Praha je druhé nejlepší evropské město pro život s dětmi. Od vítěze ji dělí vyšší náklady na potomky

Vídeň, Praha a Řím jsou nejlepší evropská města pro mladé rodiny, ukazuje žebříček společnosti Reassured. Česku se daří třeba v počtu parků.

Eliška NováEliška Nová

Praha je jedním z nejlepších měst pro rodiny s dětmi

0Zobrazit komentáře

Když se rozroste rodina, obvykle to s sebou nese vysoké životní náklady. V tu chvíli se ale člověk neohlíží pouze na finance. Chce žít nejen tam, kde si to může dovolit, ale také v místě, které je bezpečné a ratolest se tu v budoucnu sama a ve zdraví dostane do školy. Tohle všechno vzali v potaz v největší londýnské pojišťovací společnosti a sestavili žebříček evropských měst, kde se žije nejlépe, pokud zrovna máte rodinu. Praha skončila druhá.

„Při současných vysokých výdajích ve Spojeném království není rozhodnutí mít rodinu tak jednoduché jako kdysi. Pokud chcete svým dětem zajistit co nejlepší kvalitu života, je toho hodně, co je potřeba zvážit, od nákladů na péči až po hledání dostatečně velkého bydlení pro rozrůstající se rodinu. Proto může být lákavé hledat nový domov v zahraničí, kde mohou být cenově dostupnější nemovitosti a tráva zelenější,“ uvádí společnost Reassured k novému žebříčku, který vytvořila.

Výsledek bude zřejmě pro Středoevropany lichotivý. Na prvním místě se objevila Vídeň, v těsném závěsu je však Praha. Žebříček přitom shromáždil hned několik údajů o evropských městech, a to kolik stojí pronájem tamního třípokojového bytu, průměrné měsíční výdaje rodiny, míru kriminality, počet parků, míru znečištění ovzduší a také měsíční výdaje na dítě. „Ať už hledáte oblast se spoustou dětských aktivit, otevřenými parky nebo nižšími cenami nájmů, náš index by měl obsahovat všechny informace, které potřebujete k tomu, abyste se rozhodli, do kterého města se přestěhovat a zahájit tak další životní etapu,“ dodává Reassured, která se označuje za největšího zprostředkovatele životního pojištění v Británii.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A co tedy rozhodlo mezi prvním a druhým místem? Ve Vídni jsou náklady na nájem třípokojového bytu bezmála 38 500 korun. V Praze je to v průměru 46 700 korun. Měsíční výdaje na rodinu jsou nicméně v Praze nižší pohybují se okolo 76 tisíc korun, v rakouské metropoli rodina utratí o necelé tři tisíce korun víc. Česko Rakousko předhání také v nižší míře kriminality a je tu více parků. O hodně 106 oproti pouhým 44.

Vídeň ale vychází lépe v ovzduší, v Praze je dvakrát tak znečištěné. A co patrně rozhodlo o prvním místě, jsou měsíční výdaje na dítě. Tam je mezi oběma městy propastný rozdíl. Zatímco v rakouské metropoli utratí rodiče za péči o potomka šest a půl tisíce korun, v české je to 22 300, tedy více než třikrát tolik.

Vídeň tak v celkovém hodnocení dostala 4,58 bodu z pěti a vyhrála. Praha si nicméně vede výborně. „V kombinaci s o něco vyššími, ale stále dostupnými průměrnými náklady na dítě a 106 místními parky rozmístěnými po celém městě budou mít vaše děti dostatek volného prostoru pro vyžití,“ uvádí pojišťovací společnost.

Michal Božík

Přečtěte si takéDěti i rodiče jsou online hodiny denně. Baví se spolu sedm minutDigitální rodičovství v Česku: děti i rodiče jsou online hodiny denně, pak se spolu baví sedm minut

Reassured dohromady vybrala dvacítku evropských měst. Třetí je Řím, následují Helsinky a Salzburg, šestou příčku obsadil Norimberk, dále Innsbruck, norský Bergen, irský Galway a desítku uzavírá italský Terst. V žebříčku je také Paříž, Reykjavík, Mnichov, Stockholm, Hamburk, Oslo, Kodaň, dánský Aarhus, nizozemský Delft a Hannover.

Vídeň je sice první, nicméně třeba nejbezpečnější je Salzburg. Nejvíc aktivit pro děti zase nabízí Řím (Praha je nicméně čtvrtá). Nejvíc parků má Paříž, dohromady 306.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

CzechCrunch Jobs