Nebořme předrevoluční budovy, mažeme tak kus vlastní historie, apeluje Vladimir 518. A vydává 1 400 stran o architektuře

Eliška NováEliška Nová

Vladimir 518

Foto: Martin Polák

Rapper, výtvarník a editor knihy o architektuře Vladimir 518

0Zobrazit komentáře

Ústřední dispečink tranzitního plynovodu asi dnes něco řekne jen málokomu. Pokud ale zazní slovo Transgas, je to o poznání lepší. Budova na Vinohradské ulici ale začala přitahovat větší zájem až ve chvíli, kdy se začala bourat. Dnes po ní zůstává jizva. Když hudebník a výtvarník Vladimír Brož známý jako Vladimir 518 začal v roce 2014 přednášet o architektuře z dob komunismu, Transgas ještě stál. K zemi šel definitivně až o pár let později. „Transgas je obětní beránek, který doufám padne za to, aby se další podobné budovy nebouraly,“ říkal tehdy Vladimir 518.

Práce na knize Architektura 58–89, které Vladimir 518 zastřešuje, ale trvají mnohem déle. Neuvěřitelných deset let. Teď se chýlí ke konci. Kniha, jejímž hlavním mediální partnerem je CzechCrunch, vychází 1. března a už nyní je v předprodeji. Nabídne mimo jiné naprosto unikátní jízdu za stavbami, jejichž datum vzniku je řadí k minimálně kontroverzním počinům. Ve stejný den proběhne také křest a vernisáž výstavy v pražském Centru architektury a městského plánování.

„Lidé si myslí, že to je komunistická architektura. To ale není pravda. Je to architektura vzniklá za komunismu, ale formálně s ním nemá moc společného. Je expresivní, výrazná, někdy technologická, elegantní či brutální. A to je ten důvod, proč ji dodnes řešíme,“ uvedl Vladimir 518 v České televizi s tím, že o budovách z této doby nebyl v minulosti dostatek knih, dokumentů, přednášek ani výstav. A to byl také důvod, proč na souboru začal pracovat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Projekt si přitom za ambici neklade nic moc menšího. V plánu je totiž kromě knihy zaměřené na předrevoluční architekturu také televizní seriál, film a výstava. Film by měl mít širší záběr a kromě staveb z českých luhů a hájů se chystá zabrousit i na Slovensko. To vše má přispět k tomu, aby společnost pohlížela na stavby, které budí mnoho vášní, jinak.

Není to totiž zdaleka jen Transgas. Jde o pražský obchodní dům Kotva či hotel Thermal v Karlových Varech, obojí od architektů Věry a Vladimíra Machoninových, nebo o vysílač a hotel na Ještědu, obchodní středisko Ještěd či obchodní dům Máj, kde se protínají příběhy architektů z libereckého studia Sial v čele s Karlem Hubáčkem a Miroslavem Masákem. Je to i budova bývalého Federálního shromáždění u Národního muzea od Karla Pragera. A mnohé další.

nemocnice-v-motole

Foto: Archiv Zdeňka Voženílka

Projekt nemocnice v Motole od Richarda Podzemného a Antonína Tenzera

„Dlouhodobě se bohužel nedaří najít zdravý vztah k této dnes již historické architektuře, proto z ulic našich měst mizí jedna důležitá stavba za druhou. Pokud se nám jako společnosti nepodaří uchovat alespoň to zbývající z kvalitních staveb začátku druhé poloviny dvacátého století, vymažeme tak jednou provždy kus vlastní historie a kulturní paměti,“ dodává Vladimir 518.

Kniha od nakladatelství Bigg Boss má mimochodem skoro 1 400 stran a váží 5,6 kilogramu. Podílelo se na ní třicet odborníků a představeny jsou dohromady přes tři desítky autorů. Uvnitř jsou historické výkresy, návrhy, plány, dobové fotografie, mnohdy ještě nepublikované, sebrané z archivů po celé zemi.

O předrevoluční architektuře se ale bude zcela jistě mluvit i tak. Ostatně Transgas nebyla jediná stavba na odstřel. Diskuze se povedou i u další budovy, která sice přežila až do dnešního dne, o jejím dalším osudu je ale zdá se rozhodnuto. Řeč je o Ústřední telekomunikační budově v Olšanské ulici na pražském Žižkově, kterou má nahradit moderní zástavba.

Když architektura pomáhá pěstovat kulturu těla, musí běžecké dráze a bazénu ustoupit i výrobní pásy v továrnách

arch-sport12

Foto: Studio Gang/CzechCrunch

Je tu další vydání newsletteru CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivosti.

Ve zdravém těle zdravý duch, zní známé přísloví. Ovšem aby bylo možné pěstovat kulturu těla, je nutné mít správné zázemí. Dnes se podíváme na moderní architektonické počiny vycházející vstříc pohybovým aktivitám. Netradičním způsobem totiž lze přistupovat k hřištím, tělocvičnám, bazénům, ale i saunám, které lze umístit do fjordů, starých továren i pod zemský povrch.

***

Nejdřív práce, poté pohyb

V nejvyšším patře se pohybují zavěšené boxovací pytle, o patro níže si dávají do těla sportovci na rotopedech a v přízemí zase borci zvedají železo. To vše v doprovodu dřeva, kovu a betonu.

Fitcentrum Bardales v ekvádorském městě Babahoyo je komunitní centrum, které mohou příchozí využít pro zlepšení své fyzické kondice výměnou za některou z pracovních činností, která je k provozu centra nutná.

Architekti z Natura Futura Arquitectura navrhli budovu jako několikaposchoďovou věž čnící nad ostatními střechami domků místní komunity. Objekt zaujme pohyblivou fasádou, kterou lze rozevřít, a tím do vnitřních prostor vpustit dostatek světla a čerstvý vzduch.

arch-sport9

Foto: Natura Futura Arquitectura

Pohled na otevřenou fasádu objektu


Sportovní um v kostce

Beloit College Powerhouse v americkém Wisconsinu od architektonického studia Gang je tělocvičnou i rekreačním a plaveckým centrem v jednom. Jedná se o příklad nápaditého využití bývalé uhelné elektrárny, kterou dodnes zdobí masivní komín.

Zdařilá konverze objektu, která je určena pro odpočinek studentů z Beloit College, se dočkala řady ocenění. Ta vyzdvihují především chytré propojení dominantní tovární fasády s futuristickým dómem, jehož plášť je tvořen polotransparentními segmenty.

Uvnitř se nachází běžecká dráha, tělocvična, bazén s osmi plaveckými drahami a také kryté travnaté hřiště. Prostor zbyl také na více studijní zázemí, takže zde nechybí ani posluchárna, konferenční centrum a nebyla by to správná univerzitní budova bez pořádné kavárny.

arch-sport3

Foto: Studio Gang

Pohled na továrnu po konverzi


Ledová plovárna

Z vysokých teplot přímo do ledové vody, to je koncept, který má svůj domov v severských oblastech. Na severu, konkrétně v norském přístavním městě Moss, stojí také soubor plováren od Rintala Eggertsson Architects. Koncepce nazvaná Flyt je jedním z projektů navržených pro revitalizaci místní průmyslové oblasti, díky které zde vyrostlo několik objektů nabízejících možnost, jak si intenzivně vychutnat vody fjordu.

Kromě koupací věže je dostupná také věž skokanská a věž se saunou. Vše v ryze severském minimalistickém duchu. Objektům vévodí dřevo, ze kterého jsou vytvořeny jednotlivé moduly. Při jejich návrhu se architekti inspirovali lokální industriální výstavbou, a přesto nepůsobí nikterak těžkopádným dojmem.

Všechny objekty jsou přístupné veřejnosti, takže si každý může vyzkoušet, jak velké osvěžení zdejší vody nabízejí. Nejedná se ovšem o nic, na co by již nebyli místní dávno zvyklí.

arch-sport8

Foto: Rintala Eggertsson Architects

Objekty jsou situované v zátoce města Moss


V říši bublin

Jiunvfeng Bubble Pool je nezvyklým wellness centrem navrženým studiem Line+. Architekti do tvarosloví objektů tvořících rezort obtiskli tvar mušle, díky čemuž objekty získaly na svém neobvyklém vzezření.

Všemu vévodí organické tvary, které působí v hornaté krajině severní Číny téměř nepatřičně. Návštěvníci se zde mohou nechat hýčkat celou řadou procedur, které obsahují masáže, bublinkové koupele či aromaterapie.

Skrze jednotlivé otvory v objektech se hostům nabízí panoramatické výhledy na místní lesy a okolní krajinu. Vnitřní prostory jsou od venkovních děleny transparentními příčkami, které stírají hranice mezi venkovním a vnitřním zázemím rezortu.

arch-sport16

Foto: Line+

Pohled na soubor budovat s organickými tvary


Sportovní areál v Čchü-čou

Unikátní projekt, který se již dočkal zahájení své realizace, to je dílo studia MAD Architects. To jej navrhlo coby komplex nabízející celou řadu sportovních aktivit vykonávaných pod zeleným travnatým kobercem.

Jednotlivé haly jsou totiž vnořeny do uměle vytvořených kopců, které ukrývají stadion s kapacitou 30 tisíc osob, tělocvičnu pro deset tisíc sportovců, venkovní hřiště, další tréninkové haly, servisní centrum pro sportovce, muzeum a také dětský areál.

Celý komplex se stane nejen sportovním centrem oblasti, ale také místem pro vykonávání volnočasových aktivit místních. Celý prostor totiž zároveň slouží jako veřejný park s řadou chodníků, které vybíhají na vrcholky umělých kopců a zase stékají do malých údolíček mezi nimi.


Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.