Otřes v kryptosvětě. Stablecoin TerraUSD se zásadně propadl a ovlivnit to může celý trh

Do blockchainu Terra a stablecoinu UST vkládali mnozí velké naděje. Po několika rapidních poklesech ale hrozí konec projektu.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Investovat lze nejen do bitcoinu, ale i dalších kryptoměn

0Zobrazit komentáře

Jestli jsou kryptoměny pro něco známé, tak pro svou nestabilitu. Někdy jejich ceny až euforicky stoupají a investoři jásají. A pak jsou tu období, jako je to současné. Bitcoin osciluje na nejnižší úrovni od loňského července a další pohyb dolů by znamenal prolomení klíčové hranice. Na nervozitě navíc neubírá ani událost, kterou má za sebou jeden z nejpopulárnějších stablecoinů.

Jako stablecoin se označuje kryptoměna, jejíž hodnota je pevně navázaná na cenu jiného aktiva – kryptoměny, klasické měny nebo komodity (nejčastěji na americký dolar) v poměru 1:1. V očích investorů tak jde užitečný nástroj pro minimalizaci rizika a často je využívána pro jednoduchou směnu za volatilnější kryptoměny. Své vlastní stablecoiny mají ostatně i kryptoměnové směnárny Binance či Coinbase.

Nejznámější stablecoin je Tether (USDT), který je krytý částečně rezervami skutečných dolarů. Nově se ale prosazují také algoritmické stablecoiny, jako je TerraUSD (UST) fungující na blockchainu Terra. A právě ten se v posledních dnech dostal do nemalých problémů.

Za jeden UST byste za normálních okolností měli koupit jeden americký dolar. Jenže v noci na úterý, přibližně ve 2.35 ráno, byste za jeden UST koupili jen 0,68 dolaru. A co hůř, přestože dočasně cena UST vystoupala zpět k 0,92 dolaru, situace se opakovala v noci na středu – nejdříve přibližně v půlnoci klesl na 0,71 a pak znovu ráno až pod 0,5 dolaru. Běžně přitom jeho cena kolísá nanejvýš v tisícinách dolarů.

„Je to varovný signál. V kryptoměnách jsme obecně zatím viděli hlavně korekce, které jsou finančního rázu a nikoliv softwarové či algoritmické, jako byla ta současná. Může se pak stát, že podobná větší korekce s sebou strhne velkou část trhu,“ říká pro CzechCrunch Petr Sanetrník, portfolio manager společnosti CrypViz Asset Managment.

„Nemám důvěru v algoritmické stablecoiny. Fungují dobře pouze do doby, než nefungují,“ uvedl ve svém videu k tématu Jakub Vejmola, tvůrce Bitcoinovýho kanálu. Později pro CzechCrunch uvedl, že opakované poklesy zřejmě znamenají konec projektu.

„Na světě jsou tři druhy stablecoinů. Kryté fiat měnou, jinou kryptoměnou, nebo algoritmem. TerraUSD patří k těm třetím. Statisticky ale zatím žádný algoritmický stablecoin nepřežil volatilní období, jako je to současné. Z mého pohledu se tak jedná o velmi rizikové aktivum,“ doplnil v úterý Sanetrník. Jeho slova se ostatně v noci na středu potvrdila.

Před podobnou událostí už odborníci varovali před časem. TerraUSD je stejně jako blockchain, na kterém běží, vytvořen korejskou společností Terraform Labs zakladatelů Daniela Shina a Do Kwona. Podstatnější částí jejich paralelního finančního vesmíru je přitom známější kryptoměna Terra (LUNA), jež za poslední rok narostla v ceně o více než 600 procent.

Luna je však na kurz UST přímo algoritmicky navázaná. Jak ale uvedl pro TechCrunch analytik společnosti Cubic Analytics, Terraform Labs museli „pálit“ své rezervy luny a bitcoinu, aby udrželi kurz UST co nejblíže k jednomu dolaru. To způsobilo pokles i samotné luny o zhruba 40 procent. V důsledku středečních poklesů nastoupila luna na jasný klesající trend.

„Kurz UST se může vrátit zpět na dolar, ale obecně si myslím, že důvěra v tento stablecoin a obecně v lunu je teď hodně podlomená. Pamatuji si, jak se o luně mluvilo podobně, jako před časem o solaně nebo polkadot – a jak je vidět, je to stále stejná písnička,“ doplňuje Vejmola.

do-kwon-1

Přečtěte si takéKorejská kryptovelryba buduje nový finanční řád a skupuje bitcoinKorejská kryptovelryba buduje nový finanční řád a skupuje bitcoin. Jsou to šílenci vyjící na měsíc

Sanetrník je o něco větší optimista. „Věřím tomu, že se Terra zotaví. Lidé, co tento blockchain tvoří, jsou šikovní a bude to chtít jen určité změny a opravy v algoritmu. Ether na tom kdysi byl podobně a dnes je z něj mnohem stabilnější a důvěryhodnější ekosystém,“ říká.

Jak tedy zacházet s penězi, jestliže je chci mít uložené ve stablecoinech? Podle Sanetrníka platí podobný princip jako v případě jakýchkoliv dalších rizikových aktiv – ideálně mít své finance rozdělené v několika stablecoinech najednou. Jejich seznam nabízí například server CoinMarketCap.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym