Pohlreich chystá nový podnik. České restaurace i zákazníci už dospěli na evropskou úroveň, říká

Bylo pro mě překvapivé, jak dobré některé restaurace mohou být, vaří tam skvělí kuchaři a většinu jsem neznal, říká o svém novém pořadu Zdeněk Pohlreich.

pohlreich-homepage

Foto: Oficiální web Zdeňka Pohlreicha

Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař a majitel Café Imperial

0Zobrazit komentáře

Od roku 2009 rozesmával národ díky pořadu Ano, šéfe!, který se hemžil povedenými a přisprostlými hláškami. Na paškál si bral podniky, kde se často kombinovalo to nejhorší, co mohla gastronomie nabídnout. Přestože si Zdeněk Pohlreich vysloužil pověst vytrvalého kritika, dnes považuje tuto část své kariéry za uzavřenou kapitolu, leccos na české gastronomii pochválí a má na ni střízlivější pohled.

Nejen o tom mluvil kuchař a gastronomický podnikatel v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit níže. Po letech se opět vrátil na obrazovky, tentokrát na TV Nova v pořadu nazvaném Pohlreichův souboj restaurací. Ten má naopak ukázat české restauratéry, kteří svému řemeslu dělají dobré jméno.

„Blbých restaurací jsem si užil dost, tohle mě bavilo natáčet. Bylo pro mě překvapivé, jak dobré některé ty restaurace mohou být, vaří tam skvělí kuchaři a většinu jsem ani neznal. Byl to i pro mě krásný pohled do gastronomického světa,“ říká pětašedesátiletý šéfkuchař na adresu restauratérů v novém pořadu. V prvním díle se vydal do dvou hostinců, které povyšují českou kuchyni na novou úroveň – u Strakonic a v Kutné hoře.

Již dříve Pohlreich tvrdil, že původní koncept Ano, šéfe! přestal dávat smysl i proto, že české restaurace se v kvalitě výrazně zvedly. Do tuzemské gastronomie se postupně dostávají mladí, našlápnutí a šikovní lidé, kteří se nebojí kuchařské řemeslo povyšovat díky novátorským zpracováním a technikám. Sám nicméně některé nové styly kuchyní nepreferuje – současný michelinský standard dle jeho názoru stojí až příliš na prezentaci a technice, zatímco on je spíš příznivcem pokrmů, které stavějí na kvalitních surovinách.

Vzrůstající kvalita české gastro scény nestojí nicméně jen na restauracích a kvalitních kuchařích, ale také na zákaznících. „Že jsou české restaurace úplně jinde než před dvaceti lety, podle mě musí vidět i slepý. Ale dospěli i zákazníci, klientela je jinačí a přestalo jí vadit, že si za kvalitu musí zaplatit. Jsou to spojené nádoby, které společně posouvají českou gastronomii výrazně kupředu,“ tvrdí Pohlreich s tím, že kdyby nebylo covidu, tento trend by byl dnes ještě dále.

Jelikož se v gastronomii pohybuje celý život, může pokrok srovnávat. Není to podle něj ostatně tak dávno, co návštěva lepší restaurace byla pro většinu lidí zcela slavnostní chvíle, kterou si mohli dovolit jen při zvláštních příležitostech. Tím, že se zvedla životní úroveň, se ale v mnohém proměnil životní styl.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ruku v ruce se stále se zvyšující kvalitou jde ovšem i zvyšování cen. Často diskutovaná je například průměrná cena obědových menu, která vlivem současné makroekonomické situace výrazně roste. Pohlreich ale říká, že gastro se příliš často posuzuje přes peníze. „Myslím si, že zdražení meníčka o pět korun už vážně není téma. Když se vám zakutálí desetikoruna pod auto, tak se pro ni možná ani neohnete,“ říká. Byť Pohlreich přiznává, že mnozí lidé na tom v současné době ekonomicky nejsou dobře, podotýká, že takoví lidé nechodí do dražších restaurací nikde na světě a i jim nabízí trh cenově přívětivější varianty.

Pandemie byla pro české restauratéry první velkou ranou v uplynulých letech, i současná krize se ale neobejde bez následků. „Je úplně jasné, že to někdo odnese. A myslím si, že to budou vesnické hospody. Už se to děje, budou to mít hodně těžké a někteří se na to prostě vykašlou,“ říká. Byť je sám zastáncem tvrdé tržní mechaniky, radost mu zavírání podniků nepřináší: „Stále za tím je člověk, co do toho investoval peníze, práci, naděje a kdovíco ještě.“

Ostatně zvyšování cen sám výrazně pociťuje i z pozice majitele tří pražských restaurací – Divinis, Café Imperial a Next Door by Imperial. Tvrdí, že ve všech aspektech už se pohybují na evropských cenách, u některých surovin dokonce výš než kolegové v západních zemích. Neplatí  podle něj už ani dávné klišé, že by práce v Čechách byla levnější. Klasik by mohl poznamenat: bez peněz do hospody nelez.

Nikdy nepřestane být fascinující,  co všechno se dá vymyslet z trošky mouky.

V posledních letech se asi nejvýraznější osobnost české gastro scény soustředila hlavně na vydávání kuchařek, ovšem ani po byznysové stránce se nezastavuje. Do Pohlreichova portfolia nově přibude i čtvrtý podnik nazvaný Dolce by Imperial. Bude se jednat o cukrárnu, která bude stát poblíž Masarykova nádraží a nově vznikající budovy od architektonického studia Zahy Hadid. Původně měla otevřít už letos, ale jelikož výrazně stoupla cena stavebních prací, podnik otevře příští rok.

„Je to ve fázi, kterou miluji. Prodělávají se peníze, ale výrobky z toho každý den vycházejí lepší a lepší. Učíme se, máme hromadu technologií, s kterými jsme nikdy nepracovali. Už umíme chleba, sladké a teď k tomu musíme udělat ještě funkční obchodní model. Je to neskutečně zábavná věc a pro mě nikdy nepřestane být fascinující,  co všechno se dá vymyslet z trošky mouky, vody a pár nenápadných přísad,“ říká český šéfkuchař o další fázi své kariéry.

Blíží se velký festival české gastroscény. Ukáže, že jídlo je významnou součástí kultury, říká Pohlreich

V květnu proběhne přehlídka, která předvede to nejlepší, co může české pohostinství nabídnout. Akce podobného měřítka se u nás koná vůbec poprvé.

pohlreich-2

Foto: Bocuse d’Or

Zdeněk Pohlreich je součástí soutěže Bocuse d’Or, která se odehraje v rámci Makro Czech Gastro Festu

0Zobrazit komentáře

Tři dny, čtyři patra O2 universa, osm tisíc profesionálů z oblasti gastronomie a až 18 tisíc návštěvníků. Tak by se dal v kostce shrnout Makro Czech Gastro Fest, událost, jejíž součástí bude také národní kolo prestižní světové kuchařské soutěže Bocuse d’Or. Ačkoliv je festival, který proběhne od 4. do 6. května, určen především pro profíky působící na české gastroscéně, jeden den bude vyhrazen i pro návštěvníky rekrutované z milovníků jídla. Ti budou moci ochutnat to nejzajímavější, co současná kulinářská scéna v Česku nabízí.

Ti, kdo považují gastronomii za důležitou součást svého života, by si měli termín výrazně označit ve svých kalendářích. Akce zasvěcená tématu kulinařiny se totiž v takovém rozsahu v Česku ještě nekonala. Současní zástupci kuchařské obce mají však naštěstí velké ambice dělat věci jinak. Českému gastronomickému institutu se totiž s podporou českého Makra podařilo získat licenci pro pořádání národního kola soutěže Bocuse d’Or.

Pokud jste o tomto klání ještě neslyšeli, v krátkosti lze říci, že jde mistrovství světa ve vaření. Založil ji francouzský šéfkuchař Paul Bocuse v roce 1987, aby rozšířil povědomí veřejnosti o mimořádné oddanosti, tvrdé práci a preciznosti, které jdou ruku v ruce s řemeslem šéfkuchařů a šéfkuchařek. Nyní je soutěž považována za nejnáročnější klání svého druhu na světě. Její finále se odehrává v Lyonu a pokaždé jde o velkolepou událost nejen pro lidi působící ve světě gastronomie.

„Do Lyonu jsem se jel poprvé podívat v roce 1998, když jsem působil v Alcronu. A moje zkušenost byla naprosto omračující. Teprve tam jsem si uvědomil, jak obří postavení gastronomie ve Francii, potažmo ve světě, vlastně má. A jsem rád, že se o účast na této události můžeme nyní ucházet i my,“ říká šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který je součástí Akademie Bocuse d’Or Czech. Ta se skládá z renomovaných šéfkuchařů, jako jsou Marek Fichtner, Radek David, Pavel Sapík, Miroslav Kalina, Jan Punčochář, Oldřich Sahajdák a další.

gastro-fest

Foto: Bocuse d‘Or Czech

Makro Czech Gastro Fest nabídne přehlídku toho nejlepšího z české gastronomie

Právě proto bude soutěž Bocuse d’Or Czech přístupná veřejnosti a poběží současně s událostí Makro Czech Gastro Fest. „Pro festival a soutěž budou vyhrazena všechna čtyři patra O2 universa tak, aby se mohli potkat profesionálové z gastronomie, ale i milovníci dobrého jídla. Během tří dnů počítáme s osmnácti tisíci návštěvníky. První dva dny budou zaměřené spíše na profesionály. Třetí den, tedy sobota, bude odlehčenější a určen i pro širší veřejnost,“ přibližuje jeden z organizátorů Petr Špíka.

Součástí festivalu budou ochutnávky jídel i celých menu, které budou prezentovat různé české restaurace – návštěvníci budou moci vyzkoušet jak českou kulinařinu, tak exotičtější záležitosti, přehled zúčastněných restaurací však pořadatelé odhalí později. Na jednom patře bude pódium, kde budou známé osobnosti z české gastronomické scény vařit, ale také míchat koktejly, další patro bude vyhrazeno konferenční části programu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Velká pozornost bude upřena na patro, ve kterém v průběhu všech tří dnů poběží soutěž Bocuse d’Or. „Chtěli jsme ale naplnit celých deset tisíc metrů prostoru obsahem. Půjde o jediné místo, na kterém se bude moci setkat tolik lidí ze všech oblastí gastronomie. Takže jsme akci pojali i tak, abychom jim zároveň poradili, jak proplout dnešní složitou dobou, jak ukočírovat rostoucí náklady nebo jak pracovat s personálem,“ vysvětluje Špíka, čemu se budou věnovat jednotlivé panely konferenční části.

Událost bude přístupná také pro studenty gastronomických oborů. Těm chce ukázat, že kariéra kuchaře, barmana nebo cukráře může být velmi zajímavá, že v ní mají možnost profesně růst a zároveň získat ocenění za své znalosti a schopnosti. „Už třetím rokem pracujeme na programu Studuj gastro. Teď máme možnost spolupráci se středními školami využít právě na festivalu. Chceme jeho prostřednictvím mladým lidem něco předat,“ dodává zakladatel Českého gastronomického institutu Luboš Kastner.

nahled-bocuse

Přečtěte si takéKuchařská olympiáda Bocuse d'Or míří do ČeskaKuchařská olympiáda Bocuse d’Or míří do Česka. O postupu budou rozhodovat Pohlreich či Sahajdák

Podle lidí, kteří jsou v pořádání festivalu gastronomie zapojení, nemohla tato událost přijít v lepší době. Poslední tři roky se totiž zaměřovali jen na hašení požárů, které způsobila pandemie covidu a následně válka na Ukrajině a energetická krize – šlo tak především o to udržet celý obor na živu. A i když je doba stále těžká, účelem festivalu je především ukázat lidem, jaký má dobré jídlo a pití přesah.

„V dnešním nemocném světě plném špatných zpráv uvidíme konečně něco hezkého. A je nejvyšší čas. Nejenom pro nás, šéfkuchaře, ale pro všechny obyvatele Česka. Ukážeme, že gastronomii bychom měli začít vnímat jako součást naší kultury. A že bychom měli jednou provždy zahodit touhu po tom se levně nacpat a uvědomit si, že svět je v této oblasti někde jinde a my máme právo na tom participovat. Bavíme se o něčem, co má pro kvalitu života a kulturu naší země daleko větší význam, než si dokážeme všichni uvědomit,“ uzavírá Pohlreich.