Platforma pro streaming herních videí Twitch spouští vlastní aplikaci pro Windows a MacOS

twitch

Doba, kdy se hráči počítačových a konzolových her schovávali pouze za svá zařízení a herní tituly si vychutnávali především na vlastní pěst, případně s přáteli online, je evidentně již za námi. Dnes si mnoho fanoušků sedne k určitým typům her pasivně a sleduje či komentuje, jak hrají ostatní, čehož si v roce 2011 všimla dvojice původně stojící za streaming službou Justin.tv, Justin Kan a Emmett Shear, a založila platformu pro vysílání herních videí Twitch.

Tu v roce 2014 koupil Amazon za 970 milionů dolarů a naplno se pustil do vývoje něčeho, kde se denně pohybuje přes 10 milionů pravidelných diváků. Twitch tak v rámci svého vývoje postupně pracoval i na vlastní desktopové aplikaci, která byla v betaverzi od loňského jara a která je nyní dostupná ve své ostré verzi pro všechny uživatele na Windows a MacOS, samozřejmě zdarma.

apple-1

Přečtěte si takéApple chystá Apple Watch, které bude možné kompletně používat bez nutnosti nosit s sebou iPhone

Nabízí vše, na co jsou uživatelé zvyklí u webové verze, ať už jde o živá videa, záznamy, krátké klipy či předplatné a bity, jenž představují virtuální měnu na celé platformě, ve které mohou ostatní uživatelé finančně podpořit autory videí. Novinkou oproti webu je funkce serverů, které dopomáhají k tomu, že když se vysílání ocitne offline, mohou se stále všichni hráči spojit dohromady, bez úplného přerušení konektivity.

Zároveň nabízí aplikace tzv. dark mode, do kterého se mohou uživatelé kdykoliv přepnout a také přímo integrovanou funkci audio a videohovorů mezi přáteli. Mnoho funkcí vychází z aplikace Curse, kterou dříve skupina nadšenců vytvořila ve snaze mít desktopovou aplikaci – Twitch ji následně koupil a většinu funkcí využil k vlastnímu vývoji. Ten už se musel urychlit, protože například Microsoft si loni pořídil podobnou službu, Beam, jenž je schopna přenášet streamovaný obraz zcela bez zpoždění.

Vaclav Bedrich

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.