Praha chystá nové zahradní město. V Dolních Počernicích postaví až osm set bytů

V Praze 9 vlastní metropole největší souvislou plochu pozemků a chce vystavět novou čtvrť. Mělo by to jít rychle, územní plán s byty počítá.

Eliška NováEliška Nová

Městské byty v Dolních Počernicích

Foto: Pražská developerská společnost

Praha plánuje v Dolních Počernicích novou čtvrť s nájemním bydlením

0Zobrazit komentáře

V Dolních Počernicích vznikne nové zahradní město. Nejde o přesunutí jedné částí města do druhé, pražské Zahradní město s velkým Z zůstane tam, kde je. V Počernicích hlavní město vystaví dostupné byty ve čtvrti, která by měla dobře odolávat klimatické změně.

Vzhledem k tomu, že jde o pozemky o rozloze osmnáct a půl hektaru a největší rozvojové území, kde je vlastníkem Praha, město na celé území nechalo zpracovat celkovou urbanistickou studii, takzvaný masterplan. Čtvrť nyní bude vznikat po částech, v první půjde o 250 bytů.

Byty budou patřit metropoli, která chce výstavbou nájemních domů reagovat na vysoké ceny nemovitostí na trhu. Zvýhodněné bydlení pak může poskytovat lidem, jejichž profese je pro město důležitá. Praha nyní hledá projektanta, který by zpracoval projekt, s nímž půjde žádat o územní rozhodnutí a případně pak i stavební povolení.

„V Dolních Počernicích chystáme čtvrť, která bude šetrná ke svým obyvatelům i k životnímu prostředí,“ líčí náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček. V budoucnu by přitom mělo jít o řadové a nízkopodlažní bytové domy, ale i ty rodinné. Bytovky budou v klasické blokové zástavbě, to znamená, že budou mít vnitrobloky nebo společné zahrady.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Dolních Počernicích bude zároveň prostor pro malé komerční prostory či služby nebo lékařské ordinace. Počítá se rovněž s malým náměstím a sportovištěm pro děti i dospělé. V dalších etapách přijde na řadu také základní škola. Na konci by totiž v Dolních Počernicích mělo vzniknout až 800 bytů.

„Vyvineme velké úsilí, aby byla do koncepce zahrnuta i pokročilá řešení environmentálních energetických návrhů,“ uvádí Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti, která má výstavbu městských bytů na starosti.

Město může být na pozemcích v Praze 9 rychlejší, protože územní plán už v místě s výstavbou bytů počítá. Může se tedy rovnou začít s projektem. Výhodou je blízkost příměstské železnice i městského okruhu.

Výstavbu v Dolních Počernicích schválilo hlavní město už loni na podzim. Pražská developerská společnost přitom chystá i další projekty. Stavět se má na parkovišti vedle stadionu Bohemians Praha ve Vršovicích. Další projekt je na Smíchově, konkrétně mezi ulicemi Matoušova a Štefánikova a V Botanice. Byty vyrostou i na Palmovce, na okraji sídliště Ďáblice, při ulici Nový Zlíchov nebo v Braníku. Největší souvislý pozemek je ale právě v Počernicích.

V příštích deseti letech plánuje pražský magistrát vystavět šest až osm tisíc bytů. Pražská developerská společnost už pro ně má k dispozici šest set tisíc metrů čtverečních pozemků.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Limity pro hypotéky zůstávají v Česku beze změny. Kvůli rostoucím sazbám jsou i tak nedosažitelnější

„Nastavené limity mohou vzhledem k současné úrovni hypotečních sazeb začít omezovat i relativně silně příjmově nadprůměrné domácnosti.“

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Limity pro hypotéky zůstávají, ale jsou stále méně dosažitelné

0Zobrazit komentáře

Nové limity pro poskytování hypoték vešly v platnost v dubnu, kdy se zpřísnilo, za jakých podmínek mohou lidé v Česku o úvěr na bydlení žádat. Bankovní rada České národní banky se nyní rozhodla tyto limity nezvyšovat, nicméně hypotéky jsou pro mnoho lidí kvůli rostoucím úrokovým sazbám i tak stále méně dosažitelné. Zároveň rada ponechala beze změny takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu a na základě zátěžových testů konstatovala, že finanční sektor v Česku zůstává vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji.

Banky jsou dostatečně kapitálově vybavené pro absorpci šoků i v případě déletrvajících ekonomických potíží a podle odhadů ČNB byly ceny bytů ke konci loňského roku v Česku nadhodnocené v průměru o zhruba 40 procent. Limity pro poskytování hypoték zpřísnila centrální banka loni v listopadu s platností od letošního dubna. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila na 80 procent z předchozích 90 procent. Limit 90 procent je možné uplatnit pro žadatele mladší 36 let. Zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték.

Limit ukazatele DTI, tedy celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu, je od dubna 8,5. Pro mladé do 36 let pak je 9,5. Limit ukazatele DSTI, tedy poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem, je 45 procent. U mladých do 36 let to aktuálně činí 50 procent. Hranice pro žadatele do 36 let se vztahují pouze na úvěry, které slouží k nákupu jejich vlastního bydlení. Co to znamená v praxi, jsme vysvětlovali zde.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Nastavení limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI je v současné výjimečně nejisté době zcela nezbytné. Nelze přehlížet přetrvávající vysoké nadhodnocení cen bydlení ani skutečnost, že v prvních měsících letošního roku dále narůstal podíl úvěrů se značně rizikovými charakteristikami,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, kterého ve funkci brzy nahradí Aleš Michl.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler upozornil, že úrokové sazby od nastavování těchto parametru v minulém roce stouply rychleji, než ČNB v té době předpokládala. „To činí z ukazatele DSTI daleko silnější omezení z pohledu příjmů žadatele, než činí ukazatel DTI. Tento parametr tak vzhledem k současné úrovni hypotečních sazeb může začít omezovat i relativně silně příjmově nadprůměrné domácnosti,“ uvedl. Podle něj celkově závěry jednání ČNB o otázkách finanční stability nepřekvapily.

uroven-bydleni

Přečtěte si takéČesko v bydlení zaostává za EU. Vlastní stojí 15 ročních platůČesko v bydlení zaostává za EU. Vlastní stojí 15 ročních platů, stavební řízení trvá 246 dnů

Zátěžové testy provedené centrální bankou podle ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita ukázaly, že bankovní sektor jako celek by plnil regulatorní limity i v takzvaném nepříznivém scénáři, který v historickém srovnání patří k výjimečně zátěžovým. Nicméně dopad tohoto scénáře do kapitálového vybavení bank by byl velmi citelný. Scénář počítá například s růstem nezaměstnanosti až k deseti procentům. Podle Seidlera si tuzemský bankovní sektor v zátěžových testech vede dlouhodobě velmi dobře.

Bankovní rada dnes také zohlednila mimo jiné vysoký objem dříve přijatých rizik v bilanci bankovního sektoru. Proto ponechala beze změny takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. Aktuálně sazba činí 0,5 procenta, ale v souladu s dřívějšími rozhodnutími rady postupně poroste až na 2,5 procenta od dubna 2023.

S přispěním ČTK.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox