Ponziho schéma za miliardu. Policie obvinila tři lidi z firmy Cryfin, která obchodovala s bitcoiny
Policejní centrála zopakovala doporučení, aby lidé byli zvýšeně obezřetní ohledně investování do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení.
Policie stíhá tři lidi za investiční podvod a neoprávněné podnikání prostřednictvím společnosti Cryfin zakladatele Václava Hollera. Škodu způsobenou klientům kriminalisté vyčíslili na 1,1 miliardy korun. Podvedených lidí a firem evidují 564. Informace potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Firma nabízela investiční příležitosti na neregulovaném trhu s kryptoměnami.
Podle centrály Cryfin shromažďoval peníze od veřejnosti bez jakéhokoliv oprávnění „pod smyšleným příslibem správy, investování a následného nereálného zhodnocení odvíjejícího se od výše samotné investice“. Takto získané peníze pak obvinění využili v rozporu se smluvními ujednáními k financování svých nákladných životních potřeb. Hradili z nich také provozní náklady skupiny Cryfin včetně pronájmu aut a lukrativních prostor i nákladný marketing. Vypláceli z nich provize za zprostředkování a také z nich platili některým klientům.
„Uvedená činnost nese podle našich závěrů znaky takzvaného Ponziho schématu,“ uvedl Jaroslav Ibehej. Princip těchto podvodů, kterým se říká také letadlo nebo pyramida, spočívá právě v tom, že investoři svěřují své peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze místo investování nechá a vyplácí z nich jen část některým investorům jako údajný zisk z investic za účelem nalákání dalších klientů. Ve chvíli, kdy už ve fondu nezbudou žádné peníze, zkrachuje.