Pilulka Martina a Petra Kasy v Česku otevřela už 100 lékáren. Letos míří na obrat 2 miliardy korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

mkasatop

Foto: Pilulka

Spoluzakladatel Pilulky Martin Kasa

0Zobrazit komentáře

V České republice si můžete dojít vyzvednout nebo koupit léky a další produkty už do stovky Pilulka Lékáren. V posledních týdnech otevřeli bratři Martin a Petr Kasovi, kteří za skupinou Pilulka stojí, nové lékárny ve Frýdlantu nad Ostravicí, Mikulově, Břeclavi a České Lípě, čímž jejich počet zaokrouhli na rovných sto. Ve významné expanzi svých kamenných prodejen, jež doplňují online lékárnu Pilulka.cz, chtějí pokračovat i v příštím roce.

Ze stovky nových kamenných lékáren je 40 vlastněných přímo Pilulkou, zbylých 60 je franšízových. Všechny společně nicméně tvoří polovinu obratu firmy, která má zároveň jednu z největších online lékáren Pilulka.cz. Pilulka v Česku funguje od roku 2013, kdy ji založili bratři Martin a Petr Kasovi, kteří stáli za e-shopem Kasa.cz, a postupně se rozšířila také na Slovenska a do Rumunska.

Pilulka_Cesky_Brod

Pilulka Lékárna v Českém Brodě

„Určitě se budeme rozšiřovat i dále, ještě v prosinci se rozšíříme a v příštím roce bychom rádi otevřeli minimálně dalších dvacet lékáren,“ říká spolumajitel Pilulky Martin Kasa, jehož firma musí bojovat s konkurencí jak online, tak v kamenném obchodu. Podle Kasy se nicméně oba prodejní kanály skvěle doplňují, protože průnik kupovaného sortimentu na internetu a fyzicky v lékárně je velmi malý. „Spojení internetového obchodu a řetězce lékáren se ukazuje jako velmi efektivní,“ dodává Martin Kasa a potvrzuje to i fakt, že na obrat přispívají oba kanály zhruba stejně.

petr-kovacik-skrz

Přečtěte si takéPetr Kováčik po 8 letech končí ve Skrz.cz. Největší český vyhledávač slev povede Matěj DvorskýPetr Kováčik po 8 letech končí ve Skrz.cz. Největší český vyhledávač slev povede Matěj Dvorský

Celkem by měla v roce 2018 dosáhnout skupina Pilulka na obrat kolem dvou miliard korun, a to včetně franšízových poboček. Loni vykázala obrat 1,5 miliardy korun. Internetové lékárny v České republice letos utrží přes 3 miliardy korun a očekává se další růst. Už dnes je průměrná útrata v kamenné lékárně oproti nákupu na internetu zhruba pětinová. Kolem 200 korun na pobočce se ovšem počítá pouze za volně prodejný sortiment, v Česku zatím není možné na internetu prodávat i léky na předpis jako v Německu, Švédsku nebo Holandsku.

petr-kasa-pilulka

Petr Kasa, spoluzakladatel Pilulky

Mezi největší konkurenty Pilulky v Česku patří Lékárna.cz, e-shop sítě Dr. Max nebo lékárny BENU. Právě s posledním jmenovaným hráčem nedávno navázal spolupráci online supermarket Rohlik.cz Tomáše Čupra, který považuje doplnění svého e-shopu s potravinami o lékárenský sortiment za ideální, co se týče běžných zákaznických potřeb.