Vláda rozdělí 1,3 miliardy pro startupy. Podpořit chce i spin-offy umělé inteligence z univerzit

Do budoucna se chce země zaměřit na strategické technologie, jako jsou obnovitelné zdroje energií, biotechnologie, mikroelektronika a další odvětví.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dalle2ai

Foto: CzechCrunch/DALL·E 2

Ilustrace z dílny obrazového generátoru DALL·E 2 firmy OpenAI

0Zobrazit komentáře

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozdělí zhruba 1,3 miliardy korun z Národního plánu obnovy na podporu tuzemských startupů. Ve čtvrtek se na tom dohodli ministr průmyslu Jozef Síkela a výkonná ředitelka Evropského investičního fondu (EIF) Marjut Falkstedtová.

„Pro konkurenceschopnost České republiky je klíčové, abychom podpořili nové projekty s vysokou přidanou hodnotou a udrželi krok s ostatními zeměmi. Proto společně s Evropským investičním fondem spustíme tři pilotní fondy, které pomohou startupům s financováním v jejich začátcích,“ uvedl Síkela.

Cílem je podle něj podpořit vybrané oblasti s velkým potenciálem, kde trh z různých důvodů pomoc potřebuje, například v transferu technologií ze špičkového výzkumu do praxe. Do budoucna se pak chce zaměřit na strategické technologie pro celou Evropskou unii, jako jsou obnovitelné zdroje energií, biotechnologie, mikroelektronika a další odvětví.

Investice do tří fondů se specializovanými strategiemi má podle vyjádření na trh přinést nové typy investičních nástrojů. Všechny fondy budou spravovány nezávislými soukromými investičními týmy, které EIF vybere pomocí standardního investičního procesu, jehož prostřednictvím dosud vyčlenil téměř 300 milionů eur (téměř 7,1 miliardy korun) pro 15 českých akciových fondů.

První a připravený je podle náměstka ministra průmyslu Petra Očka koinvestiční fond pro firmy v rané fázi vývoje. Výzva by měla být vyhlášena v řadu týdnů. „Následovat bude technologický transfer v umělé inteligenci z univerzit a podpora firem v oblasti finančních technologií. Rádi bychom také podporovali oblast strategických technologií, zejména energetické inovace, biotechnologie a mikroprocesory,“ dodal.

Plánované fondy jsou podle ministerstva pilotními projekty, na které může v budoucnu navázat další financování. Celkově fond podpoří digitální transformaci národního hospodářství a rozvoj českého trhu rizikového kapitálu.

S přispěním ČTK

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym