Prada mění tradici. Ve svých ikonických taškách nahradí nylon materiálem z plastového odpadu

Filip HouskaFilip Houska

prada-bag

Foto: Prada

Nová kolekce batohů Re-Nylon od Prady

0Zobrazit komentáře

Enormní nárůst plastového odpadu v mořích a na pobřežích je z hlediska stability planety nepochybně závažným problémem, na druhou stranu ale položil základ k tomu, aby nadnárodní firmy začaly konečně využívat své materiály ekologicky. Ideálně takovým způsobem, který by životní prostředí vůbec nezatěžoval.

Velmi znatelné je to především v oblasti módního průmyslu, respektive u výrobců bot, oblečení a doplňků. Například takový Adidas už několikátým rokem výrazně propaguje svou zelenou kolaboraci s organizací Parley for the Oceans a Nike radikálním způsobem mění své výrobní procesy. Nejde však jen o sportovní oblečení.

Proti znečišťování oceánů, které se snaží čistit například projekt The Ocean Cleanup se svým systémem pro vytahování plastů z hladin, nebo kanadští studenti a jejich unikátní vysavač, začínají bojovat i luxusní módní značky. Jde například o italský ikonický dům Prada s více než 100letou tradicí, kterou definují i kultovní tašky z nylonu.

Foto: Prada

Herečka Bonnie Wright (Ginny Weasleyová) tváří kampaně

Byť to řada lidí vůbec nemusí vědět, právě Prada byla jedním z prvních výrobců na světě, kteří začali pro produkci tašek a batohů používat tento materiál ze syntetických polymerů (termoplastů). Dlouhé roky šlo o naprostou špičku a zákazníci tuto variantu oceňovali z důvodu netradičního vzhledu spojeného s příjemným povrchem.

I proto měla Prada používat až 700 tisíc metrů nylonu ročně, aby uspokojila potřeby náročných klientů a držela laťku, kterou nastavila před desítkami let. To se však nyní chýlí ke konci. Hrozba zahlcení Země plastovým odpadem je patrně důležitější než tradice a Prada na to patřičně reaguje.

Nylon se loučí, econyl přichází

Trefou do černého má být nový materiál pod označením econyl, který svou strukturou napodobuje tradiční nylon, ale je tvořen výhradně z plastů, částí rybářských sítí a textilního odpadu. Hlavní výhodou má být navíc „nekonečná“ recyklace bez ztráty materiálové kvality a pochopitelně ekologický přesah.

Na tomto materiálu, který si postupně osvojuje i například Gucci nebo Stella McCartney, pak zakládá novou kolekci svých ikonických kabelek a batohů nazývanou jako Re-Nylon. Jmenovitě jde o variace ledvinky, tašky přes rameno, cestovní tašky, kabelky a dvou batohů, které mají být výhledově levnější než jejich „plastoví“ předchůdci.

prada-re-nylon-backpack-what-we-carry

Foto: Prada

Nová kolekce batohů Re-Nylon od Prady

„S tímto projektem podniká Prada důležitý krok k vůdčí roli v udržitelnosti mezi italskými značkami. Jsme nadšeni z této kolaborace, ale především je v procesu proměny celé nylonové produkce podporujeme jako partneři,“ dodává k této spolupráci Giulio Bonazzi, předseda textilky Aquafil, která právě econyl vyrábí.

Co se týče samotné produkce tohoto unikátního materiálu, vše začíná u lovu kousků plastů a látek, které se na základě mechanických a chemických procesů čištění následně rozloží na nylonový základ. Ten se poté přepracuje na nylonovou přízi a začne se splétat do vzorů tvořících výslednou látku určenou k použití.

Tašky jsou teprve začátek

I když je nahrazení tašek a batohů za tento ekologický „nylon“ skvělým krokem pro udržitelné životní prostředí, Prada se nechce spokojit pouze s touto částí sortimentu. Do roku 2021 plánuje veškeré, původně nylonové zboží vyrábět ze zmíněného econylu, přičemž chystá i příslušná procenta z prodeje darovat organizaci UNESCO pro ochranu planety.