Přepychové bydlení přímo nad Vltavou. Na Meandru u Prahy vyroste 15 luxusních vil šetrných k životnímu prostředí

na-meandru6

Foto: Luxent

Luxus nad Vltavou. Tak by se dal nazvat nový projekt 15 jedinečných vil v obci Řež

0Zobrazit komentáře

Mezi nejsilnější trendy v oblasti rodinného bydlení dnes můžeme zařadit i prvky zaručující soběstačnost domu, se kterými jdou ruku v ruce chytré technologie. Ekologické a zároveň chytré jsou i domy stavěné v rámci developerského projektu Na Meandru, který přináší patnáct unikátních vil tyčících se přímo nad Vltavou.

Není tomu tak dávno, co jsme vám představili unikátní projekt hyperluxusních vil na Praze 6, jejichž výstavba si vyžádá částku přesahující jednu miliardu korun. O luxusní bydlení je v Praze a jejím blízkém okolí stále větší zájem, a proto přibývá developerských projektů, které se zaměřují na stavbu pokrokových domů, ve kterých majitelé naleznou vysoký luxus, klid a také technologické výdobytky poslední doby.

na-meandru2

Foto: Luxent

Domy mají co nejvíce souznít se zahradou i okolní přírodou

Jedním z takových projektů jsou i vily Na Meandru, soubor luxusních vil budovaných na skalním ostrohu, který je jádrem meandru Vltavy u obce Řež. Ta leží přibližně půl hodiny jízdy autem severně od Prahy a je tak pro mnoho lidí atraktivním místem, kde se usadit. Pozemky, na kterých jsou vily stavěny, se nachází v okrajové blízkosti skalního převisu, přibližně 50 metrů nad řekou, a všechny parcely nabízí jedinečný výhled na koryto řeky a její daleké okolí.

Nevšední stavební pozemky doslova volaly po vybudování nevšedních nemovitostí. Architektonické návrhy vil z pera architektonického studia Kreatier, za kterým stojí Barbora Jozová a Vladislava Zikešová, dbají na harmonii objektu s okolní přírodou. Vily vyrostou na slunné stráni a díky velkoformátovým oknům a jejich převážně jižní, východní a západní orientaci si budou majitelé moci vychutnávat nejen bohaté výhledy do všudypřítomné zeleně, ale i téměř nepřetržitý přísun světla a slunečních paprsků.

citicape-house-4

Přečtěte si takéNejvětší živá zeď Evropy. Londýn chystá novou majestátní budovu, která má pohltit až osm tun oxidu uhličitého ročněNejvětší živá zeď Evropy. Londýn chystá novou majestátní budovu, která má pohltit až osm tun oxidu uhličitého ročně

Vily budou mimo standardní pokoje a koupelny vybaveny i luxusním zázemím, jako jsou sauny a fitness či relaxační zóny. V rámci snahy o co největší propojení domu se zahradou a okolní přírodou nabídnou také řadu prostor s otevřenou střechou. Terasy najdeme přímo u domu, na střeše a nechybí ani ochoz kolem ložnic v horních patrech. Samozřejmostí jsou vlastní garáže, technické místnosti, šatny a další.

na-meandru5

Foto: Luxent

Každý z domů bude mít své soukromí

Domy budou nabízeny ve čtyřech úrovních provedení, od 4+kk až po 6+kk a jejich řešení budou majitelé moci sami ovlivnit. Od zvolené úrovně se následně odvíjí i cena za jednu nemovitost. Každá vila bude orientována do vlastní zahrady a příjezdové cesty jsou řešeny tak, aby bylo dosaženo co možná největšího soukromí.

Samostatně a bez plýtvání

Vily však nejsou zajímavé pouze pro svou architekturu a lokalitu, ale také pro své technologické vybavení. Jan Turek, developer celého projektu, je specialistou na nezávislou energetiku a své zkušenosti se zde pokusil uplatnit v maximální možné míře. Domy projektu Na Meandru hospodaří nejšetrněji a nejefektivněji se sluneční energií i vodou.

na-meandru9

Foto: Luxent

Moderní technologie jdou ruku v ruce s designovou architekturou i šetrností k přírodě

Topení a chlazení domů je řešeno pomocí tepelných čerpadel systému země/voda, které nevyužívají pouze energii ze zemních vrtů, ale také odpadní teplo, které z domu vychází. Tento systém je navíc kombinován se systémem baterií a fotovoltaických panelů zakomponovaných do zelených stěn domů.

Celý systém má na starosti topení, ale také ohřev vody sloužící pro potřeby domu, spotřebičů i pro ohřev bazénů. Odpadní voda není posílána rovnou do kanalizace, ale je z ní získáváno odpadní teplo a spolu se zachytávanou dešťovkou slouží pro zálivku zahrady.

Mimo moderních systémů pro vytápění a ohřev vody budou všechny vily ve větší či menší míře vybaveny prvky chytré domácnosti. Díky nim budou vily inteligentně regulovat některé prvky domu. Například větrání bude automaticky regulováno na základě toho, zda bude v domě někdo přítomen, či nikoliv. Dům bude také automaticky ovládat rolety instalované v oknech.

na-meandru10

Foto: Luxent

Moderní systém ohřevu vody pomocí fotovoltaiky se stará i o ohřev bazénů

Jak již bylo řešeno, domy budou slunci exponovány po většinu dne, a proto byla systému rolet věnována zvýšená pozornost. Automaticky by mělo být ovládáno i osvětlení domu a také systém chlazení a solární systémy.

Developerský projekt Na Meandru získal stavební povolení v listopadu a nyní by již měly probíhat první pozemkové úpravy. Výstavba se naplno rozběhne na jaře příštího roku a vily budou pro své majitele připraveny ke konci roku 2021.

Podle informací realitní kanceláře Luxent, která je výhradním prodejcem vil, jejichž ceny mohou jít až do nižších desítek milionů korun, lze již nyní vily Na Meandru rezervovat.

DCIM100MEDIADJI_0208.JPG

Foto: Luxent

Pohled na stavební pozemky projektu Na Meandru

na-meandru6

Foto: Luxent

Luxus nad Vltavou. Tak by se dal nazvat nový projekt 15 jedinečných vil v obci Řež

na-meandru8

Foto: Luxent

Bydlení nabízí prvky chytré domácnosti i soběstačné získávání energie

Propojení bambusu, PET lahví i cukrové třtiny. Brazilci navrhují uhlíkově neutrální tenisky za 2 200 korun

Filip HouskaFilip Houska

cariumu-ibi-5

Foto: Cariuma

Cariuma Ibi z bambusu, cukrové třtiny i korku

0Zobrazit komentáře

Na rychlou módu se dá pohlížet dvojí optikou. Buď je brána jako ideální možnost pro koupi mnohdy stylového oblečení a doplňků levně a prakticky všude, nebo musí co nejrychleji zmizet kvůli negativním dopadů na planetu. Ač jsou misky vah poměrně vyvážené, nelze nic namítat proti tomu, že kvůli extrémního počtu produkovaného zboží závažně trpí životní prostředí.

Do této oblasti se pochopitelně řadí i obuv, která měla jen za loňský rok dle údajů serveru World Footwear dosáhnout hranice okolo 24,2 miliardy párů po celém světě. K tomuto číslu si pak stačí připočíst hrubý odhad v podobě 13,5 kilogramu vygenerovaných emisí oxidu uhličitého z výrobních procesů a použitých materiálů na každý pár. Rozhodně nejde o nic zanedbatelného.

To je důvod, proč například Adidas experimentuje s inovativními metody pro ekologičtější výrobu z mořských plastů. Výzvu pak v tomto odvětví vidí i nové značky, které se snaží produkovat tenisky z alternativních, přírodních materiálů a ukázat světu, že není nutné sázet pouze na syntetická vlákna. Mezi ně patří i Cariuma z brazilského Rio de Janeira.

[Photo: courtesy Cariuma]

Foto: Cariuma

Zelené balení jako symbol udržitelnosti

V jejím sortimentu je možné vidět celou řadu udržitelných modelů, které lákají na jednoduchý design a fakt, že jsou všechny vyráběny ručně z přírodních materiálů. Jedna modelová řada z nich přeci jen o něco více vystupuje – nazývá se Ibi a patří mezi nejnovější doplnění teniskového portfolia Cariumy. Zároveň je také nejzajímavější, co se týče zpracování.

Síla bambusu s příměsí recyklovaných plastů

Ještě předtím, než se spoluzakladatel startupu a jeho kreativní ředitel Fernando Porto rozhodl opustit své stabilní místečko v korporátu, aby prozkoumával taje inovativní a netradiční produkce tenisek, měl v hlavě plán, že by nechal vyrobit takový model, jenž by byl takzvaně „uhlíkově neutrální“. Jinak řečeno by na výrobu spotřeboval stejné množství oxidu uhličitého, jako by reálně vygeneroval.

cariuma-ibi-2

Foto: Cariuma

Jednoduchý design napříč celou teniskou

Spolu se svým týmem proto sáhl po jedné z nejrozšířenějších dřevnatých rostlin planety – bambusu. O něm se obecně ví, že z ovzduší pohlcuje nahromaděný oxid uhličitý a je díky svým vlastnostem použitelný v celé řadě oborů.

Dá se zformovat do vhodného stavebního a konstrukčního materiálu, lze jej zpracovat do potraviny a funguje i jako ideální surovina pro výrobu papíru nebo léčiv. Nehledě na to, že z něj už bylo vytvořeno dokonce i jízdní kolo nebo auto.

Vzhledem k jeho multifunkčnosti tak Cariumu napadlo, že by okolo něj postavila zcela nový výrobní proces. Namísto toho, aby aplikovala klasickou tvrdou metodu pro výrobu tenkých vláken, pustila se do postupného nahřívání jednotlivých bambusů, díky čemuž se z nich stane drcené dřevěné uhlí. Respektive prášek, z něhož se může vycházet pro další kroky.

cariuma-ibi-1

Foto: Cariuma

Červený model Ibi

V případě Brazilců jde o to, že do tohoto prášku přimíchávají kousíčky recyklovaných PET lahví za účelem vzniku speciální směsi, kterou nechají ztuhnout a vyrobí z ní vnější vrstvu modelu Ibi. To vše údajně za takových podmínek, jež jsou vůči životnímu prostředí minimálně „uhlíkově neutrální“.

Na podrážku žádné chemikálie, ale cukrová třtina

Poněkud netradičně je tvořena i podrážka tohoto modelu. Ta je založena výhradně na cukrové třtině, která věrohodně připomíná klasický ethylenvinylacetát (EVA), jež se standardně využívá pro produkci „gumových“ produktů, tudíž i teniskových podrážek. Při pohledu dovnitř boty je pak možné spatřit i korkovou vložku potřenou organickým ricinovým olejem.

czechitas-dita-prikrylova2

Přečtěte si takéCzechitas v Brně učí programovat v novém výukovém centru. Za tři měsíce ho navštívilo přes 6 tisíc lidíCzechitas v Brně učí programovat v novém výukovém centru. Za tři měsíce ho navštívilo přes 6 tisíc lidí

Cariuma také uvádí, že veškeré plastové drobnosti nacházející se na tenisce (jako otvory pro tkaničky, zakončení tkaniček a logo) jsou vyráběny z recyklovaných plastů. To je ostatně dnes už takový standard, a pokud je bota vytvořena z bambusu a cukrové třtiny, použití původních plastů by asi nedávalo příliš velký ekologický smysl.

Hotová teniska přichází v několika barevných provedeních od klasické bílé a černé až po sytou červenou, žlutou nebo růžovou a stojí 98 dolarů (zhruba 2 200 korun). V případě zájmu je možné si model Ibi objednat i do Česka.