Položil základ ChatGPT nebo Midjourney. Teď pionýr Hinton získal Nobelovu cenu za fyziku
Cenu získal britský vědec Geoffrey Hinton za objevy, které přispěly k rozvoji AI. Loni však odešel z Googlu, aby varoval před jejím nebezpečím.
Geoffrey Hinton, kterému se přezdívá kmotr umělé inteligence
Asi není větší postavy ve světě umělé inteligence než Geoffreyho Hintona. Šestasedmdesátiletý vědec s pojmy jako neuronová síť pracoval už v sedmdesátých letech. Během své dlouhé a bohaté kariéry přišel s principem, na kterém dnes stojí známé textové a obrazové generátory a vychoval řadu dalších expertů na AI. Teď za objevy a vynálezy, které k rozvoji umělé inteligence přispěly, získal společně s americkým vědcem Johnem Hopfieldem Nobelovu cenu za fyziku.
Vynálezce atomové bomby Robert Oppenheimer jednou řekl, že „když před sebou máte technologickou lahůdku, jdete a pracujete na ní. Co s ní, o tom se dohadujete až potom“. Amerického vědce s oblibou často citovala i šestasedmdesátiletá legenda světa umělé inteligence Geoffrey Hinton.
Od tak bezbřehého optimismu ovšem vědec postupně ustupoval. Minulý rok tak po více než dekádě skončil v Googlu, aby se mohl přidat k rostoucímu počtu expertů, kteří varují před nebezpečím programů typu ChatGPT od OpenAI. Jeho cesta od nadšeného pionýra této technologie k jejímu kritikovi jakoby ilustrovala současnou celospolečenskou debatu o AI.
Kmotrem umělé inteligence
Geoffrey Hinton, původem z Velké Británie, už při doktorandském studiu umělé inteligence na Edinburské univerzitě v sedmdesátých letech pracoval s pojmem neuronová síť. Této metodě strojového učení, která simuluje fungování lidského mozku a umožňuje stroji učit se rozpoznávat složité vzorce v datech, zasvětil celou kariéru.
Po doktorátu se přesunul do Spojených států na Carnegie Mellon University v Pittsburghu, kde ve výzkumu neuronových sítí pokračoval. Protože ale bylo v osmdesátých letech v USA financování vývoje AI úzce spojené s americkým ministerstvem obrany, Hinton zemi opustil a stále ještě v dobách studené války přesídlil do Kanady. Na rozdíl od americké armády nebyl fanouškem robotických vojáků, jak podotýkají The New York Times.