Praha má nejvyšší počet míst na světě, které přijímají mezi platbami kryptoměnu bitcoin

krpyto10
0Zobrazit komentáře

Je obecně známo, že je Česká republika, co se týče kryptoměn a spojených technologií, jedna z vůbec nejpokročilejších zemí na světě. Ostatně právě v Česku vznikl v roce 2010 i první mining pool s názvem Slush Pool, sdružující těžaře kryptoměn, kteří výměnou za podíl z odměn pomáhají zpracovávat transakce na blockchainu. Slush Pool je nyní čtvrtý největší pool na světě, který zpracuje 3 % všech transakcí bitcoinu. A právě bitcoin jde v rámci Česka ještě dál.

Praha se totiž v novém žebříčku, publikovaném americkým Forbesem, umístila na prvním místě na světě mezi městy s nejvyšším počtem míst, které akceptují bitcoin jako formu platby. Relativně anonymní a rychlé platby tak lze provádět nejen online, ale také v jednom z více než 140 míst v Praze a dalších desítkách míst po celé České republice.

Mimo Prahu, která má dle dat získaných na serveru Coinmap, jež mapuje všechna místa s platbou za pomocí kryptoměn, je nejaktivnější Žatec, kde lze zaplatit bitcoinem na více než 50 místech.

coinmapprg

Mapa s počtem míst v Praze, které přijímají bitcoin

Kryptoměny tak pomalu prostupují i na běžné trhy, v květnu s nimi například oznámila experiment Pražská plynárenská, která nově umožňuje platbu za plyn v kryptoměnách. I bitcoinové bankomaty, směnárny a místa, kde lze platit touto populární kryptoměnou, rostou každým dnem.

petr-nalevka-m

Přečtěte si takéPetr Nálevka: Evropská komise výrazně zasáhla do konkurenčního boje Googlu a Applu. V neprospěch GoogluPetr Nálevka: Evropská komise výrazně zasáhla do konkurenčního boje Googlu a Applu. V neprospěch Googlu

Dle žebříčku lze překvapivě platit i na velmi malých městech a vesnicích. Hned za Prahou se pak umístilo Buenos Aires v Argentině, San Francisko a New York City ve Spojených státech nebo Madrid ve Španělsku, následovaný nizozemským Amsterdamem. Je tak čím dál jednodušší platit prakticky za vše v běžném životě pouze bitcoinem či dalšími kryptoměnami.

Silná středoevropská komunita

V rámci Česka se o masivní expanzi do různých nestandardních oblastí a mezi „běžné lidi“ postaralo i množství uskupení, které s kryptoměnami začínaly již před mnoha lety, a postupně o nich rozšiřovaly povědomí. Jednou z nich je například kryptoměnová kavárna Paralelní Polis, která pořádá pravidelné akce a přijímá platby za veškeré služby pouze prostřednictvím bitcoinu a litecoinu.