho měsíce dostanou v průměru 10 milionů notifikací. V prvních letech provozu platformy přitom firma ze strany trhu cítila nedůvěru v to, aby klienti měli svá data a možnost konfigurovat či ovládat alarmy po celém světě z cloudu. Díky důrazu na bezpečnost, pravidelným testům zranitelnosti a transparentnosti vůči klientům ale JCS dokázala tyto obavy eliminovat a dnes je připravena na požadavky různorodých klientů.
„Do platformy Jablotron Cloud dokážeme jednoduše připojit téměř jakékoliv zařízení a dodat na klíč požadovanou aplikaci, aniž by výrobce zařízení musel mít v této oblasti jakékoliv zkušenosti nebo silný softwarový vývoj. Kromě toho se stáváme klientovi partnerem v oblasti IoT a navrhujeme mu možná rozšíření či vylepšení jeho výrobku z pohledu uživatele mobilní aplikace,“ přibližuje Beneš s tím, že řešení je nabízené ve formě „Cloud as a Service“.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.