Online supermarket Kosik.cz končí v Brně, Ostravě a Olomouci. Rozvozy posílí v Praze

kosik

Jeden z největších tuzemských eshopů s potravinami Kosik.cz se po dlouhém zvažování odhodlal k zásadním změnám. Od začátku dubna již nebude možné prostřednictvím služby objednávat nákupy ve vybraných lokalitách na Moravě a ve Slezsku, konkrétně pak například v Brně, Ostravě, Olomouci, Přerově či Prostějově a menších městech v okolí.

Dle oficiálního vyjádření Kosik.cz vedení dospělo k tomuto rozhodnutí kvůli tomu, že jim neumožňuje aktuálně nastavená logistika doručovat zboží v takové kvalitě a v tak potřebné frekvenci, jako například v Praze. Na vině je to, že všechny skladové zásoby drží Kosik.cz právě v Praze a do vzdálených lokalit je zaváží. Zrušení dovozu do těchto měst by tak mělo trvat do doby, než se podaří tento logistický problém vyřešit – pravděpodobně tedy otevřením skladu v bližší lokalitě.

revolut

Přečtěte si takéRevolut představil jednorázové virtuální karty, které se po jedné platbě samy zablokují

Objednávky jsou možné do 30. března, s tím, že poslední doručovací den ve zmíněných lokalitách bude i posledním dnem v měsíci. Změnou si firma vysloužila vlnu kritiky směrem od stávajících uživatelů, ale není zdaleka první, která omezila podobný typ služeb ve svých slabších lokalitách. Dříve to podobným způsobem oznámil například i rozvozový startup Damejidlo.cz, který zrušil rozvozy v Ostravě, protože tam zákazníci jednoduše nebyli ochotni platit za prémiové služby.

kosik3

Jakub Šulta, CEO Kosik.cz situaci komentuje slovy:

„V Praze a středních Čechách roste zájem o službu výrazně vyšším tempem než ve zbytku republiky a tvoří asi 80 % obratů. Utekly zbytku republiky a pokud bychom v současnosti poptávku neodkázali efektivně pokrýt, zcela zbytečně bychom chyběli tam, kde nás zákazníci potřebují,“ a dále dodává: „Oproti tomu musíme přiznat, že na Moravě a ve Slezsku se nám nepodařilo najít životaschopný ekonomický model. Zásobování z Prahy bez lokálních skladů a infrastruktury se ukázalo při takovém tempu růstu jako dlouhodobě neudržitelné.“

kosik2

Díky tomuto kroku se ovšem posílení rozvozů naopak dočká Praha, kde by se měl počet rozvozových kapacit navýšit až o pětinu, což by mělo dokázat pokrýt prudce rostoucí poptávku. Ostatně, jak už zmínil i CEO Kosik.cz Jakub Šulta, Praha tvořila dlouhodobě téměř 80 % obratu firmy a podobně tomu bude i u jiných konkurenčních služeb. Například Rohlik.cz rozváží pouze po Praze, Hradci Králové, Plzni a Brně, kde teď bude mít jistou konkurenční výhodu.

Informace pro zákazníky v rušených lokalitách jsou k dispozici zde.

Foto: Kosik.cz