Památky UNESCO focené z ptačí perspektivy. Podívejte se na nejvzácnější díla člověka na unikátních snímcích

overview

Foto: Maxar Technologies

Fantastické pohledy z ptačí perspektivy

0Zobrazit komentáře

Památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO patří mezi to nejúžasnější, co za sebou naše kultura a příroda zanechaly. Majestátní skalní masivy, rozlehlá městská centra či tisíce let staré megalitické stavby, to vše je v něm možné nalézt. Každé z těchto míst navíc ročně přiláká davy turistů, kteří si mohou jejich krásy zblízka prohlédnout.

Přesto jim ale zůstává skryt půvab, který vyniká až v momentě, kdy na ně nahlédneme z ptačí perspektivy. Kolekci nejkrásnějších satelitních a leteckých záběrů těchto památek nyní přináší web Overview, který dává nahlédnout na notoricky známá místa zcela novým způsobem.

Kolekce obsahuje snímky těch nejúžasnějších míst, které by nikdy nevznikly bez lidské činnosti. Jedná se jak o architektonická a umělecká díla, tak archeologická naleziště a další lokality, které jsou významné pro svou historickou, vědeckou, estetickou, etnologickou či antropologickou hodnotu.

Vůbec nejvíce těchto skvostů najdeme v Číně a Itálii – každá z těchto zemí se pyšní 55 zapsanými památkami. Pozadu nezůstává ani Španělsko, Německo či Francie s více než 40 památkami. A špatně si nevede ani Česko, které je domovem hned čtrnácti z těchto unikátních míst včetně historického centra Prahy.

1598395478-prague-min

Foto: Maxar Technologies

Historické centrum Prahy

Overview pak svou vytříbenou kolekci rozděluje na dvě části. První z nich jsou Snímky kulturního dědictví, kde se mimo zmiňované Prahy objevuje například Stonehenge, amfiteátr ve francouzském Arles, vinice na svazích u řeky Douro či historické centrum Damašku.

Ve druhé části kolekce jsou servírována ta nejimpozantnější místa tvořena přírodou. Jedná se o místa s mimořádnou estetickou či vědeckou hodnotou a patří sem například geologické útvary či oblasti osídlené ohroženými druhy zvířat a rostlin.

Družicové Snímky přírodního dědictví přináší ptačí pohled na místa, jako je Grand Canyon v USA, sicilskou Etnu, ledovcové útvary v národním parku Vatnajökull na Islandu nebo termální prameny Yellowstonského národního parku. Zajímavostí jsou také stolové útvary Kata Tjuta v australském národním parku Uluru-Kata Tjuta.

Na všechny snímky se můžete podívat níže v galeriích.

Snímky kulturního dědictví

douro-min

Foto: Maxar Technologies

Portugalské vinice na svazích u řeky Douro

arles-min

Foto: Lucas Miguel

Amfiteátr ve francouzském Arles

1596220035-43504679-6cb5-4fc3-b674-36be1799c1de-min

Foto: Dailyoverview

Stonehenge

1560984602-venice-min

Foto: Maxar Technologies

Benátky

1560983894-palamanova-min

Foto: Dailyoverview

Město Palmanova v Itálii

1579038626-damascus-min

Foto: Maxar Technologies

Historické centrum Damašku

1560985656-sydneyoperahouse-min

Foto: Near Map

Opera v Sydney

1590519376-brasilia-min

Foto: Maxar Technologies

Brasília, hlavní město Brazílie

1586731102-vatican-min

Foto: Maxar Technologies

Vatikán

Snímky přírodního dědictví

1561000285-grandprismaticspring-min

Foto: Chris Leipelt

Termální pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstonském národním parku

sundarbans-min

Foto: NASA

Bangladéšský mangrovový les Sundarbans

1587069123-grand-canyon-min

Foto: Planet Labs

Grand Canyon

1585522061-planet-etna-min

Foto: Planet Labs

Etna na Sicílii

1561001593-uluruayersrock-min

Foto: Maxar Technologies

Národní park Uluru-Kata Tjuta

1560990453-jokulsarlon-min

Foto: Maxar Technologies

Obří ledovcové jezero Jökulsarlón

Seznam míst je pravidelně aktualizován, přičemž výběr nových podléhá velmi přísným kritériím. Každé místo musí splňovat alespoň jeden z deseti požadavků stanovených organizací UNESCO. V momentě, kdy je místo na seznam přidáno, je stát, na jehož místě se památka nachází, smluvně zavázán dané místo s maximální pečlivostí ochraňovat pro příští generace.

Mimo památek UNESCO lze na webu Overview obdivovat celou řadu dalších tematických družicových snímků, které zobrazují například zeleň ve světových metropolích, mapují změny, které nastávají v důsledku pandemie koronaviru, nebo ukazují způsoby, jakými zemědělství mění krajinný ráz.

Seznam světového dědictví UNESCO vznikl v roce 1972, aby jasně označil ta místa, jejichž jedinečnost je zapotřebí nanejvýše ochraňovat. Od té doby bylo na seznam zapsáno již 1 121 míst, přičemž 213 z nich je přírodního charakteru, 869 vzniklo lidskou činností a 39 nabízí trochu z obou kategorií.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym