Ostrava dostane nový svatostánek míčových sportů. Bývalé depo se promění v multifunkční halu s několika hřišti

hala-ostrava1

Foto: Platforma architekti

Průčelí nově připravované multifunkční sportovní haly v Ostravě

0Zobrazit komentáře

Milovníci sportu z Ostravy a jejího okolí by mohli už za necelé tři roky předvádět své výkony na palubovce zcela nové, moderní haly. V tu se totiž promění bývalé autobusové depo v lokalitě Fifejdy, které se stane svatostánkem míčových sportů a nabídne několik sportovních hřišť. A zkrátka nepřijdou ani diváci, pro které se otevře tribuna s kapacitou 3 500 lidí.

Dříve zde stály autobusy a sudy s oleji, za pár let by tu mohla vyrůst multifunkční sportovní hala. Řeč je o starém autobusovém depu v ulici U Stadiónu v Moravské Ostravě, které chtějí místní výrazně proměnit, ovšem ne k nepoznání. Autory návrhu podoby nové haly jsou architekti z ateliéru Platforma, kteří se rozhodli zachovat některé původní prvky depa a doplnit je o moderní architekturu.

Jak popsal pro magazín Patriot David Průša, návrh v podstatě počítá s vybudováním nové haly v té nynější. „Stávající prostor haly je problémový z hlediska výšky. Přistoupili jsme proto k tomu, že odstraníme střechu haly a vložíme do ní novou, čímž vlastně vznikne hala v hale. Fasádu objektu máme díky stávající budově, kterou vyčistíme. Koridorem pak bude přidružena hala tréninková,“ vysvětluje.

Fasádu objektu bude tvořit cihelné zdivo, ze kterého se postupně zvedne konstrukce a plášť nové haly ve tvaru kostky. Ten ponese i tréninková aréna. Celý návrh pak působí vzdušně, přičemž hlavní i tréninková hala budou obklopeny zelení a zázemím pro další sportovní, relaxační a rekreační aktivity. Návrh navíc vychází vstříc požadavkům na flexibilitu, které umožní  sportovní halu i rozebrat či ji upravit tak, aby odpovídala budoucím nárokům.

hala-ostrava8

Foto: Platforma architekti

Současný stav depa

Provozovatelem nově vzniklého sportovního centra se má stát místní Spolek na podporu sportu, dětí a mládeže, se kterým podepsaly memorandum o spolupráci na projektu město Ostrava, Moravskoslezský kraj a ČSAD Ostrava.

Město má v plánu podpořit vznik haly částkou v maximální výši 200 milionů korun, kraj přispěje maximálně 80 miliony a ČSAD Ostrava přispěje poskytnutím nemovitých věcí a zpracováním projektové dokumentace. Spolek se chce v otázce financování projektu obrátit také na Národní sportovní agenturu a požádat ji o dotační podporu.

Hala by měla primárně sloužit pro tréninky a zápasy ostravských basketbalových, volejbalových, florbalových a házenkářských týmů. Těm bude k dispozici hned několik herních a tréninkových ploch umístěných v přízemí i patrech objektů. Do prostor se ale dostanou i amatérští sportovci z řad široké veřejnosti.

Místo by se mělo časem stát i hostitelem větších sportovních a kulturních akcí. „Díky velmi vhodnému designu odpovídajícímu 21. století by měla nová multifunkční sportovní hala velmi slušně reprezentovat Ostravu a máme ambice pořádat i mezinárodní akce,“ uzavírá Tomáš Vrátný ze Spolku na podporu sportu, dětí a mládeže.

0006_mfsho-min

Foto: Platforma architekti

Tribuny pojmou až tři a půl tisíce diváků