Podívejte se do Máje. Je to Amerika říznutá Asií, se simulátorem na formuli a burgerem pro šest lidí

Někdejší obchodní dům na Národní se znovu otevře v pondělí, tentokrát jako dům zábavy. Bude se tu jíst, hrát či vyhlížet na Prahu.

Eliška NováEliška Nová

maj-52

Foto: CzechCrunch/René Volfík

Nová podoba Máje

0Zobrazit komentáře

Je to devět pater, ve kterých je šest konceptů různého charakteru. Máj, kdysi obchodní dům, se změnil na dům zábavy. Společnost Amadeus, respektive Martin a Václav Klán mladší, sem původně chtěli umístit kanceláře, nakonec se ale rozhodli právě pro zábavu ve všech jejích podobách.

Rekonstrukce památkově chráněného domu a jeho vnitřní náplně vyšly asi na pět miliard korun. Máj se znovu otevře lidem v pondělí 24. června. Co tu najdou? Některé věci se nemění, a tak v prvním podzemním patře, stejně jako před zavřením, zůstává potravinový řetězec Tesco. Jen k němu nově povedou eskalátory.

Na to navážou různé obchody, to znamená lékárna, drogerie, ale například také kavárny. V přízemí pak člověka bude lákat dovnitř jídlo. Ze Spálené ulice je už nyní vidět ve výloze prodejna Popeyes. Jde o třetí pobočku v republice – první je na Václavském náměstí, druhá na cestě do Kladna. Kuřecí fast food bude mít v Máji dvoupatrový koncept, přičemž v druhém patře bude víc prostoru k sezení.

Právě tady se nachází ráj rychlého občerstvení. Nad tím vším bdí obrovský křišťálový lustr a kolem spousta menších, lavice jsou ze dřeva a židle dodávala ikonická značka Ton. Kromě Popeyes bude patrně největším lákadlem vůbec první pobočka Five Guys v Česku, která se ale otevře až na podzim. Na výběr má být také jídlo z různých koutů světa.

Druhé patro bude proměnné. Zatímco ve dne se tu budou nacházet jídelní stoly, večer je nahradí taneční parket. Je tu tak i místo pro DJ. Třetí a čtvrté patro je věnováno zábavě v tom nejčistším slova smyslu. Jsou tu kulečníkové stoly, šipky, Pac-Man, ale i pouťové chňapací automaty na plyšáky. Arkádových her je tu nepočítaně, nadšenci ocení různé simulátory, třeba ten na formuli, na kterém si zkouší jízdu i skuteční závodníci. Dohromady tu mají být k dispozici až dvě stovky her.

Hraní ale umí unavit, a tak to všechno doplní pití a opět jídlo. Je tu středový bar, pak jeden postranní a také výdejní okénko schované restaurace, které velí šéfkuchař Karel Caldr. V nabídce bude třeba burger pro šest lidí. Obě patra – třetí a čtvrté – jsou propojena samostatným schodištěm uprostřed, nahoře je koncept podobný.

Páté patro je věnováno těm nejmenším, a to v dětském světě Lvíčkov. Děti tu budou mít k dispozici nejrůznější hry. Nejen uvnitř, tento svět zasahuje i ven, na terasu. Šesté patro zatím zůstane návštěvníkům uzavřeno, a to až do podzimu, kdy se tu otevře muzeum věnované české historii. Cesta napříč časem začne v dobách Karla IV., přes různé dějinné události se pak přenese až k sametové revoluci.

Zastávka bude i u československých letců, což je návaznost na letadla umně zabudovaná v mozaice před Májem na chodníku, ale také ve spitfirech s motýlími křídly Davida Černého na fasádě samotného Máje. Šesté patro bude tak určené i pro školy. Krystalické zábavě poslouží také sedmé patro, kde je umístěná zážitková prodejna Marvelu se superhrdinskými motivy.

A dostáváme se nahoru. V osmém patře bude na zákazníky čekat bar, který se interiérem přiblíží patru druhému. To znamená, že i tady člověk narazí na křišťálové lustry. Podnik, kde se bude podávat spíš drobnější strava jako třeba tapas, má i venkovní posezení s vyhlídkou na celou Prahu.

Ta je ale ještě lepší na samotné střeše. Odtud je Praha jako na dlani, a to ve 360stupňovém rozhledu. Netradiční podívaná se nabízí na Pražský hrad, chrám svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí či Petřínskou rozhlednu. Zdejší vyhlídka bude za poplatek, podobně jako na některých rozhlednách.