Palmovka jako středobod vesmíru. Praha nabízí Pleskotovu budovu kosmické agentuře EU
Magistrát společně s ministerstvem financí prověřuje, zda by v dlouho rozestavěné budově v Praze 8 mohla najít nové centrum EUSPA.
Žádná hranice tu vidět není, přesto je zcela evidentní. Na jedné straně je živoucí Karlín, na straně druhé zanedbaná Palmovka. Byť se území v posledních letech zvedlo zejména v blízkosti řeky, pořád jde o ne příliš přívětivou část Prahy. Na Palmovce by se však v příštích letech měly dít věci. Vznikne tady prakticky nová čtvrť, v jejímž ústředí by mohlo být sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program.
Už několik let je na rohu Sokolovské a Zenklovy ulice staveniště. Je připomínkou onoho přechodu mezi Karlínem a Libní. Po letech sporů mezi Prahou 8, která měla mít v budově novou radnici, a společností Metrostav převzal stavbu podle návrhu architekta Josefa Pleskota pražský magistrát. Ten má s místem několik záměrů.
V první řadě chce scelit pozemky, které jsou kolem budovy. Dohromady totiž tvoří poměrně unikátní území v širším centru Prahy, kde si město může určit, jak bude v budoucnu vypadat. Část pozemků patří hlavnímu městu, jiné má ve správě dopravní podnik, do třetice je to společnost Technologie hlavního města Prahy.
„Chceme pozemky směnit, čímž zvýšíme majetkovou účast v území, a vytvořit koncepční studii,“ řekl pro CzechCrunch radní pro majetek Jan Chabr. Hodnota pozemků by se tak z odhadovaných 1,4 miliardy mohla zvýšit až na 6,5 miliardy korun.
Vše má nyní na starosti Pražská developerská společnost, což je příspěvková organizace metropole. „Palmovka je místo s neuvěřitelným potenciálem. Pokud chce Praha smysluplně rozvíjet a budovat celé funkční nové čtvrti, což dělala v minulosti, je to ideální příležitost,“ líčí Chabr.
Zatímco v nové čtvrti by měly vzniknout byty i kanceláře, dominantou by měla být právě budova Nové Palmovky. A to nejen proto, že je dílem slavného architekta Josefa Pleskota. Praha nyní jedná s ministerstvem financí o tom, zda by dům nemohla využít unijní kosmická agentura EUSPA. Ta nyní sídlí v blízkosti Strossmayerova náměstí v Praze 7, tamní budova jí už ale nestačí.
Evropský vesmírný program je v Praze už od roku 2012 a řídí se odsud například navigační systém Galileo. Loni se jeho záběr rozšířil a vznikla EUSPA, která si přibrala i další vesmírné aktivity evropské sedmadvacítky. Mezi nimi třeba Copernicus, což je program na dálkové pozorování Země. Spolu s tím přišlo také hledání nového sídla.
Nové náměstí slavného spisovatele
Okolí rozestavěné Nové Palmovky však není jedinou proměnou, která by v místě měla nastat. Developer Landia přímo na Palmovce staví byty, součástí projektu je však i nové náměstí Bohumila Hrabala. To by mělo vzniknout mezi současným autobusovým nádražím a ulicí Na Žertvách do roku 2026.
Veřejný prostor vznikne podle návrhu studia Unit Architekti. Spojený má být právě s Hrabalem. „Odkazy na každodenní, avšak poetický svět autora se propisují do podoby náměstí,“ líčí studio. To si ke spolupráci přizvalo umělce Dominika Langa, který na náměstí umístil drobné instalace a rádoby nahodilé předměty odkazující právě ke spisovateli.