Praha ještě architektonicky zazáří. Je třeba stavět, ale také pečovat o ikonické stavby z minulosti, říká Vladimir 518

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

vladimir518_3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Vladimir 518 vydává knihu o předrevoluční architektuře

0Zobrazit komentáře

Říká o sobě, že mládí strávil v 90. letech na ulici. Ne však jako bezdomovec, ale jako člověk, který v ulicích nonstop žil, systematicky jimi procházel a poznával tak celé město. Řeč je o Vladimíru Brožovi, známém jako Vladimir 518, a Praze, o které mnohdy zpíval v textech rapové skupiny PSH. „Vyrůstali jsme v předrevoluční architektuře, která mě dodnes fascinuje,“ říká v podcastu, v němž odhaluje, jak vznikalo velkolepé dílo, které právě budovy a architekty z dob totality mapuje. Podle Vladimira 518 se totiž Češi s touto dobou pořád perou a některé ikonické stavby se stávají zbytečným obětním beránkem.

Třiačtyřicetiletý Vladimír Brož je muž mnoha aktivit. Veřejnost ho zná především pod zmíněnou přezdívkou s odkazem na číslo domu, kde vyrůstal, jako rappera, zároveň se věnuje tvorbě knih či ilustrací a je jednou z hlavních tváří labelu BiggBoss. Posledních deset let pak mimo jiné zasvětil práci na knize Architektura 58–89, která mapuje příběh české předrevoluční architektury a jednotlivých architektů. Dva svazky o bezmála čtrnácti stech stranách, které připravily na tři desítky autorů, mají být podle Vladimíra pevným stavebním základem pro narovnání vztahů mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou předrevolučních desetiletí.

„Nálepka, že je to komunistická architektura, je v mnoha ohledech nefér. Ano, vznikala za totalitního režimu, zároveň však lidé, kteří budovy navrhovali, většinou měli jiný princip myšlení, snažili se sem naopak vnášet myšlenky z tehdejšího západu. Byl to pokus o vytvoření něčeho, co má světový étos,“ vysvětluje své motivace pro tvorbu velkého díla Vladimir 518. Hned dodává, že je jistě potřeba stavět také moderní budovy a posouvat se kupředu, ale některé ikonické stavby z minulého století podle něj padají k zemi zbytečně.

V novém díle CzechCrunch Podcastu se s Vladimirem 518 bavíme také o tom, co pro něj vlastně veřejný prostor a architektura obecně znamená, jestli je Praha skanzen a proč je klíčové, aby se u projektu chystané pražské filharmonie neopakovalo fiasko s knihovnou od Jana Kaplického. Pustit si ho můžete v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Vladimirem 518 řeč?

***

V knize Architektura 58–89, jejíž křest proběhne 1. března v pražském Centru architektury a městského plánování a CzechCrunch je jejím mediálním partnerem, je řeč o mnoha budovách. Před pár lety například padl takzvaný Transgas, u něhož Vladimir 518 doufal, že se stane obětním beránkem padlým za to, aby se další podobné stavby nebouraly. Bude tomu ale skutečně tak? „Mám pocit, že se situace až tolik nemění, na druhou stranu tu sedíme a bavíme se o tom. Před lety to téma nezajímalo nikoho, nikdo neznal ani slovo Transgas,“ říká pražský rodák.

Mezi další objekty nejen jeho zájmu patří například Ústřední telekomunikační budova na Žižkově, soubor budov Chemapol-Investa, Dům bytové kultury, Kotva, Nová scéna, hotel InterContinental nebo Federální shromáždění. Ve všech je podle něj ukrytý jednak historický odkaz, často také architektonická unikátnost.

Přitom se o takové stavby ně neumíme postarat i proto, že se na ně díváme prizmatem doby, ve které vznikaly. „Třeba gotický dům se bude ochraňovat, ať je jakýkoliv, protože je to dům dochovaný z období gotiky. Měli bychom si uvědomit, že nám tu tiká historie a podle toho jednat,“ je přesvědčen Vladimir 518.

Podle jedné z hlavních postav nakladatelství BiggBoss, pod níž zmíněná kniha vychází, nelze kategoricky říct, aby se všechny historické budovy automaticky zachovávaly a rekonstruovaly, ale je prý třeba větší debata a zájem o jejich budoucnost. Vladimir 518 je pro stavění nových budov a celkový architektonický rozvoj nejen hlavního města, ale celé České republiky, i ten je ale potřeba dobře promýšlet. Dodnes se mu nevzpomíná lehce na situaci před deseti lety, kdy se v Praze rozhodovalo o tom, zda se postaví nová knihovna dle návrhu architekta Jana Kaplického.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Byl jsem tehdy nadšený, že byla soutěž vypsaná, ale zároveň jsem se strašně bál, že to nedopadne dobře. Bohužel to dobře nedopadlo a myslím, že to vyhodilo výhybku dějin špatným směrem,“ vzpomíná v podcastu Vladimir 518 a popisuje, proč je podle něj klíčové, aby se takové fiasko neopakovalo při plánované stavbě nové budovy pro pražskou filharmonii.

„Je to nový pokus ukázat, že jsme schopní vypsat, zadat, vysoutěžit a realizovat stavbu takového rozměru, protože knihovna byla fiasko. Je potřeba dostat Prahu a Česko na mapu světové architektury,“ říká. S Vladimirem 518 se v podcastu bavíme také o tom, jak to vypadá se zmíněným labelem BiggBoss, který se s kolegy rozhodli uzavřít, jaké projekty chystá dál nebo o tom, jaká je jeho nejoblíbenější stavba v Praze. Poslouchat ho můžete na Spotify, Apple Podcastech a Google Podcastech i ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Inspirativní příběhy nejen z Česka. Připomeňte si nejposlouchanější epizody CzechCrunch Podcastu v roce 2021

Filip HouskaFilip Houska

podcast-1

Foto: CzechCrunch

Jan Bednář, Eva Čejková a Rasty Turek

0Zobrazit komentáře

Příběhy a klíčové úspěchy českých i zahraničních startupů vám zpravidla servírujeme v článcích, někdy ale psaný text zkrátka nestačí. Proto jsme se i vloni věnovali nahrávání podcastů, do kterých jsme si zvali přední hosty nejen z českého byznysového a startupového rybníčku, se kterými si za mikrofonem povídáme o jejich cestách, milnících i vizích pro následující roky.

Nyní přinášíme přehledné shrnutí a výběr těch nejposlouchanějších epizod za loňský rok, mezi kterými nechybí kryptoměnové plány Viktora Fischera, pozoruhodný příběh Jana Bednáře se startupem ShipMonk, kariéry ambiciózní Evy Čejkové nebo startupová štace Rastyho Turka. Přejeme příjemný poslech.

***

Viktor Fischer: Chceme být největší investor do blockchainu v Evropě. Sám v něm mám většinu peněz

viktor-fischer3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Viktor Fischer, zakladatel Rockaway Blockchain Fund

Viktor Fischer je investiční partner ve skupině Rockaway Jakuba Havrlanta. Jeho specializací je blockchain, a proto šéfuje investičnímu fondu Rockaway Blockchain Fund, který rychle roste a patří mezi největší v Evropě. S Viktorem se bavíme o tom, jestli bitcoin a blockchain změní svět, co to jsou decentralizované finance a proč jim tolik věří a jak mu podařilo z Česka proniknout do celého blockchainového světa.


V 17 letech odjel studovat do USA a už se nevrátil. Jan Bednář popisuje, jak se ShipMonkem žije svůj americký sen

jan-bednar-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Bednář, zakladatel startupu ShipMonk

Jan Bednář je zakladatel startupu ShipMonk, který na Floridě žije bez nadsázky svůj americký sen. V podcastu se bavíme o tom, jak se do Spojených států vlastně dostal, jestli má recept na to, jak za oceánem prorazit, jak se pekly nedávné mnohamiliardové investice do jeho logistického startupu a kdy se z něj stane další jednorožec.


Eva Čejková: Někteří mi radili, ať radši skončím. Do jejího startupu Testuj.to nakonec investovala Heureka

podcast-1-1

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Eva Čejková, zakladatelka Ženy s.r.o. a startupu Testuj.to

Eva Čejková v začátcích podnikatelské kariéry úspěšně rozjela velkou PR agenturu a následně založila komunitu Ženy s.r.o., v níž sto tisíc žen testuje různé produkty.  Z projektu se zrodil startup Testuj.to, který se stal vůbec prvním startupem, do něhož kdy investovala Heureka. S Evou Čejkovou se v CzechCrunch Podcastu bavíme o tom, co vlastně testování produktů obnáší, jak těžké je řídit tolik žen, jak se dojednávala premiérová investice od Heureky nebo co ji pomohlo a zachránilo, když byl její startup těsně před zavřením.


Martin Cígler: Vzít na palubu investory byl skvělý tah. Bez nich by nebyla Solitea ani miliardový byznys

cigler-boxed

Foto: Solitea

Martin Cígler, spolumajitel a předseda představenstva holdingu Solitea

Martin Cígler je programátor, podnikatel a ve volném čase také cestovatel a fotograf. Programátorem byl už těsně před revolucí, po ní okamžitě chytil příležitost za pačesy a začal podnikat. U piva mu  tehdy veterináři řekli, že potřebují účetní aplikaci. A tak se položily základy společnosti Cígler Software, ze které je dnes velký technologický holding Solitea. Martin Cígler v něm počítá tržby v miliardách, rychle roste a v CzechCrunch Podcastu popisuje, jak se člověk dostane od inseminace krav v JZD k vývoji účetního softwaru, jak z malé firmy vybudoval mezinárodní skupinu a co obnáší, když kupujete jednu firmu za druhou.


Alex Koníček: Od dluhů přes fitko až ke stomilionovému byznysu s oříškovými másly

big-boy-konicek

Foto: Ondřej Duffek

Alex Koníček, zakladatel značky Big Boy, která vyrábí oříšková másla

Alex Koníček je podnikatel, který mluví otevřeně a pojmenovává věci tak, jak je vidí. Je to i proto, že se v mládí dostal do složité situace, ze které viděl jako jediné východisko v založení vlastního byznysu. Po večerech začal ve fitku, kam chodil na brigády, budovat značku Big Boy, ze které je dnes rychle rostoucí fabrika vyrábějící arašídové či ořechové krémy ve velkém. V CzechCrunch Podcastu s Alexem probíráme jeho místy spletitou cestu, která ho do jeho současných devětadvaceti let mnoho naučila, a řešíme třeba i to, proč je podle něj důležité, nebát se říct si o pomoc, když vám vlastní byznys padá na hlavu.


Zakladatelé startupu Stories a jejich velký příběh: Je až šokující, co se nám povedlo

stories-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Peter Fedoročko, Filip Doušek a Vojta Roček, zakladatelé startupu Stories

Filip Doušek, Vojta Roček a Peter Fedoročko je trojice zakladatelů, kteří se rozhodli v roce 2016 změnit svět datové analytiky. Založili startup Stories, který z nepřehledných dat tvořil příběhy, díky nimž firmy mohly dělat lepší rozhodnutí. Jejich řešení bylo natolik unikátní, že je krátce po vzniku koupil americký gigant Workday, a v CzechCrunch Podcastu se ohlížíme za jejich opravdu rychlou startupovou jízdou, jednáním o velkém prodeji, výzvám i krizím, kterým museli čelit, a také o tom, jak jejich úspěšný příběh končí a co budou dělat dál.


Rasty Turek: Přemlouval jsem investory, ať nám nedávají miliardu, ale jen milion

rasty-turek-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Rastislav Turek, zakladatel a šéf startupu Pex

Rasty Turek je slovenský podnikatel, který žije dlouhé roky v USA, kde založil několik startupů. Některé úspěšně prodal, jiné zkrachovaly, ale jeho poslední a dosud nejúspěšnější projekt se jmenuje Pex. Není jednoduchého ho popsat, ale ve své podstatě zajišťuje pojištění pro obsahové platformy proti porušování autorských práv. V CzechCrunch Podcastu se s Rastym vracíme k začátkům, kdy jeho nápadu nikdo nevěřil a nakonec málem zkrachoval, ale tvrdohlavý vizionář to vydržel a dnes slaví s Pexem velký úspěch, v němž nechybí miliardové investice, ale také obrovský osobní risk. Řeč dojde i na setkání s Elonem Muskem a desítky malých angel investic, kterými se Rasty baví a tak trochu i živí.

***

Všechny podcasty najdete na našem webu, případně ve vašich podcastových aplikacích, včetně SpotifyApple Podcastů a Google Podcastů. Pro přísun týdenního shrnutí novinek sledujte i podcast CzechCrunch Weekly.