PPF prodává část telekomunikační skupiny CETIN. Do hry vstupuje za desítky miliard singapurský státní fond

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ppf

Foto: PPF

Sídlo finanční skupiny PPF v pražských Dejvicích

0Zobrazit komentáře

O budoucnosti jednoho z předních poskytovatelů telekomunikační infrastruktury v regionu střední a východní Evropy už nebude rozhodovat výhradně PPF. Tuzemská finanční skupina, kterou po tragicky zesnulém Petru Kellnerovi vede minoritní akcionář Ladislav Bartoníček, oznámila, že prodává necelou třetinu skupiny CETIN singapurské státní investiční společnosti GIC. Za kolik PPF třicetiprocentní podíl prodala, ani jedna ze stran neprozradila. Hospodářské noviny píší o desítkách miliard korun.

PPF si ve skupině CETIN zachová majoritu 70 procent, přičemž vypořádání transakce podléhá schválení příslušných regulačních úřadů. Nový menšinový vlastník získá odpovídající zastoupení v představenstvu CETIN Group. V posledních měsících se mluvilo také o možnosti, že by mohl CETIN zamířit na burzu, ale prozatím PPF zvolila cestu odprodeje části podílu do soukromých rukou.

„Při vstupu do sektoru telekomunikací před necelými osmi lety PPF prohlásila, že chce evropskému trhu nabízet špičkové služby. Těší nás tedy, že nyní uzavíráme partnerství s významným a respektovaným mezinárodním investorem, který je uznáván pro svoji jedinečnou schopnost vidět hodnotu ve stabilních aktivech, generujících solidní a dlouhodobý zisk,“ uvedl Ladislav Bartoníček, akcionář a generální ředitel skupiny PPF.

CETIN má dnes významné postavení v regionu střední a východní Evropy, kde je jedním z nejvýznamnějších velkoobchodních poskytovatelů aktivní a pasivní telekomunikační infrastruktury. Samostatně působí od roku 2015, kdy se pod dohledem PPF oddělil od telekomunikačního operátora O2. Od loňska pak CETIN funguje jako skupina, do níž po oddělení infrastruktury od operátorů patří také značka Telenor v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku – i ta je od roku 2018 součástí PPF.

„Jako dlouhodobý investor věříme, že sektor digitální infrastruktury dál významným způsobem poroste. CETIN jako přední telekomunikační platforma ve střední a východní Evropě má všechny předpoklady k tomu, aby měl prospěch z tohoto růstu,“ uvedl investiční ředitel GIC Ang Eng Seng a dodal, že fond je odhodlán budovat dlouhodobé partnerství s vedením PPF a CETIN.

cetin

Foto: PPF

Sídlo telekomunikační skupiny CETIN

Podle Juraje Šedivého, generálního ředitele CETIN Group, se jeho společnosti díky partnerství s významným investorem otevírají nové možnosti, jelikož bude moci využít zkušenosti předního globálního infrastrukturního fondu. Pro PPF jako takovou se podle všeho jedná o dosud největší obchod roku, jak informují Hospodářské noviny.

Společnost GIC funguje už od roku 1981 a investice má ve více než 40 zemích. Založena byla singapurskou vládou s cílem zabezpečit budoucnost země v oblasti financí a nyní jako správce tamních devizových rezerv uplatňuje dle svých slov dlouhodobý a disciplinovaný přístup k investování. Vedle infrastruktury investuje také do dluhopisů, nemovitostí i v rámci private equity a venture kapitálu.