Petr Kellner koupil pětinu biotech firmy Autolus, která přeprogramovává buňky k útoku na rakovinové nádory

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

human-cells

Autolus vyrábí a programuje T-lymfocyty, buňky hubící nádory

0Zobrazit komentáře

Nejznámějšími metodami léčby rakoviny jsou chirurgické zákroky, chemoterapie a radioterapie. Každý z nich je určen pro jiný typ a stádium onemocnění a vznikají proto i mnohé další, z nichž většina má výrazné vedlejší účinky. Imunoterapie nicméně patří k nejnovějším a nejefektivnějším, jelikož je založena na výrazném posílení a zacílení imunitního systému pacienta.

Právě na to se soustředí britská biotechnologická společnost Autolus Therapeutics, do které nově vložila peníze finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Za blíže neupřesněnou částku získala v britské biotechnologické společnosti 19,2% podíl.

Rakovina je onemocnění způsobené anomálií ve fungování imunitního systému organismu. Zjednodušeně řečeno se jedná o mutaci buněčného růstu, kdy některá populace vlastních buněk organismu začne autonomně růst mimo přirozené struktury organismu. Imunitní systém je většinou schopen chybu detekovat a eliminovat, někdy ale selže a vznikne nádor.

lab-scientist

Autolus Therapeutics je lídrem v oblasti T-buněčné imunoterapie

Buňky imunitního systému, které se o detekci anomálií a jejich opravu starají, jsou typem bílých krvinek a označují se jako T-buňky nebo T-lymfocyty. Druh imunoterapie, na níž se specializuje firma Autolus Therapeutics, vytváří vlastní T-buňky a „programuje“ je tak, aby svou činnost cílily přímo na část tkáně, kde začíná vznikat nádor.

Geneticky upravené T-lymfocyty se nazývají CAR-T buňkami. Pokročilé technologie pro jejich výrobu a programování umožňují přizpůsobit léčbu specifickému typu rakoviny a způsobit změnu v imunitním systému pacienta, díky níž bude schopen sám lépe rozeznat nádorové buňky a úspěšně na ně zaútočit.

michal-mensik3

Přečtěte si takéMichal Menšík zakládá miliardovou investiční skupinu V-Sharp. Spojí v ní DoDo, Inveo, Atoto a další e-commerce projektyMichal Menšík zakládá miliardovou investiční skupinu V-Sharp. Spojí v ní DoDo, Inveo, Atoto a další e-commerce projekty

Celý systém Autolus Therapeutics je založen na vysokém stupni modularity umožňující vývoj nových terapií i zlepšování těch už zavedených a firma patří mezi lídry ve vývoji T-buněčných terapií nové generace, jež se zaměřují na léčbu hematologických a solidních (pevných) nádorů.

kellner1

Nejbohatší Čech Petr Kellner

Ke konci tohoto roku se Autolus Therapeutics chystá spustit registrační studii pro produkt AUTO1, soustředící se na pacienty s akutní lymfatickou leukémií. Na rok 2021 se pak předpokládá podání žádosti o souhlas s uvedením nového léčebného přípravku.

„Naše investice do Autolusu byla motivována velmi slibnými výsledky v rámci dosavadního klinického testování jejich CAR-T technologie,“ říká o firmě Ladislav Bartoníček, akcionář PPF zodpovědný za oblast biotechnologií. S nákupem téměř pětiny akcií Autolusu se biotechnologie stávají vedle například bankovnictví, pojišťovnictví, nemovitosti a telekomunikací jedním z hlavních okruhů zájmu pro skupinu PPF, jíž z 98,93% vlastní miliardář Petr Kellner.

Hlavní společností, která zastřešuje aktivity PPF v biotechnologickém sektoru, je Sotio. Ta má ambici stát se plnohodnotnou farmaceutickou firmou specializující se na onkologickou léčbu. Nedávno začala v Paříži testovat přípravek pro imunoterapeutickou léčbu pokročilých nádorových onemocnění, jež měl u myší až 70% úspěšnost.

CzechCrunch Jobs