Před pár lety si vyslechli, že jejich nápad je blbost. Teď posílají desítky milionů na dobročinnost

Otakar Šuffner a Marek Vašíček si při rozjezdu vlastního byznysu vytyčili cíl, že až budou úspěšní, budou pomáhat i ostatním. A to teď dělají.

ftmo

Foto: Czech Crunch / FTMO

Zakladatelé FTMO: zleva Marek Vašíček a Otakar Šuffner

0Zobrazit komentáře

Dnes se v miliardářském žebříčku nejbohatších Čechů dělí o 40. až 41. místo, jejich začátky ale byly prosté. Otakar Šuffner začínal v McDonald’s, pak rozvážel pizzu v Austrálii. Marek Vašíček zase nejprve přeprodával oblečení ze Spojených států, poté pečoval o zákazníky brokerské společnosti Bossa. A ani rozjezd jejich vlastního byznysu nebyl úplně jednoduchý.

První odmítnutí přišlo hned na VŠE, kde dvojice studovala a kde se také seznámila. „To je ale blbost,“ slyšeli, když se se svým projektem zúčastnili jednoho akcelerátoru. „Nikdo nevěřil, že to může vyjít. Když jsme prezentovali potenciál růstu, naše predikce připadala mentorům a investorům až moc růžová. Po vyslechnutí našeho pitche si všichni ťukali na čelo,“ vzpomíná Vašíček.

Trvalo dlouho, než si tehdy ještě mladíci mohli vyplatit první výplatu – a třeba Šuffner prý dlouho neměl finanční prostředky ani na to, aby mohl vzít přítelkyni na dobrou večeři nebo dovolenou. Přesto se nevzdali. A jejich technologická firma FTMO nakonec vyrostla na opravdovou mašinu na peníze, která jen v loňském roce dosáhla obratu téměř pěti miliard korun, zatímco její zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) se zvýšil na 2,3 miliardy. Dnes je jedním z největších plátců daní z příjmů u nás.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I díky skvělým výsledkům se teď můžou Šuffner s Vašíčkem nakonec věnovat cíli, který si vytyčili, když začínali podnikat. „Možná to bude znít jako klišé, ale vždy jsme chtěli vynakládat peníze na něco užitečného – a ideálně i pomáhat ostatním,“ říká Šuffner. FTMO totiž přislíbila darovat přibližně 130 milionů korun na charitativní účely.

Významná část těchto peněz putovala do Všeobecné fakultní nemocnice, kde se díky nim podařilo pořídit robotický operační systém za 60 milionů korun. „Tento systém by měl zvládnout přes tisíc operací ročně, čímž se navýší operační kapacita nemocnice. Další skvělou věcí je, že rekonvalescence je díky tomuto systému kratší než při klasické operaci. Robotická paže, kterou chirurg ovládá, má totiž jemnější motoriku a hojení je tak rychlejší,“ vysvětluje Šuffner.

Pětatřicetiletý podnikatel ale zároveň doplňuje, že největší výzvou byla – jako obvykle – administrativa. Poskytnutí daru státní instituci prý totiž není úplně jednoduché. „Nakonec se to ale podařilo zvládnout. Podpora zdravotnictví je totiž pro nás víc než jen číslo na bankovním účtu. Je to součást naší kultury a hodnot. A věříme, že pokud se více technologických firem rozhodne investovat do podobných projektů, můžou zlepšit životy lidí. Tyhle spolupráce totiž umožňují realizovat i věci, které by jinak zůstaly jen na papíře,“ dodal Šuffner pro CzechCrunch.

FTMO je firma zaměřená na rozvoj dovedností a znalostí pro obchodování na finančních trzích. Lidem po celém světě dává možnost vydělat si obchodováním na demo účtu. Drtivá většina uživatelů neprojde jejími přísnými testy, protože trading není pro každého. Kdo se však osvědčí, může si díky platformě FTMO sáhnout na velké peníze.

CzechCrunch Jobs