Pavel Tykač se rozkročil už i do Asie, jeho firma koupila uhelnou elektrárnu ve Vietnamu

Čtvrtý nejbohatší Čech působí jak v Evropě a Americe, tak v Austrálii a nově i v Asii. Jádrem jeho byznysu zůstává energetika.

Luboš KrečLuboš Kreč

pavel-tykac-boxed2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Pavel Tykač, miliardář a majitel energetické skupiny Sev.en Energy

0Zobrazit komentáře

Pavel Tykač drží slovo a své energetické impérium rozšiřuje daleko za hranice EU, kterou považuje za byznysově nepříliš perspektivní, jak prohlásil třeba loni na konferenci Money Maker pořádané CzechCrunchem. Jeho skupina Se.ven nyní koupila moderní uhelnou elektrárnu až ve Vietnamu a už tedy působí jak v Evropě a Americe, tak v Austrálii a v Asii.

Investiční společnost Sev.en Global Investments podepsala závaznou dohodu o převzetí majoritního podílu 51 procent vietnamské uhelné elektrárny Mong Duong 2 od americké společnosti The AES Corporation. Transakce bude ještě podléhat schválení vietnamskými úřady. Firma Sev.en Global Investment patří do Tykačovy energetické skupiny Sev.en. Cenu nezveřejnila, uvedla ale, že akvizice majoritního podílu v tamní elektrárně je dosud největší investicí do energetického sektoru, mířící z České republiky do Vietnamu.

„Vítáme tuto zatím největší českou investici strategického charakteru, kterou se Česká republika automaticky dostává do vyšší ligy investorů, než kterou zatím v jihovýchodní Asii hrála. Věřím, že její úspěch bude příkladem pro další možné české investice ve Vietnamu,“ podotkl český velvyslanec ve Vietnamu Hynek Kmoníček.

Elektrárna Mong Duong 2 je podle informací Sev.en nejmodernější superkritická uhelná elektrárna o výkonu 1,2 gigawattu v severním Vietnamu, do provozu byla uvedena v roce 2015 a plní úlohu strategického dodavatele elektřiny pro Hanoj a celou severní část země. Sev.en Global Investments se zavázala, že bude elektrárnu provozovat a podle smluvní dohody ji v roce 2040 převede na vietnamskou vládu.

O záměru prodeje majoritního podílu informovala v polovině listopadu agentura Reuters. Podle ní je druhým největším akcionářem elektrárny Mong Duong 2 jihokorejská energetická firmy Posco International, která podle Reuters rovněž uvažuje, že by se svého podílu 30 procent zbavila. Zbývajících 19 procent v elektrárně vlastní čínský státní investiční fond China Investment Corporation (CIC).

Zdroje neuvedly, jakou hodnotu by podíl AES mohl mít. Když se firma Posco v roce 2021 pokoušela prodat svůj podíl 30 procent, byl oceněn na 185 milionů amerických dolarů, což je asi 4,2 miliardy korun. Z transakce ale nakonec sešlo.

Sev.en Global Investments je česká investiční skupina, která se dlouhodobě zaměřuje na odvětví, jako jsou zejména energetika a těžební průmysl. Skupina dosud působila na třech kontinentech – v Evropě, Austrálii a v Severní Americe. Asie je tak čtvrtým světadílem, kam impérium rozšiřuje své investiční aktivity. Po zářijovém podpisu dohody o koupi majoritního podílu v těžařské společnosti Coronado Global Resources, která působí v USA a Austrálii, je transakce ve Vietnamu druhou významnou za několik týdnů.

S využitím ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym