Praha získala datového Oscara. Má detailnější mapy než Google a použít je může každý
Pražský institut plánování a rozvoje dostal v San Diegu prestižní cenu za práci s geoinformačními systémy. K dispozici jsou úplně všem.
Představte si, že máte v telefonu nebo počítači data, která popisují celé město. Přesně tak, jak je ve skutečnosti. Kromě toho, že vidíte to, co normálně, tedy jaké jsou v ulici domy, jestli jsou tam stromy nebo jestli tam jezdí tramvaj, najdete jednoduše i to, co běžně nevidíte. V konkrétní ulici je tak vidět, kudy vedou technické sítě, co je v podzemí nebo jak široká je ulice. To všechno na jednom místě. Přesně tato data má pražský Institut plánování a rozvoje (IPR). Teď za práci s nimi dostal cenu. Přezdívá se jí datový Oscar.
Ona přezdívka má samozřejmě připodobnit, jak je cena, kterou široká veřejnost příliš nezná, důležitá. A ona opravdu důležitá je. Je to prezidentská cena od mezinárodní společnosti Esri za práci s geoinformačními systémy. IPR takový systém využívá pro potřeby plánování budoucnosti Prahy.
„Pracujeme s nimi ve všem, co děláme. Naše data pak slouží pro rozhodování projektantů i města nebo státu. Dělají se z nich všechny plány. Zatímco první vlna digitalizace znamenala v podstatě jen přenesení obrázku do digitální podoby, teď se vše posouvá dál. A my se toho snažíme využít,“ líčí ředitel institutu Ondřej Boháč, který si cenu přebral v San Diegu. Na místě ho přitom sledovalo asi osmnáct tisíc lidí, dalších dvanáct tisíc online. Hostem byl letos i poradce amerického prezidenta Joea Bidena.
Aby si i normální smrtelník dokázal představit, jak IPR s daty nakládá, připodobňuje Boháč to, s čím pracují, mapám od Googlu či Seznamu. „Nejsou to nic jiného než prostorová data a různé vrstvy, které jsou toho součástí. Vidíte ulici, ale když na ni kliknete, vidíte, jaká je tam prodejna, jak vypadá zvenku i zevnitř, jakou má otevírací dobu. Na to jsme všichni zvyklí. To, co používáme my, je vlastně něco podobného, ale v obrovském detailu,“ vysvětluje Boháč.
Pro pokročilejší uživatele může jít o jiné připodobnění. Stát se chystá u větších veřejných zakázek používat od příštího roku takzvaný BIM – informační systém budovy. To jsou v podstatě všechny informace o stavbě i o hotové budově. Na jednom místě je tak projektová dokumentace, návody, informace o vedení. To všechno vidíte v počítači a můžete tak předejít spoustě neduhů. GIS, jak se zkrácené říká geoinformačnímu systému, je něco dost podobného. Jen nepředstavuje informace o domě, ale o celém městě.
„Všechna tato data jsou si velmi příbuzná a souvisí spolu. Jsou to v podstatě takoví bratranci. Když se propojí, je to užitečné pro všechny. GIS toho umí ale podstatně víc než BIM,“ uvádí Boháč.
Cena od Esri je relevantní nejen pro městské plánovače, ale pro celá města i celé státy. A samozřejmě také různé podřízené instituce, jako jsou například armády nebo firmy. Vybírá se ze dvou set zemí a 350 tisíc organizací po celém světě. Ocenění není za jeden konkrétní projekt, ale za dlouhodobou práci s daty.