Penta chce stavět od Transgasu až po Karlín. Vybudujeme moderní centrum Prahy, hlásí Dospiva

Miliardář Marek Dospiva se na konferenci Money Maker rozmluvil o svých plánech v centru Prahy. Počítá i se střechou nad kolejištěm hlavního nádraží.

Eliška NováEliška Nová

Marek Dospiva

Foto: Jan Nechvíle/CzechCrunch

Marek Dospiva na konferenci Money Maker

0Zobrazit komentáře

Když Penta ještě sídlila v kancelářské části hotelu Marriott v těsném sousedství pražského Masarykova nádraží, její spolumajitel Marek Dospiva se tehdy moc rád díval ze střechy dolů. Ne snad, že by v tom našel nějaké zalíbení. Právě naopak. Dospivovi vadilo, co vidí. O pár let později udělala Penta první krok k tomu, aby metropoli proměnila. Tak vznikl plán na přebudování pražského centra.

„Když jsem byl malý, musel jsem sekat travnaté pásy u chodníku, kam se sousedovic psi chodili vyběhat. Už tehdy mi vadil všechen ten nepořádek okolo. V tom krásném centru, na které jsem se koukal z Marriottu, byla zanedbaná brownfieldová část, kam nikdo nechce jít. A je to hanba,“ uvedl jeden ze zakladatelů Penty na Money Makeru, největší investiční konferenci v Česku, jíž pořádá CzechCrunch.

Mezi lety 2004 a 2007 uzavřely České dráhy smlouvy s investory v čele s ING Real Estate o revitalizaci Masarykova nádraží. Když se Dospiva tenkrát ze střechy Marriottu začal pídit, komu pozemky patří, narazil právě na ING. „Tou dobou odcházeli z trhu, takže jsme koupili jejich pozemky a zasadili první vlaječku na Masarykově nádraží,“ popsal jeden z nejbohatších Čechů.

Od té doby se společnost strategicky posouvá dál a dál. Druhým zářezem byla budova někdejšího Rudého práva, kterou nechala Penta zbourat a postavila na místě svoje nové sídlo – Florentinum. Marek Dospiva byl znovu na střeše a pořád se mu nelíbilo, co vidí.

Koleje hlavního nádraží chce Penta zastřešit hned v několika částech

„Nabízelo se vyčistit celou Masaryčku. To jsme udělali se Zahou, která se rozpřáhla až za magistrálu, na pozemky ČSAD,“ popsal miliardář začátek spolupráce s ateliérem světoznámé architektky Zahy Hadid, ze které nakonec vznikla jen část, a to nedávno dokončená budova, která dostala jednoduše jméno Masaryčka.

Ale co teď? Masaryčkou to rozhodně nekončí. Ostatně na konci letošního listopadu se znovu přiblížila k životu ona vize, do které se rozpřáhla právě před několika lety zesnulá Zaha Hadid. Penta koupila nikoli pozemky ČSAD, ale celou společnost ČSAD Praha Holding a spolu s ní také kompletní nádraží na Florenci. Obchod před nedávnem potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ze střechy Florentina je ale pořádný výhled. A to i na Vinohradskou třídu, kde Penta spolu s developerem PSN koupila pozemek pod někdejším Transgasem, brutalistickou budovou ze sedmdesátých let, kterou nechala zdemolovat a v místě nyní chystá bytový dům. „Bude tam minimálně stejně hezká budova,“ říká miliardář s nadsázkou.

Jen kousek od Vinohradské, konkrétně v Italské ulici naproti Vysoké škole ekonomické, pak Penta vybudovala komplex několika budov nazvaných Churchill. Sídlí tam Deloitte, Fortuna, kterou mimochodem Penta vlastní, a je tam také bytový dům. A právě mezi Churchillem a někdejším Transgasem nyní chystá developer velké věci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Nakoupili jsme pozemky nad hlavním nádražím a pevně věříme, že ho zastřešíme. Prodloužíme tak Vinohradskou ulici směrem do centra,“ vylíčil šéf Penty na Money Makeru.

Developer má v plánu přestřešit podstatnou část kolejiště, což by znamenalo přemostění nejen v návaznosti na Vinohradskou třídu, ale také na druhé straně, u Churchilla. O něčem podobném ostatně už nyní Penta jedná se všemi zúčastněnými stranami, to znamená s hlavním městem i Správou železnic.

„Záměr byl Správě železnic představen. Mělo by se jednat o platformu, která by překryla nástupiště číslo 5, 6 a 7 až k Žižkovu. Ta jsou umístěna mimo stávající hlavní zastřešení,“ uvedl pro CzechCrunch mluvčí státní společnosti Jan Nevola.

V nejbližší době s Pentou vytvoříme pracovní skupinu, která bude prověřovat možnost realizace jejich záměru s ohledem na projekty Správy železnic,“ doplnil. Na plány nad hlavním nádražím nedávno upozornil také deník E15. Šéf Penty mimo jiné uvedl, že doufá ve zklidnění magistrály.

money-maker202312

Foto: Jan Nechvíle/CzechCrunch

Marek Dospiva z Penty na konferenci Money Maker

Přestřešení kolejiště hlavního nádraží není nová úvaha. Před několika lety o něčem podobném hovořil i tehdejší generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. Ideu si nechal prověřit také pražský Institut plánování a rozvoje. „Průchod na Žižkov, kudy denně projde na dvacet tisíc lidí, naznačuje, že by to dávalo velký smysl,“ dodal k úvahám mluvčí společnosti Penta Real Estate Martin Lánský.

Dodal, že podobně nyní uvažuje i celá řada jiných evropských metropolí, například Londýn, kde vznikla studie, podle které by se nad místní kolejiště vešlo až tři sta tisíc nových bytů. „Žádný větší detail v tuto chvíli na papíře není, jsme stále ve fázi vize. Máme zájem ji se Správou železnic a Prahou rozvíjet a určitě si to vyžádá širší debatu,“ doplnil Lánský.

Přes koleje se chce developerská společnost dostat až k Florenci, odtud dál do Karlína, čehož dosáhne právě zastavěním pozemků, které nyní developer koupil spolu s ČSAD. Zástavba by měla sahat až k hotelu Hilton v Pobřežní ulici v Karlíně. „To je naše vize a my vize naplňujeme. Vznikne tak moderní centrum města, jediný možný Central Business District, kde počítáme s více než sto tisíci metry kancelářských ploch a také s byty,“ popsal svůj záměr Dospiva.

V části za magistrálou by jich mělo být minimálně čtyřicet procent, klidně i víc, to ale bohužel naráží na současné hygienické normy. Byť by tedy byla možná větší poptávka po bytech, je to komplikované,“ doplnil úspěšný developer a investor. „Chceme být na každý kousek betonu, který tady vylijeme, hrdí. Doufám, že to stihneme, než umřeme,“ uzavřel.

Vítězství nad Googlem. Herní společnost Epic Games uspěla u soudu kvůli monopolu, spor s Applem stále trvá

„Po čtyřech týdnech podrobných svědectví porotci rozhodli proti monopolu Google Play ve všech bodech obžaloby,“ hlásí CEO Tim Sweeney.

Michal MančařMichal Mančař

Tim Sweeney, šéf Epic Games

0Zobrazit komentáře

Videoherní společnost Epic Games vyhrála soudní spor proti Googlu. Porota v pondělí u kalifornského soudu jednomyslně rozhodla, že technologický gigant zneužívá svého monopolního postavení na trhu s mobilními aplikacemi na úkor vývojářů a uživatelů chytrých telefonů. Google se nicméně proti verdiktu hodlá odvolat.

Společnost Epic Games je autorem rozšířené herní technologie Unreal Engine, provozovatelem videoherního obchodu Epic Store nebo vývojářem oblíbené online hry Fortnite. Před třemi lety na Google podala žalobu, v níž tvrdí, že technologický gigant zneužívá své moci a chrání svůj obchod Play Store před konkurencí. Google účtuje za nákupy provedené na svých stránkách provize od 15 do 30 procent. Uživatelé telefonů se systémem Android si ale jinde než na Play Store aplikace v podstatě zakoupit nemohou.

Porotci dali ve všech bodech za pravdu společnosti Epic Games. Podle jejich názoru má Google skutečně monopolní postavení na trhu distribuce aplikací pro systém Android (jenž sám vyvíjí) i mezi platebními službami. Porota uvedla, že společnost Google v tomto případě jednala v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a že v důsledku tohoto jednání vznikla Epic Games škoda. Propojení mezi obchodem a platební službou je podle soudu nelegální, píše agentura AFP.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Vítězství nad Googlem!“ radoval se na sociální síti X šéf Epic Games Tim Sweeney. „Po čtyřech týdnech podrobných svědectví porotci rozhodli proti monopolu Google Play ve všech bodech obžaloby,“ dodal CEO firmy, jejíž zástupce o víkendu vystoupil i na pražské konferenci Game Developers Session. Tam nicméně neřešil byznysovou stránku videoher, ale jejich technologické pozadí a možnosti nástroje Unreal Engine.

Obdobný spor Epic Games vedli před dvěma lety proti Applu. Tam však porota rozhodla ve prospěch Applu. Epic se tehdy odvolal a případ je dosud u nejvyššího soudu. Potíže Sweeneyho firma nicméně neřeší jen ve vztahu s jinými subjekty na trhu, ale i interně. Letos v září oznámila, že propustí zhruba 830 zaměstnanců, což představuje asi 16 procent její celkové pracovní síly.

S přispěním ČTK