Pamatuje si detaily místností a sám se vysype. iRobot odhalil nový model robovysavače Roomba

Filip HouskaFilip Houska

Roombai7Kitchen_1535636302961-HR
0Zobrazit komentáře

Robotické vysavače již dávno nejsou pouhým výstřelem budoucnosti. Může za to zejména americký výrobce iRobot, který se už přes 16 let snaží zjednodušovat nezáživnou činnost, jakou vysávání bezesporu je. A protože trend automatizace sílí takřka ve všech odvětvích, rozhodl se iRobot opět posunout technologickou hranici svého vlajkového robovysavače Roomba.

Nový model Roomba i7+ má oproti svým předchůdcům dvě zásadní změny. Tou první (a pravděpodobně nejdůležitější) inovací je funkce automatického vysypávání nasbíraného odpadu. Roomba totiž rozpozná, kdy má svůj zásobník plný, a vrátí se do své domovské/nabíjecí stanice, odkud se odpad nasaje do „úschovny“. Ta dokáže pojmout až 30 plných zásobníků. Jakmile bude plná i úschovna, uživatel ji pak může vysypat a nahradit za novou.

Roombai7withImp_1535589444623-HR

Další novinkou u Roomby i7+ jsou vylepšené mapovací technologie. Podobně jako u předešlých modelů z řady 900 i tady je funkce založena na co nejpřesnějším mapováním daných prostor v domácnosti tak, aby se zařízení „učilo“ rozpoznávat jednotlivé detaily místností pro co možná nejefektivnější úklid. Roomba pro tuto metodu vždy používal jak nasbíraná, pohybová a orientační data, tak i kameru, na základě které rozpoznával rozmístění nábytku a stěn.

divr-labs-jakub-kucera-martin-tichota2

Přečtěte si takéGolem VR navštívilo již 10 tisíc lidí. Čeští DIVR Labs chystají nový zážitek a hledají další investoryGolem VR navštívilo již 10 tisíc lidí. Čeští DIVR Labs chystají nový zážitek a hledají další investory

Původní modely však veškeré snímky (respektive mapy) mazaly, což není případ i7+. Ten je naopak uchovává ve své paměti a nabízí je uživatelům k uzpůsobení „uklízecích“ rozvrhů. To navíc mohou dělat přímo z mobilní aplikace, ve které mají možnost si rozdělit půdorys své domácnosti a přesně určit, co má robovysavač uklízet. Příkazy mohou být manuálně udělovány nejen v aplikaci, ale také pomocí hlasu skrze Alexu nebo Google Assistant.

TheRoombai7_1535589429568-HR

Jelikož jsou snímky průběžně ukládány, naskýtá se otázka, zdali nebudou omezovat soukromí uživatele, potažmo jej vystavovat nebezpečí ze zneužití tohoto materiálu. Toto poměrně jasně objasňuje CEO iRobotu Colin Angle pro magazín The Verge, který tvrdí, že získaná data se nikdy nedostanou do rukou třetích stran a bude záležet jen na uživatelích, jak s nimi naloží. Dále dodává, že právě uchovávání takového obsahu se může v budoucnu hodit pro lepší orientaci dalších autonomních spotřebičů v domácnosti nebo doplňků jako světel.

Bezstarostný úklid něco stojí

Co se týče ceny, stejně jako u předchozích generací se nejedná o produkt pro každého. Roomba i7+ včetně domovské stanice bude startovat na 949 dolarech (cca 21 tisíc korun) s tím, že trojice sáčků na odpad (určených pravě do stanice) přijde na 15 dolarů. Možné bude také sáhnout jen po vysavači za 699 dolarů (cca 15 500 korun) a stanici případně dokoupit s odstupem času za 299 dolarů (cca 6 600 korun).

iRobotRoombai7w_1535589406639-HR

Roomba i7+ (a levnější alternativa e5, která vesměs nabízí jen ovládání pomocí Wi-Fi nebo hlasu) se začne prodávat 12. září v USA a Kanadě, přičemž na mezinárodní trhy má dorazit v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.

Foto: iRobot

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym