Polsko mělo startupům rozdat miliardy. Kvůli korupčnímu skandálu mnohým hrozí bankrot

Kvůli protikorupčnímu vyšetřování programu vládní instituce, která je odpovědná za rozdělení grantů z evropských peněz, byla jejich výplata odložena.

Peter BrejčákPeter Brejčák

oleksii-topolianskyi-djo2l1rqzzc-unsplash

Foto: Oleksii Topolianskyi/Unsplash

Varšavské byznys centrum

0Zobrazit komentáře

I když byly koncem loňského roku polským firmám a startupům přiděleny granty o celkové výši přes čtyři miliardy korun, kvůli korupčnímu skandálu se jejich vyplacení stále nedočkaly. A mnoha z nich teď hrozí bankrot. Konkrétně šlo o program na podporu výzkumných projektů a startupů v raných fázích, kde se podpora jednotlivých firem měla pohybovat mezi přibližně deseti až 620 miliony korun.

O problému informuje portál Sifted, který s odvoláním na polská média mluví o protikorupčním vyšetřování Národního centra pro výzkum a vývoj (NCBR), které je odpovědné za přerozdělování grantů financovaných ze zdrojů Evropské unie.

Kvůli vyšetřování byla výplata grantů zastavena všem zapojeným společnostem – z jejich celkového počtu 177 bylo devadesát devět startupů a malých firem. Některé z nich plánovaly prostředky využít na financování bočních projektů, zejména pro mladší však šlo o další ranvej pro financování jejich hlavního byznysu.

Podezření z korupce se mají týkat dvou podpořených podnikatelů s vazbami na vládní Republikánskou stranu s přímým vlivem na NCBR. Například v přepočtu 275 milionů korun měla získat deset dnů stará firma založená sedmadvacetiletým barmanem, jejíž sídlo podnikání je na stejné adrese, kde kdysi sídlila zmiňovaná politická strana. Největší dotace v rámci programu, 620 milionů korun, pak měla směřovat do společnosti s osobními vazbami na poradní výbor představenstva NCBR.

Vyšetřování se má ukončit nejdříve koncem dubna. Pokud firmy následně granty získají, musí je kvůli pravidlům Evropské unie využít do konce letoška, jinak o ně přijdou. Prostředky totiž pocházejí z rozpočtu EU pro roky 2014 až 2020, využity proto musí být nejpozději letos. Portál Sifted mluvil s několika polskými zakladateli startupů, kteří si s ohledem na citlivost tématu přáli zůstat v anonymitě.

Jeden z nich již musel propustit třetinu svých zaměstnanců a osobně se zadlužit. Dodal, že žádost a akceptování grantu pro něj může být největší chyba života: „Možná skončím s dluhem, který budu splácet dalších dvacet let.“ Další ze zakladatelů pak popisuje, že mu dochází finanční ranvej: „Měli jsme vlastní finanční zdroje, ale nebyli jsme připraveni na financování poloviny projektu.“

dalle2ai

Přečtěte si takéVláda dá 1,3 miliardy startupům včetně umělé inteligence z univerzitVláda rozdělí 1,3 miliardy pro startupy. Podpořit chce i spin-offy umělé inteligence z univerzit

„Jsme v polovině dubna, projekt musíme dokončit do konce roku. Prvního ledna jsme měli dostat první tranši peněz a chystali jsme se ji utratit raketovou rychlostí. Ale brzy budeme v polovině roku,“ pokračuje.

„Někteří z těchto podnikatelů odložili jiné projekty, jiní si vzali úvěry, aby si zajistili vlastní financování. Začali na těchto projektech pracovat, vynaložili na ně konkrétní peníze, provedli výzkum, najali zaměstnance a nakoupili infrastrukturu,“ doplňuje advokát Krzysztof Brysiewicz z kanceláře BBS Legal, který je v kontaktu s postiženými startupy.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina