PPF je znovu v sedle. Dostala se ze ztráty a za první letošní půlrok vydělala přes pět miliard korun

Luboš KrečLuboš Kreč

ppf

Foto: PPF

Sídlo finanční skupiny PPF v pražských Dejvicích

0Zobrazit komentáře

Loni si finanční skupina PPF prošla jednou nepříjemnou premiérou: poprvé ve své třicetileté historii skončila ve ztrátě. Letos už je opět všechno tak, jak byli Petr Kellner a jeho spolupracovníci zvyklí, tedy v plusu. Za první pololetí roku 2021 totiž PPF vykázala konsolidovaný a auditovaný čistý zisk 208 milionů eur (5,3 miliardy korun). Jen pro srovnání – o rok dříve měla skupina minus 384 milionů eur (9,8 miliardy korun).

Po tragické ztrátě svého zakladatele a dominantního majitele Petra Kellnera, který zemřel letos v březnu při lyžování na Aljašce, se PPF alespoň byznysově vrátila do tradiční kondice. Celková aktiva skupiny koncem června dosáhla 40,3 miliardy eur (zhruba bilion korun), což představuje nárůst proti částce 39,7 miliardy eur ke konci roku 2020. Vlastní kapitál PPF připadající na akcionáře činil 8,6 miliardy eur (220 miliard korun), když koncem roku 2020 to bylo 7,9 miliardy eur.

„Výsledky PPF za první pololetí ukazují, že skupina je schopna překonat okamžité, ale i déletrvající dopady pandemie na byznys, a to díky oborové a geografické diverzifikaci svého portfolia. PPF je v zisku už dvě po sobě jdoucí pololetí, a tak je připravena realizovat další transakce a zároveň dál investovat do existujících aktiv,“ uvedla finanční ředitelka a členka řídicího výboru PPF Kateřina Jirásková.

Pandemie podle ní nejvíce zasáhla byznys spotřebitelského financování. „Proto mě těší, že na většině trhů, kde působí Home Credit, včetně Česka a Slovenska, se nám podařilo udržet dlouhodobou ziskovost,“ dodala Jirásková v tiskové zprávě.

Právě o další budoucnosti Home Creditu, který byl dlouhé roky klíčovým zdrojem zisků PPF, se v posledních měsících začalo spekulovat. Skupina svou spotřebitelskou divizi chtěla v roce 2019 umístit na burzu v Hongkongu, z plánu ale nakonec sešlo. Nedávno pak agentura Bloomberg napsala, že rodina Kellnerových, která po smrti Petra Kellnera drží ve skupině majoritu, jedná s poradci o další budoucnosti Home Creditu.

To, že bývalý manažer skupiny Home Credit Pavel Vyhnálek vyjednává s PPF Group o převzetí asijských aktiv Home Creditu, je nesmysl, který se nezakládá na pravdě. PPF ani Home Credit žádnou podobnou nabídku od pana Vyhnálka nikdy neobdržely,“ zveřejnila skupina na svém webu. Nedávno naopak PPF prodala třetinovou část společnosti Cetin, která vlastní telekomunikační infrastrukturu.

Skupina PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Celosvětově na konci června zaměstnávala 80 tisíc lidí. PPF má svou korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku. Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. byl až do své smrti nejbohatší Čech Petr Kellner, který podle výroční zprávy společnosti ovládal 98,93 procenta PPF.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym