Poslední velké dobrodružství. Pátý Indiana Jones má kompletní název a dostal trailer plný nostalgie

Indiana Jones and the Dial of Destiny, jak se novinka jmenuje, bude posledním filmem s Harrisonem Fordem v roli slavného dobrodruha.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

indiana-jones-and-the-dial-of-destiny-2023-1

Foto: Falcon

Omlazený Harrison Ford ve filmu Indiana Jones and the Dial of Destiny

0Zobrazit komentáře

Indianu Jonese čeká poslední velké dobrodružství a třetí řada oblíbeného seriálu The Mandalorian zná termín vydání. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit.

Po patnácti letech – a nejspíš naposledy – se na velké plátno vrací legendární historik a dobrodruh Indiana Jones. Tentokrát se s ním diváci setkají v 60. letech, tedy v době závodů mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v dobývání vesmíru. Hlavními padouchy filmu, který nese název Indiana Jones and the Dial of Destiny, budou opět nacisté. Jeden z nich, Voller s tváří Madse Mikkelsena, nyní pracuje na vesmírném programu v NASA. Zatím není jasné, o co mu půjde.

První zveřejněný trailer se soustředí hlavně na nostalgické momenty, ukazuje plno scén zalitých zlatým sluncem, ale také velkou porci více i méně (naštěstí spíš více) pravděpodobné akce. Ačkoliv obraz vypadá znatelně moderněji než u předchozích filmů, záběrům se daří vyvolat tu správnou atmosféru.

Po boku Indyho se tentokrát objeví jeho kmotřenka Helena, již ztvárnila Phoebe Waller-Bridge, známá hlavně z oceňované komedie Potvora (Fleabag). Některé z nejzajímavějších chvil traileru ale patří do doby jejích dětských let. S milovaným dobrodruhem se totiž na začátku filmu setkáme šestnáct let před hlavním dějem, kde je Indyho tvář digitálně omlazená. Efekt prý samotného herce velice překvapil a označil ho za nejpřesvědčivější aplikaci omlazení, jakou kdy viděl.

Pátý Indiana Jones je prvním, na kterém se výrazněji nepodíleli George Lucas jako scenárista a Steven Spielberg jako režisér – oba se totiž rozhodli kreativní žezlo předat dále. Obou rolí se ujal James Mangold, který stojí za vychvalovaným Loganem nebo Le Mans ’66. Jak se mu podařilo na odkaz kultovní série navázat, uvidíme 29. června 2023.


Co ukazují trailery

Strážci Galaxie: Volume 3

Marvelovské univerzum je v poslední době ještě méně kvalitativně konzistentní než v minulosti, opět se ale zdá, že by mu mohli reputaci vylepšit Strážci Galaxie. I když trailer na třetí film neodhaluje prakticky nic z děje, nechybí mu atmosféra dojemného vyvrcholení.

Babylon

Babylon, novinka režiséra Whiplashe a La La Landu, v dalším traileru demonstruje svůj status nejdekadentnějšího příběhu o Hollywoodu. Film, který se odehrává koncem 20. let, v době zásadních změn ve filmovém průmyslu, působí velkolepě, zvráceně a šíleně – a je těžké od něj odtrhnout oči.

Shrinking

Harrison Ford podruhé, ale poprvé ve výrazné televizní roli. V nové komedii pro Apple od tvůrců Teda Lassa ztvární psychologa ve výslužbě, který se snaží vypořádat s Parkinsonovou chorobou. Hrdinou seriálu přitom bude Jason Segel jako truchlící psycholog, který svým pacientům začne bez obalu říkat i to nepříjemné, co si o nich myslí.


Co hýbe světem filmu a televize

Třetí Mandalorian má datum premiéry

Seriál ze světa Star Wars o lovci odměn a jeho společníkovi, malém zeleném Grogu, se stal okamžitým hitem. Předloňská druhá řada se sice začala trochu zamotávat do nepříliš vzrušujícího fan service, pokračování ale pořád patří mezi nejočekávanější projekty Disney+. Po dvou a půl letech se ho fanoušci dočkají. Mandaloriana na obrazovkách opět uvidí 1. března 2023. Titulní hrdina se přitom vydá na planetu mandalorianů, kde se pokusí napravit svoji reputaci. První upoutávka vyšla v září.

Wednesday Addamsová překonala Stranger Things

Bylo jasné, že kombinace široce známé černé komedie a Tima Burtona v roli režiséra bude velice úspěšná. Sledováním Wednesday Addamsové ale lidé za necelý první týden strávili o několik milionů hodin více než u vysoce očekávané čtvrté řady Stranger Things. Novinka je přitom o polovinu kratší. V článku jsme přiblížili, co Burtona k projektu přitáhlo i jakých se dočkal reakcí.

Guillermo Del Toro je z nového Avataru nadšený

Režisér Faunova labyrintu, Hellboye nebo Tváře vody dostal možnost zhlédnout právě dokončený Avatar: The Way of Water. A máme-li věřit jeho slovům, za dva týdny do kin přijde něco opravdu velkého. „Ohromující úspěch. Avatar 2 je plný majestátních scenérií a emocí v epickém měřítku. Mistr na vrcholu svých sil,“ napsal Toro na Twitteru.

Co je nejlepší film všech dob?

Sight & Sound je magazín Britského filmového institutu, vrcholné organizace zabývající se britskou kinematografií, který každých deset let vydává aktualizovaný žebříček stovky nejlepších filmů všech dob. V minulosti na jeho vrcholu stanul třeba Občan Kane, italští Zloději kol nebo Hitchcockovo Vertigo. Letos v anketě hlasovalo přes 1 600 kritiků, kurátorů, archivistů či akademiků. První místo připadlo belgickému feministickému dramatu Jeanne Dielmanová, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel z roku 1975. Asi tři a půl hodiny dlouhý snímek sleduje obyčejné tři dny v životě obyčejné ženy v domácnosti, která se stará o syna, vaří, pere, uklízí a přivydělává si prostitucí.

Přelomový film se zaměřil na každodenní existenci žen, kterou díky absenci tradičního příběhu podal s uhrančivou mírou detailů. Vertigo je na novém seznamu druhé, Občan Kane třetí, dále nechybí třeba 2001: Vesmírná odysea, Mulholland Drive, Kmotr nebo Blade Runner. Z novějších filmů se pak na žebříček dostaly Moonlight, Portrét dívky v plamenech nebo Parazit. Na 28. místě jsou české Sedmikrásky Věry Chytilové. Kompletní seznam zde.


Co si dnes pustit

Milenec lady Chatterleyové

Netflix  |  Romantické drama  |  2022 |  126 min.  |  ČSFD

lady-chatterleys-lover-netflix

Foto: Parisa Taghizadeh/Netflix

Film Milenec lady Chatterleyové

Milenec lady Chatterleyové je už několikátou adaptací stejnojmenné knihy z počátku 20. století. Představuje aristokratickou hrdinku, která ztratila intimní život se svým manželem kvůli jeho zranění v první světové válce. Naváže proto vztah s hajným. Předloha byla ve své době přelomová díky vztahu mezi lidmi z jiných společenských vrstev a zdůraznění ženské sexuality. Podle kritiků je dnes považovat příběh filmu za feministický poněkud nadsazené, nicméně stále jde o velice dobře zpracované romantické drama, kterému nechybí přesvědčivé emoce ani smyslná atmosféra.

Kurz negativního myšlení

KVIFF.TV  |  Komedie/Drama  |  2006  |  76 min.  |  ČSFD

kurznegativnihomysleni

Foto: KVIFF.TV

Film Kurz negativního myšlení

Dokážete se smát u scény, kde se od hlavy dolů paralyzovaná žena na vozíku snaží spáchat sebevraždu, ale pořád se jí nedaří přejet práh před propastí? Pokud ano, Kurz negativního myšlení je film pro vás. Norská černá komedie představuje nedávno ochrnutého Geirra, který vidí svět velice pesimisticky. Jeho žena ve snaze zlepšit jejich vztah pozve skupinu tělesně postižených lidí a psycholožku, aby Geirra naučili myslet opět pozitivně. Jak ale naznačuje název filmu, moc se to nedaří. Snímek vyhrál cenu za režii v Karlových Varech.

Slow Horses

Apple TV+  |  Komedie/Thriller  |  2022  |  2 řady  |  ČSFD

slow-horses-apple

Foto: Apple

Seriál Slow Horses

Hrdiny špionážního thrilleru Slow Horses jsou agenti britské bezpečnosti agentury MI5. Místo o kolegy Jamese Bonda ale jde o kancelářské krysy, nepřipravené na nebezpečnou práci v terénu. To je docela problém, když se zapletou do složité konspirace. Druhá řada seriálu s Garym Oldmanem podle prvních reakcí opět umně tančí mezi kancelářskou komedií a seriózní akcí – a navíc překvapí nejedním vzrušujícím zvratem.

Kmotr III (režisérská edice)

Netflix  |  Drama/Krimi  |  1990  |  158 min.  |  ČSFD

francis-ford-coppola-godfather-coda-1

Reprofoto: IGN/YouTube

Al Pacino jako král americké mafie Michael Corleone

Zatímco první a druhý díl Kmotra, mafiánské ságy Francise Forda Coppoly, se berou za mistrovská díla, třetí má výrazně horší reputaci. Předloni ale dostal restaurovanou vizuální podobu a nový sestřih přímo od režiséra, který snímek vždy považoval spíš za dlouhý epilog než regulérní pokračování. Přestříhaná verze nic zásadního nemění, mnoho detailů ale snímek pozvedává do dosud nejlepší formy.


Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

1. Wednesday

2. Andor

3. 1899

4. Případy 1. oddělení

5. Médium

Nejsledovanější filmy:

1. Fabelmanovi

2. Menu

3. Trojúhelník smutku

4. Vánoční příběh

5. Black Adam

(Obsah byl vytvořen ve spolupráci s ČSFD.)

Netflix se převlékl do černé. Wednesday Addamsová je hit, který překonal i čtvrté Stranger Things

Polovinu první řady seriálu režíroval Tim Burton, kterého zaujal pohled na svět šestnáctileté středoškolačky posedlé smrtí.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

wednesday-netflix-jenna-ortega-2

Foto: Netflix

Jenna Ortegová jako Wednesday Addamsová s Věcí na rameni

0Zobrazit komentáře

Tim Burton měl původně film o Addamsových režírovat už v roce 1991, neměl ale čas kvůli práci na svém druhém Batmanovi. Podruhé měl podivnou rodinu na plátna poslat jako animované loutky v roce 2010, studio ale prý chtělo počítačovou animaci, proto projekt opět padnul. Teď se k tématu, které je pro něj jako dělané, konečně dostal coby režisér několika epizod netflixovské Wednesday – a je to divácký hit. Sledovanost seriálu dokonce překonala rekord čtvrté řady Stranger Things.

Bylo jasné, že spojení jména věhlasného tvůrce a neméně známé franšízy hororové komedie přitáhne velké publikum. Wednesday se do první desítky nejžádanějších titulů vyšplhala v 93 zemích (Netflix je dostupný ve 190) a u všech na nejvyšší příčku. Na seznam míst, kde seriál dominuje, patří také Česko.

Podstatně významnější je ale objem času, jaký diváci s novinkou strávili. Za první týden od premiéry to totiž podle oficiální statistiky Netflixu bylo 341,2 milionu hodin, což se dosud žádnému jinému anglicky mluvenému titulu nepodařilo. Největší týdenní sledovanost v tomto směru dosud náležela vysoce očekávané čtvrté řadě Stranger Things, která dosáhla na 335 milionů hodin.

Dominance Wednesday je zvlášť působivá vzhledem k tomu, že první řada seriálu má dohromady asi 6,5 hodiny, zatímco u čtvrtých Stranger Things je to přes 13 hodin. Navíc se srovnává kompletní týden u hororového sci-fi a pouze pět dnů u černohumorné komedie. Pozice absolutního krále sledovanosti Netflixu nicméně zatím zůstává beze změny – ta patří jihokorejskému dystopickému thrilleru Hra na oliheň, u něhož diváci v době nejvyšší popularity strávili celkem 571,8 milionu hodin za týden.

wednesday-netflix-jenna-ortega-3

Foto: Netflix

Wednesday v seriálu zamířila na Akademii Nevermore pro společenské vyděděnce

Wednesday Addamsová představila trochu jiné pojetí příběhů o slavné makabrózní rodině, když do centra zájmu staví titulní postavu šestnáctileté dívky. Wednesday, již ztvárnila herečka Jenna Ortegová, je vyloučena ze střední školy po tom, co do bazénu plného studentů vhodí piraně. Její rodiče se proto rozhodnou zapsat ji na Akademii Nevermore určenou pro antisociální děti – oni sami zde kdysi studovali.

Právě zaměření na dospívající středoškolačku, pro niž je těžké někam zapadnout, prý bylo důvodem, proč se Tim Burton do projektu tvůrců Alfreda Gougha a Milese Millara zapojil. „Promluvilo to ke mně tím, jak jsem se sám cítil ve škole, jak se v tom věku vztahujete ke svým rodičům a jak vnímáte sama sebe. Poskytlo to rodině Addamsových novou úroveň,“ řekl režisér v rozhovoru pro magazín Empire.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Udělat z Wednesday hlavní postavu přitom není zdaleka intuitivní volba. Mezi její charakteristiky totiž patří neustále kamenná tvář, nepřátelskost nebo záliba ve vymýšlení způsobů, jak mučit či potenciálně zabít svého bratra Pugsleyho. Jenna Ortegová se ale podle většiny reakcí s rolí skvěle sžila a její chybějící expresivitu, pohrdání okolím i prosté pohyby je zábavné sledovat.

Prakticky všechny ostatní aspekty seriálu se nicméně dočkaly poměrně široké škály hodnocení. Někteří oceňují typicky burtonovskou estetiku od výpravy a kostýmů po obecnou atmosféru.

Burton sice režíroval jen polovinu první řady, jeho umělecký rukopis ale prostupuje celým seriálem. Pro jiné je ovšem poněkud zvláštní rozhodnutí Wednesday představit v prostředí Akademie Nevermore, které je relativně blízké jejímu pohledu na svět. Chybí tak ostrý kontrast s normálností, který je pro Addamsovy typický.

wednesday-netflix-tim-burton-2

Foto: Netflix

Rodina Addamsových

Podobně je to se zápletkou, která zahrnuje na jedné straně vyšetřování série vražd samotnou hlavní protagonistkou, na druhé drama ze střední školy s prvními romancemi, rivalitou mezi studenty nebo plesem. Pochvalné hlasy tvrdí, že tvůrci mají obě stránky dobře namíchané do poutavého celku. Kritičtější pohledy pak poukazují na fakt, že seriál v tomto ohledu nepřináší prakticky nic nového a působí jako zcela obyčejný titul pro náctileté. Stačí si prý vzpomenout na Upírské deníky, Vlčí mládě (Teen Wolf) či mnoho dalších.

Někteří kritici Wednesday označují za dílo algoritmu, které se snaží namíchat velká jména, populární žánr či typy zápletky se snahou se zalíbit. Ať ale původ seriálu takto cynický aspekt obsahuje, nebo ne, výsledek zafungoval dokonale a je nejspíš jen otázkou času, kdy Netflix oznámí druhou řadu.

Tvůrci ostatně v nedávném rozhovoru pro server TVLine zmínili, že by v ní rádi dali více prostoru vztahu Wednesday s její matkou Morticií, hledání vlastní cesty hrdinky nebo by také představili více členů rodiny Addamsových.