Petr Kasa a finančník Jan Sýkora dali Nadaci Via akcie Pilulky za miliony. Je to lepší dar než peníze, říkají
Petr Kasa z Pilulky a Jan Sýkora z Wood & Company
Když přijde na akciové fenomény poslední doby, obvykle se řeč stočí k Tesle, Applu, Amazonu nebo čerstvě Rivianu. Česká Pilulka zazní spíš výjimečně. Jenže by měla – jak ukázal graf, který v polovině listopadu zveřejnila pražská burza, zatímco cenné papíry české online lékárny letos nabraly 180 procent hodnoty, Tesla přidala za stejnou dobu „jen“ 40 procent a Apple s Amazonem dokonce méně než 20 procent. Takže kdo do akcie firmy založené a vedené bratry Petrem a Martinem Kasovými investoval v lednu 10 tisíc korun, má z nich nyní 28 tisíc. Což je za pár měsíců velmi slušné zhodnocení.
Z růstu akcií Pilulky se může těšit i jedna z největších a nejznámějších charit v Česku Nadace Via. Právě jí věnovali cenné papíry v souhrnné hodnotě zhruba dva miliony korun Petr Kasa, CEO Pilulky, a Jan Sýkora, spolumajitel investiční skupiny Wood & Co., která drží v Pilulce podíl a která se o loňskou akciovou emisi firmy starala.
„Představte si, že by se podařilo najít dvacet, možná třicet lidí, kteří by podobně jako my svěřili nadaci malé kousky svých firem. To by celou nadaci posunulo úplně jinam, zároveň by k ní donátoři získali jiný, niternější vztah. V zahraničí to není nic neobvyklého, u nás je to pořád ale ještě unikum. I filantropii se holt musíme naučit,“ vysvětluje Sýkora v rozhovoru pro CzechCrunch, proč se rozhodli jít touto v Česku netradiční cestou a že doufají, že k podobnému kroku inspirují i ostatní.
Pro Nadaci Via akciový dar neznamená, že bude mít najednou více peněz na kontě. Naopak – akcie Pilulky, které se byznysově daří, budou součástí jejího nadačního jmění, které bude stoupat, pokud porostou, nebo klesat, když se propadnou. Zároveň ale nadace nemá žádná omezení, jak s akciemi nakládat, takže kdyby se je rozhodla prodat, Kasa ani Sýkora s tím teoreticky nic nezmůžou. Petr Kasa má ovšem k nadaci dlouhodobě blízko, nedávno se stal předsedou její správní rady.
Petře, vy s Nadací Via spolupracujete už dlouho, že?
Kasa: Je to tak, spolupracujeme několik let. Začal jsem jako dárce, občas jsem si na aukci vydražil nějaký obraz nebo sochu. Před nějakou dobou mě její zakladatel Jiří Bárta požádal, zda bych jim nepomohl s kampaní na navýšení nadačního jmění. Stávající nadační jmění je 65 milionů a cílem je zvednout to k 90 milionům. Kampaň je dvouletá a vzal jsem si ji za svou, máme na to vyčleněný tým zhruba sedmi lidí.
Jde o fundraisingovou kampaň, ne reklamní?
Kasa: Ano, není to kampaň marketingová, ale oslovujeme potenciální sponzory a dárce a přesvědčujeme je, proč by měli nadaci podpořit. Zvenku je neviditelná. No a jak jsme chodili za lidmi a bavili se s nimi, zjistili jsme, že tu je poměrně velká skupina lidí, a já se do ní řadím také, kteří mají sice účetně docela zajímavý majetek, ale v hotovosti nemá skoro nic. Já mám na účtu na dvě splátky hypotéky a to je všechno. Zbytek je v byznysu, v akciích Pilulky, je to zainvestované v projektech.
Sýkora: Celý nápad vznikl zde u stolu. Seděli jsme tu s Petrem a Jirkou Bártou a bavili se. A já v jednu chvíli navrhl, abychom do nadace darovali něco víc než jen peníze, aby tam byl i kus srdce. A pro nás Pilulka kus srdce je. Takový dar má mnohem větší hodnotu, protože je s příběhem a je v něm kus vašeho života. Nejen toho minulého, ale i budoucího, je tam závazek a určitá záruka, že uděláte maximum pro to, aby hodnota akcií rostla. Doufám, že inspirujeme další podnikatele.
Warren Buffett rozdává velkou část svého jmění včetně akcií.
Kasa: Přesně. V podstatě to je předkrok k tomu, co dělá Warren Buffett. Z vydělávání peněz a počítání akcií rázem uděláte něco víc. A tím, že budu dál pracovat na zhodnocení celé Pilulky, budu zároveň pomáhat nadaci.
Sýkora: Představte si, že by se podařilo najít dvacet, možná třicet lidí, kteří by podobně jako my svěřili nadaci malé kousky svých firem. To by celou nadaci posunulo úplně jinam, zároveň by k ní donátoři získali jiný, niternější vztah. V zahraničí to není nic neobvyklého, u nás je to pořád ale ještě unikum. I filantropii se holt musíme naučit.
Takže kvůli tomu s Nadací Via uděláte další fundraisingovou kampaň?
Kasa: To zase ne, doufám, že se to spíš rozkřikne. Tím to ale nekončí, naopak. Od října jsem předsedou správní rady Nadace Via a fundraising a jeho moderní formy jsou téma, kterému se chci věnovat. Akcie jsou jen jedna z cest, další bude nepochybně krypto, kde se už dnes dějí a budou dít velké věci. Byla by chyba, aby u toho neziskovky nebyly. Zatím k tomu ale nemůžu říct víc, promýšlíme to.
Kolik jste nadaci věnovali akcií?
Kasa: Každý z nás jí dal zhruba milion korun v akciích.
Sýkora: Vzhledem k tomu, jak cena akcií Pilulky roste, tak teď už to je o něco víc než milion. A na tom je dobře vidět, proč to má smysl.
Petře, váš bratr Martin, s nímž jste Pilulku zakládal a společně ji budujete, se přidal?
Kasa: Brácha mě odmítl, čekal jsem to a chápu ho. Sedí ve správní radě Nadace rozvoje občanské společnosti a s manželkou dlouhodobě podporují třeba projekt Pomozte dětem. Zatímco Martin má matky samoživitelky, týrané, nemocné děti a charitu, já mám zase komunální politiku a občanskou společnost, jsem tak trochu havlovský pravdoláskař. Proto se mi líbí Nadace Via, která působí tímto směrem a pomáhá budovat komunity, ze kterých pak mohou vyrůst silné osobnosti veřejného života. Takže brácha se sice k této kampani nepřipojil, ale už dal a dává mnoho peněz a energie jiným neziskovkám.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs