PPF kupuje podíl v německé televizi ProSieben. Potká se v ní s italským magnátem Berlusconim

Investiční skupina rodiny Kellnerových se v mediálním byznysu poprvé vydává na Západ. Po střední a východní Evropě nakupuje v Německu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

berlusconi-prosieben

Foto: Depositphotos / ProSiebenSat.1 Media

Největším akcionářem ProSiebenSat.1 Media je italský magnát Silvio Berlusconi

0Zobrazit komentáře

Ve střední a východní Evropě patří investiční skupina PPF k předním hráčům. Patří jí totiž společnost CME, která provozuje celkem 43 televizních kanálů v České republice, Chorvatsku, Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Teď chce skupina rodiny Kellnerových uspět také v západní Evropě, kde oznámila, že získala v podobě akcií a dalších instrumentů 9,10% podíl na kapitálu společnosti ProSiebenSat.1 Media SE. Té patří soukromá televizní stanice ProSieben (zkráceně Pro 7). Podrobnosti transakce ani jedna ze stran neuvedla.

„PPF věří, že proces digitální transformace ProSieben zvýší hodnotu společnosti pro všechny její akcionáře. PPF je v tomto procesu připravena k součinnosti s managementem a dozorčí radou ProSieben,“ uvedla tuzemská investiční skupina v krátkém tiskovém prohlášení. PPF se díky tomu stává druhým největším akcionářem ProSieben, která je obchodována na frankfurtské burze. Největším akcionářem je společnost MFE italského mediálního magnáta a bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, které patří podíl ve výši zhruba 25 procent.

Skupina PPF sama o sobě uvádí, že je aktivním investorem v oborech telekomunikací, médií a technologií. Patří jí Central European Media Enterprises, zkráceně CME, která jako mediální a zábavní společnost provozuje přední televizní stanice v šesti zemích střední a východní Evropy a pokrývá území s celkovou populací 49 milionů lidí. Její v Česku nejznámější stanicí je TV Nova a důležitou součástí je také rostoucí streamovací služba Voyo. CME vznikla už v roce 1994 spuštěním soukromé stanice TV Nova. PPF ji koupila v roce 2020.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Televizní stanice ProSieben, do níž teď PPF vstupuje, začala vysílat v lednu 1989. Jde o druhou největší soukromou televizní společnost v Německu. Vysílá také v Rakousku a Švýcarsku. Zajímavostí je, že přes dvacet let strávil v managementu televizní skupiny ProSieben Ralf Bartoleit, který se stal letos v lednu novým generálním ředitelem bulharské televize BTV. I ta patří do mediální skupiny CME. Změny ve vedení zaznamenala také česká divize, ředitelem TV Nova se stal Daniel Grunt, který stál za rozvojem streamovací platformy Voyo.

V předchozích letech držela až desetiprocentní podíl v ProSiebenSat.1 Media také společnost Czech Media Invest (CMI) českého miliardáře Daniela Křetínského. Člen představenstva CMI Daniel Častvaj nicméně ČTK loni v prosinci sdělil, že CMI má v ProSiebenSat.1 už jen marginální podíl.

Polský pokus nastartovat Mall. Allegro začalo škrtat náklady, propouští v něm 40 procent ajťáků

Firma redukci počtu zaměstnanců potvrdila, oficiálně ale nekomunikuje její velikost. Úspory však hledá i díky propojování systémů svých společností.

Peter BrejčákPeter Brejčák

mall-cz-pobocka

Foto: Mall.cz

Pobočka Mall.cz

0Zobrazit komentáře

Šlo o jednu z největších českých byznysových transakcí posledního desetiletí. Prodej Mall Group do rukou polského Allegra vyšel na 24 miliard korun, poté se ale e-commerce skupina opět propadla do ztráty a nový majitel odepsal polovinu její původní hodnoty. I v rámci snižování nákladů se Allegro pustilo do prohlubování integrace českých e-shopů jako Mall.cz, CZC či logistického WeDo do polské struktury. Z tohoto důvodu tento týden došlo k hromadnějšímu propouštění.

K oznámení o uzavření transakce, kdy Mall Group prodávali její původní akcionáři v triu PPF, Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a Rockaway Jakuba Harvlanta, došlo v listopadu 2021. Tehdy se ještě trh e-commerce nacházel v relativně stabilní kondici, i když se už objevovaly zprávy o prvních přicházejících problémech. Ty se naplno projevily loni, kdy kvůli inflaci, rostoucím cenám energií i vypuknutí války na Ukrajině začali lidé šetřit a české e-shopy tak loni vůbec poprvé v historii meziročně prodaly méně zboží – celkem o dvanáct procent.

Obchod mezi českými vlastníky a novým polským akcionářem byl nakonec oficiálně dokončen loni v dubnu. V květnu pak již Allegro oznámilo, že Mall Group vydržela v černých číslech jen rok a společně s logistickým operátorem WeDo se za rok 2021 opět propadla do ztráty. O měsíc později pak nový ředitel skupiny Jakub Střeštík, jenž vystřídal Jana Hanuše, přiznal, že ziskovost v jeho prioritách ani nebyla. Na podzim ale po dalších neuspokojivých výsledcích Allegro představilo kroky, jak byznys původem české e-commerce skupiny zlepšit – mimo jiné začít s hlubší integraci a propojením jednotlivých systémů a trhů, kde Mall Group a Allegro působí.

jakub-havrlant6

Přečtěte si takéMall Group pod novým majitelem dál prodělává stovky milionůMall Group dál prodělává stovky milionů. Polské Allegro už chystá kroky, jak její byznys zlepšit

CzechCrunch se o aktuálním dění dozvěděl od důvěryhodného zdroje, který si nepřeje být jmenován. Mělo dojít k propuštění 40 procent pracovníků IT oddělení samotného Mallu, což se pravděpodobně dotkne několika desítek zaměstnanců a spolupracovníků. Lidé v ostatních firmách skupiny – jako zmiňované CZC nebo WeDo – by tímto krokem neměli být dotčeni.

Informaci o propouštění, ale bez bližších podrobností o jeho velikosti, pak pro CzechCrunch potvrdila i Mall Group, jež argumentuje probíhající integrací systémů s polským Allegrem. Jestli však propouštění souvisí s neuspokojivými hospodářskými výsledky skupiny, které jsou částečně způsobené i vývojem na samotném e-commerce trhu, kde klesá poptávka zákazníků, firma nekomentovala.

„V Česku připravujeme spuštění našeho úspěšného modelu internetového tržiště a naše integrace v regionu je na velmi dobré cestě. Organizační strukturu přizpůsobujeme tomu, abychom byli schopni co nejefektivněji reagovat na potřeby našich klientů, a chceme, aby naše technické týmy spolupracovaly napříč střední a východní Evropou,“ říká pro CzechCrunch mluvčí Mall Group Jakub Charvát.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Proto jsme se po pečlivé analýze rozhodli provést organizační změny, v jejichž důsledku se rozloučíme s některými našimi IT pracovníky. Taková rozhodnutí jsou vždy těžká, ale děláme vše pro to, abychom všem končícím kolegům poskytli maximální podporu a pomohli jim při hledání nového zaměstnání. Zajistíme, aby odcházeli s důstojným odstupným, které bude náležitě odpovídat našemu uznání jejich práce a stejně tak i délce pracovního poměru,“ doplňuje Charvát.

Polské Allegro patří mezi největší e-shopy a tržiště v Evropě. Podle posledních veřejně dostupných dat za třetí kvartál loňského roku dosáhla hodnota zobchodovaného zboží (GMV) 12,9 miliardy polských zlotých, v tehdejším přepočtu 67 miliard korun, s meziročním růstem o více než třicet procent. Firmě obchodované na varšavské burze cenných papírů závratně rostly tržby i upravená EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy). Allegro ale kvůli slabým výsledkům Mall Group odepsalo polovinu jeho hodnoty – 12 miliard korun –, a kvůli tomu se propadlo do značné ztráty. Aktuálnější data za čtvrtý kvartál a celý rok 2022 podle oficiální komunikace směrem k investorům plánuje Allegro sdělit 30. března.