Pařížané v referendu odsouhlasili zákaz sdílených koloběžek. Vyřešit je chce i pražský primátor Svoboda
O osudu elektrokoloběžek mohlo hlasovat 1,4 milionu Pařížanů. Svůj hlas ale odevzdal jen zlomek. Pro starostku to přesto byl jasný signál.
Pařížané řekli ne sdíleným elektrickým koloběžkám. Tedy alespoň někteří z nich. Proti koloběžkám se v nedělním referendu postavilo téměř devadesát procent hlasujících – jenže volební účast byla ani ne osmiprocentní. Výsledek mimořádného veřejného hlasování není nijak právně závazný, pařížská starostka Anne Hidalgová ale potvrdila dřívější slib, že se referendem bude řídit.
Společnosti Lime, Tier a Dott v Paříži provozují po pěti tisícovkách sdílených koloběžek. Podobně jako v jiných evropských metropolích včetně Prahy však obyvatelé francouzského hlavního města řešili špatně zaparkované nebo přímo na chodníku opuštěné stroje. O dalším osudu elektrokoloběžek ve svém městě tak Pařížané hlasovali v mimořádném nedělním referendu.
Zúčastnit se ho mohlo 1,38 milionu registrovaných voličů. Svůj hlas ale odevzdalo jen 103 tisíc z nich, tedy 7,46 procenta, 89 procent hlasujících nicméně podpořilo zákaz koloběžek. K dispozici měli 200 volebních místností, což je podle francouzských médií jen čtvrtina oproti běžným volbám. Deník Le Monde také upozornil na průzkum, podle kterého o referendu věděla jen třetina voličů do 24 let. Naopak u obyvatel nad 50 let to byly tři čtvrtiny, u lidí nad 65 let dokonce 90 procent.
Starostka Paříže Anne Hidalgová, která se už v dříve proti koloběžkám vymezila, po referendu potvrdila, že k 1. září letošního roku ve městě nebude možné sdílené elektrokoloběžky pronajmout. „Nicméně stále doufáme, že se starostkou Hidalgovou můžeme vyjednat rozumné omezení místo celkového zákazu, který je pro Paříž krokem zpět,“ cituje agentura Reuters reakci společnosti Lime.