Praha v roce 2040: Za Vltavskou filharmonií vyrostla nová čtvrť. Velká jako celé Staré město
V Bubnech chce stavět stát, město i soukromí investoři. Vzniknout má čtvrť s jedenácti tisíci byty pro 25 tisíc lidí a administrativní centrum s 29 tisíci pracovními místy.
Byť v Praze existuje Nákladové nádraží Žižkov s velkým N, to největší není tam, ale v Bubnech. Obě by měla mít stejný osud – z míst, které nikdo nevyužívá a zarůstají divočinou, se má stát nový, krásný kus města. Bubny jsou jedním z největších a nejdůležitějších pražských brownfieldů. Jsou skoro stejně velké jako celé Staré město. Dnes se o nich hovoří především díky budově, která ačkoli ještě nestojí, je už nyní světoznámá. Řeč je samozřejmě o Vltavské filharmonii od studia BIG. V Bubnech se toho ale bude dít mnohem víc.
Vizualizace nové budovy filharmonie v posledních dnech obletěly celou republiku. Na některých z nich je přitom vidět i budoucí zástavba. Zatím jde o nákres, ten by však v následujících měsících a letech měl dostávat konkrétní podobu. První domy by v Bubnech mohly vzniknout už do tří let.
„Dodržení tohoto termínu samozřejmě záleží na několika faktorech. Jedním z nich je úspěšné schválení změny územního plánu a propsání těchto změn do plánu stávajícího, a to do jednoho roku. Dalším důležitým faktorem může být i včasná příprava technické infrastruktury,“ uvedl pro CzechCrunch ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.
Úplné dokončení soběstačné čtvrti se očekává v roce 2040. Když se ale vezme v potaz, že Bubny jsou víc než sto let pořád stejné, není to tak dlouho. Místo odolává času i lidskému zásahu zhruba od doby, kdy tu začal železniční provoz, tedy od roku 1868.
Dílčích změn sice místo doznalo se vznikem současného nádraží v roce 1926, prostor okolo ale jakoby uvízl v časoprostoru. A to hlavně díky depu s technickými dílnami a výtopnou. Průmysl zůstal nedotčen a s ním i celá čtvrť.
Pohled do budoucnosti
Ve zmíněném roce 2040 by tu nicméně už měly stát domy s jedenácti tisíci byty, které se stanou útočištěm až pro 25 tisíc lidí. „Správně fungující městská čtvrť musí nabídnout i odpovídající počet pracovních míst včetně těch administrativních. V lokalitě se proto počítá s počtem 29 tisíc potenciálních pracovních míst s odpovídajícími plochami kancelářských budov,“ líčí Boháč.
Počítá se samozřejmě i s patřičnou občanskou vybaveností. To znamená, že tu vznikne obchodní centrum i školy pro až pět tisíc žáků.
To vše doplní i nové ulice, které spojí Holešovice s Letnou, dnes neprůchozí lokality v rámci jedné městské části. Počítá se také se stromořadími i novým parkem. „Obrovský park je principem celých Bubnů. Spojuje celý holešovický meandr,“ líčí vedoucí projektového týmu k filharmonii architekt Martin Krupauer. Centrální park bude mít rozlohu šest hektarů. To je zhruba stejně jako Malešický les nebo Lobkovická zahrada na Malé straně.