Poletí Starship Elona Muska také na Měsíc? NASA vybrala SpaceX i Blue Origin pro vyvinutí lunárních modulů nové generace
Program Artemis americké NASA stále doufá, že do roku 2024 dokáže na Měsíc znovu vypravit mise s lidskou posádku. Za tímto účelem nyní udělila třem firmám kontrakty na vývoj lunárních modulů, které by měly s lidmi na Měsíci přistát – jsou mezi nimi i SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezose a přidá se také firma Dynetics.
Blue Origin sází na model, který staví na tradičních základech pro lunární modul. Je založený na konceptu Blue Moon, který firma představila minulý rok. Stejně jako modul z programu Apollo bude využívat několik stupňů pro sestup a vzlet z Měsíce.
Pracovat na něm budou kromě samotného Blue Origin známé entity amerického inženýringu – Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper. První dvě zmiňované firmy se postarají o hardware všech tří stupňů modulu, Draper se pak zaměří na navigační systémy.
Dynetics, který patří do koncernu Leidos, bude na svém řešení spolupracovat s více než pětadvaceti subdodavateli. Oproti Blue Origin spoléhá jen na dva stupně. Charakteristické jsou pro něj také dva velké solární panely a nízko položená kabina, určená pro snadnější sestup na povrch Měsíce.
SpaceX má v rukávu nejméně konvenční řešení. Navrhuje, aby NASA přistála na Měsíci s upravenou verzí jeho lodě Starship, která je v delším horizontu určena pro lety na Mars. Nejedná se tak o klasický lunární modul, ale loď, která počítá jen s jedním stupněm. Ta by měla v celku na Měsíci přistát a ve stejném složení z něj zase odletět.