Petr Kellner měl havárii vrtulníku přežít. Žalobci uvádí, že zemřel až při čekání na záchranu
Jediným přeživším nehody je fotograf David Horváth, kterého záchranáři měli vyprostit z vraku až o šest hodin později.
Koncem března to byl rok od chvíle, kdy zemřel Petr Kellner. Do svého skonu nejbohatší Čech se stal obětí havárie vrtulníku v horách na Aljašce, jejíž příčiny a okolnosti se od té doby vyšetřují. Podle nově zveřejněných soudních dokumentů, se kterými přišel list Anchorage Daily News, je možné, že český miliardář loňskou nehodu přežil a zemřel při čekání na přílet záchranářů. Ten měl podle žaloby podané jediným přeživším nehody, Čechem Davidem Horváthem, trvat příliš dlouho.
Podle další žaloby, o níž informuje zmíněný aljašský zpravodajský list, pak po nehodě krátce zůstal naživu i horský vůdce Gregory Harms. Soudní dokumenty nicméně neuvádí, jak dlouho mohli být Kellner s Harmsem naživu, jaká byla příčina jejich úmrtí a zda mohli být zachráněni v případě rychlejší reakce. Americký Národní úřad pro bezpečnost dopravy (NTSB) celou věc dál prošetřuje a zatím nevynesl žádné stanovisko.
Kellner a ostatní se na Aljašce věnovali heliskiingu, při němž účastníky vysadí helikoptéra na hřebeni či vrcholku hory a oni pak sjíždí na lyžích nebo na snowboardu dolů, kde je stroj zase vyzvedne. Vrtulník s Kellnerem, dvěma dalšími klienty a dvěma horskými vůdci loni v březnu havaroval poblíž ledovce Knik krátce poté, co manévroval nad hřebenem. Stroj se následně svezl asi 150 metrů po svahu, kde zůstal ležet.
Nehodu přežil jen Horváth, jehož z vraku měli záchranáři dostat až asi šest hodin po nehodě, v oblasti přitom panovaly teploty hluboko pod nulou. Horváth nyní žaluje firmu Soloy Helicopters, která vrtulník provozovala. Tvrdí, že společnost reagovala na havárii příliš pozdě, mezi posledním obdrženým signálem od helikoptéry a upozorněním záchranářů na mimořádnou situaci totiž uplynuly asi dvě a půl hodiny.
Horváthova americká právnička Tracey Knutsonová v žalobě popisuje, čím si musel český snowboardista a Kellnerův fotograf projít. „Byl uvězněný v pomačkané helikoptéře, která byla plná sněhu, leteckého paliva a krve,“ stojí v dokumentu. Horváth po nehodě strávil týden v jedné z aljašských nemocnic, která po čtyři dny uváděla, že se nachází v kritickém stavu.
Podle Knutsonové měl zlomená žebra a vykloubená obě kolena, která mu museli lékaři operovat. Utrpěl rovněž omrzliny na rukou, kvůli nimž mu museli amputovat některé prsty na pravé ruce a všechny na levé. „Kromě traumatu, kterým bylo okamžité úmrtí dvou jeho společníků a pilota, si musel pan Horváth prožít také smrt dvou společníků, kteří čekali na záchranu,“ píše se v žalobě.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNa společnost Soloy Helicopters míří také další žaloba podaná jménem partnerky horského vůdce Harmse a jeho dítěte, která tvrdí, že pilot helikoptéry neměl na podobné lety dostatečné zkušenosti, že firma neměla patřičný dohled nad svým strojem a že příliš pozdě upozornila na jeho zmizení. Harms podle žaloby rovněž zůstal po havárii ještě určitý čas naživu.
Firma Soloy Helicopters v prohlášení uvedla, že nemůže komentovat probíhající soudní spory. Horváthovu žalobu se však podle sdělení snaží vyřídit mimosoudním vyrovnáním, jehož detaily nechtěla komentovat. Probíhající soudní vyšetřování nechtěl komentovat ani mluvčí PPF, která má za sebou po skonu svého zakladatele první rok. Již loni její stávající šéf Ladislav Bartoníček říkal, že bude PPF dál naplňovat plány Petra Kellnera. Aktuálně se v rámci dědického řízení řeší majetková struktura skupiny.
S přispěním ČTK.